Hisse Senedi İşlemlerinin Avantaj ve Kolaylıklarını Keşfedin!

İnfo Yatırım, uzman kadrosu ve çeyrek asırlık deneyimi ile Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören farklı sektörlerden şirketlerin pay (hisse) senetlerinin, alınıp satılmasına aracılık ederken; deneyim, uzmanlık, kişiye özel müşteri temsilcileri, anlık analiz ve bildirimler ile de yatırımcılarının her an yanında yer almaktadır.

İnfo Yatırım, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, borsa yatırım fonları, varantlar ve diğer sermaye piyasası araçlarının alım satımını hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleşmesini sağlayan geniş yetkili aracı kurumdur.

İnfoTrade Pro mobil uygulamamız, İnfo Yatırım Online Şubemiz veya 444 46 36(444 İNFO) telefon numaramız üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde pay (hisse) senedi alım – satım işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Çeyrek asırlık deneyime sahip olan İnfo Yatırım’da hesap açarak avantajlı hisse senedi komisyon oranlarından, ücretsiz eğitim fırsatlarından yararlanabilir, ücretsiz anlık borsa verilerine erişebilir, kişiye özel müşteri temsilcinizden her zaman destek alabilir, anlık analiz ve önerilere de sahip olabilirsiniz.

Hisse Senedi alım satım işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde çeyrek asırlık tecrübesi ve güçlü teknolojik altyapıya sahip İnfo Yatırım’da yapmak için hesap açın.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse (Pay) Senedi, anonim ortaklıklarca ihraç edilen ve anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğinde ki senetlerdir. Bir anonim şirketin payına sahip olmak, şirkete ortak olmayı ifade etmektedir. Hisse alım satımında güvenli ve doğru bilgi akışı esastır. Halka açık şirketlerin hisseleri borsalarda yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir.

Pay Piyasası Nedir?

Pay Piyasası; farklı sektörlerden şirketlerin payları, yeni pay alma hakları, borsa yatırım fonları, varantlar, sertifikaların Borsa İstanbul bünyesinde işlem gördüğü piyasadır.

Yatırımcılarımızın alış emirlerinde hisse senetleri, satış emirlerinde ise satış bedelleri, işlemin Borsa İstanbul'da gerçekleşmesinden sonraki 2. işgünü (takas günü) yatırım hesabına yansımaktadır.

Payların ihraç edilebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) izniyle yetki belgesi alınmış olmalıdır. Bu yetki belgesine sahip olmayan firmalar Pay ihracı yapamazlar.

İnfo Yatırım SPK Yetki Belgesi’ne sahip olmakla birlikte Borsa İstanbul bünyesinde ki Pay Piyasası’nda güvenilir ve hızlı bir şekilde aracılık hizmeti vermektedir.

Hisse Senedi Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi alım- satım işlemlerinin yapılabilmesi için SPK tarafından yetkili olan aracı kurum ya da bankalarda yatırım hesabınızın olması gerekmektedir.

Yatırım hesabınıza para yatırdıktan sonra; İnfoTrade Pro mobil uygulamamız, Online Şubemiz, Çağrı Merkezimiz veya diğer emir iletim ekranları ile alım-satım emirleri kolayca iletilebilir.

Alım işlemlerinde alınan hisse senedinin bedelinin 2nci iş günü (T+2 günü) yatırım hesabında olması gerekmektedir. Aynı şekilde satılan bir hisse senedinin tutarı da 2nci iş günü yatırım hesap bakiyesine aktarılır.

Kredili İşlemler Nasıl Yapılır?

Yatırım hesabında bulunan pay/hisse senetleri teminat olarak gösterilerek kredili alım işlemleri yapılabilmektedir. Hisse senedi kredi limiti, yatırım hesabında bulunan nakit ve menkul kıymetler üzerinden,  teminat olarak kabul edilecek oranlar üzerinden belirlenmektedir.

Kredi limit belirlenirken teminat olarak alınabilecek hisse senetleri, SPK ve Borsa İstanbul tarafından belirlenen listeden İnfo Yatırım’ın teminata alınmasını uygun bulduğu hisse senetlerini seçmesi ile belirlenmektedir. Pay/hisse senetlerinin teminat oranları bulundukları pazar, endeks ve aracı kurum tarafından belirlenen riskler çerçevesinde %0 ile %90 arasında değişebilmektedir.

Kredili işlem yapabilmek için Müşteri Temsilcilerimize başvurabilirsiniz.

Gün İçi İşlem Limiti Nedir?

Pay Piyasası işlemlerinde, mevcut portföyünüzde yer alan uygun hisse senetleri ve teminat oranları doğrultusunda, toplam tutarın belli bir katına kadar günlük işlem limiti tanımlanabilmektedir. Gün içi işlem limiti kullanılarak yapılan işlemlerin sonucunda, gün sonunda bu pozisyonların kapanmış olması gerekmektedir.

İnfo Yatırım’da bulunan hesabınıza hisse senetlerinizi teminat göstererek, belirlenen teminat oranları doğrultusunda ortaya çıkan toplam tutarın 5 katına kadar işlem yapmaya olanak sağlayan gün içi işlem limiti tanımlanabilmektedir.

Açığa Satış İşlemleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Açığa satış işlemi, yatırım portföyünde bulunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ifade etmektedir. 

Açığa satış işlemleri, Borsa İstanbul tarafından açığa satış yapılmasına izin verilen ve BIST 100 endeksine dahil olan hisse senetlerinde yapılabilmektedir.

Bu işlem sayesinde fiyatının düşmesini beklediğiniz bir hisse senedini, elinizde bulunmadığı halde satabilir ve daha sonra alarak pozisyonunuzu kapatabilirsiniz.

Açığa satış pozisyonu kapatılmadan işlem günü sona ererse takas yükümlülüğünü yerine getirmek üzere bu menkul kıymeti ödünç olarak almanız gerekir.

Ödünç İşlemleri Nedir?

Ödünç işlemleri, pay/hisse senedi ödünç almak isteyen yatırımcılara, ek gelir sağlamak isteyen yatırımcıların portföylerinde bulunan pay/hisse senetlerini ödünç olarak vermesi ile gerçekleşir.

Ödünç işlemlerinde, pay/hisse senetlerinin mülkiyeti değişmez. Ödünç süresi içerisinde rüçhan hakkı ya da temettü gibi tüm haklar, ödünç verene aittir.

Brüt Takas Nedir, Brüt Takasta Olan Bir Hisse Nasıl Satılır?

SPK, gerekli gördüğü durumlarda Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören bazı pay/hisse senetlerini bu hisselerde oluşabilecek spekülatif fiyat ve miktar hareketlerini önlemek amacıyla belirli veya belirsiz süreli olarak brüt takas uygulamasına dahil etmektedir.

  • Hisse senetleri sadece SPK tarafından brüt takas kapsamına alınabilir veya bu kapsamdan çıkarılabilir. Hisselerin brüt takasta tutulma süresi de yine SPK tarafından belirlenir. 
  • Brüt takasta olan hisse senetleri internet üzerinden alım/satım emir girişine kapatılır. Şahsen veya telefon aracılığıyla emir girişi yapılabilir.
  • Brüt takasa alınan hisse senetlerinde aynı gün (günlük) alım/satım işlemi yapılamaz.
  • Brüt takas kapsamında bulunan hisse senetleri alımında kredi kullanılamaz, sadece nakit üzerinden işlem yapılabilir. 
Devre Kesici Nedir?

Yatırımcıların belirlenen sınırları aşan fiyat dalgalanmalarından olumsuz etkilenmemeleri ve yatırımcıların sermayelerini korumak için 2015 yılında Borsa İstanbul tarafından hayata geçirilen sistemdir.

Devre kesici belirli bir fiyat değişiminin gerçekleşmesi durumunda otomatik olarak devreye girer ve devre kesici uygulanan hisse senetlerinde işlemler geçici bir süre için durdurulur.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, şirketlerin finansman kaynağı yaratmak amacıyla şirket paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmek üzere çağrı veya ilan yoluyla satışa çıkarılmasıdır.

Şirket paylarını halka arz etmek şirketlerin bunu yapabilmesi için mutlaka Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayı ve iznine sahip olması gerekmektedir.

Halka arz edilen şirket payları, BİST Pay Piyasası’nda işlem görebilir ve böylece bir çok yatırımcının bu şirketin pay/hisse senetlerini almasına olanak sağlanır.

Pay Piyasası Pazarları Nelerdir?

PAZAR

TANIM

SEMBOL

YILDIZ PAZARYıldız Pazar, Borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 300 milyon TL ve üzeri olan payların işlem göreceği pazardır.

Z

ANA PAZARAna Pazar, Borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 300 milyon TL - 75 milyon TL arasında olan payların işlem göreceği pazardır.

N

ALT PAZARAlt Pazar, Borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 75 milyon TL - 40 milyon TL arasında olan payların işlem göreceği pazardır.

T

YAKIN İZLEME PAZARI (YİP)Kotasyon Yönergesine göre Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar'dan çıkarılma sonucunu doğuracak gelişmelerin oluştuğu ortaklıkların paylarının işlem gördüğü pazardır.

W

YAPILANDIRILMIŞ ÜRÜNLER VE FON PAZARI /YÜFP)Borsa yatırım fonu katılma belgeleri, varantlar, sertifikalar, sahipliğe dayalı kira sertifikaları, gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonlarının işlem görebildiği pazardır.

K

NİTELİKLİ YATIRIMCI İŞLEM PAZARI (NYİP)Halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere ihraç edilen ortaklık paylarının ve Yönetim Kurulu'nca uygun görülen diğer sermaye piyasası araçlarının yalnızca nitelikli yatırımcılar arasında işlem görebilmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Nitelikli yatırımcı statüsünde olmayanlar bu pazarda işlem yapamaz.

Q

PİYASA ÖNCESİ İŞLEM PLATFORMU (PÖİP)Halka açık statüde olup, payları Borsada işlem görmeyen şirketlerden, Borsa tarafından bu Platformda işlem görmesine karar verilenlerin payları Piyasa öncesi işlem platformunda işlem görebilecektir.

S

Pay Piyasası İşlem Saatleri Nedir?