GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen ZEW endeksini takip etti. Gelen veriye göre Almanya ekonomisinin görünümüne dair yatırımcıların güveni oldukça sert düşüş gerçekleştirdi. Ekim ayında Almanya’da ZEW endeksi 56.1 olarak gerçekleşti. Eylül ayında bu seviye 77.4 idi. Koronavirüs pandemisinde son zamanlarda yaşanan artışın bu düşüşe etki ettiği tahmin ediliyor. Almanya’da Kovid19 vakası pandeminin en üst seviyelerde olduğu Nisan ayından bu yana en hızlı artışlarından birini yaşıyor. Avrupa genelinde vaka sayıları artarken, Avrupalı bazı liderler tedbirleri sıkılaştırıyor. Bu da ekonomik toparlanmanın zaman alabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. Diğer yandan dolar küresel bazda içerisinde bulunduğumuz haftada toparlanma eğilimleri gerçekleştiriyor. Tüm bunlar ile birlikte EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte içerisinde bulunduğumuz haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlanan EURUSD paritesinde gün içerisinde 11:00’da AMB Başkanı Lagarde’ın konuşması ve 12:00’da Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 1.17788 – 1.18325 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17278 – 1.16866 – 1.16157 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye’de Ağustos ayında Sanayi Üretimi aylık bazda %3.4; yıllık bazda ise %10.4 ile beklentilerin üzerinde bir artış gerçekleştirdi. TÜİK diğer bir veri olan ağustos ayına dair perakende satış endekslerini açıkladı. Veriye göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ağustos ayında bir önceki aya göre %1.4 arttı. Geçtiğimiz günlerde TCMB’nin ‘normalleşme’ adına attığı adımlar ile birlikte USDTRY paritesinde zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 7.90seviyelerinin altlarını test eden paritede bu fiyatlamalar uzun vadeye yayılamadı ve kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler tekrarlandı. Son zamanlarda gündeme S-400 hava savunma sistemleri konusunda haber akışları düşerken, bu süreç yakından takip ediliyor. Ve TL varlıkları üzerinde zaman zaman baskı unsuru olarak karşımıza çıkabiliyor. Kurun bir aylık günlük hareketli ortalamasına baktığımızda 7.6456 seviyesi karşımıza çıkıyor. 50 günlük hareketli ortalama ise 7.5138 seviyesi. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.95633 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. 8.00 seviyesi ise psikolojik direnç noktası olarak karşımıza çıkabilir. Olası gevşemelerde ise sırasıyla 7.90552 – 7.85125 – 7.80156 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftada dolardaki toparlanma hareketleri dikkatleri çekiyor. Diğer yandan ABD kanadında teşvik paketine ilişkin belirsizlik fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskılar ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında 1882 seviyeleri dün test edildi ve haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşandı. Yeni gün ile birlikte bir miktar toparlanmalar yaşayan ons altında piyasalar diğer yandan Amerika kanadından gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da TÜFE aylık bazda %0.2 oranında; yılık bazda ise %1.4 oranında artış gerçekleştirdi. Beklentilere paralel gelen veri ile birlikte fiyatlamalar üzerinde sert fiyatlamalar yaşanmadı. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte küresel bazda volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1901.06 – 1931.48 – 1961.90 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1872.71 – 1847.83 – 1816.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.