Ne Oldu?

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dikkatle, özenle, kararlılıkla sürdürdüğümüz savunma sanayi projelerimizi siyasi ve ekonomik gücümüzün tamamlayıcısı haline getirme safhasındayız.
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye ile Irak arasında ICC'nin verdiği kararla ilgili açıklamada bulunarak verilen kararın Irak ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yaşanan anlaşmazlıkla ilgili olduğu belirtildi. Bakanlık Türkiye'nin taleplerinin büyük kısmının kabul edildiği ve Irak'ın Türkiye'ye tazminat ödemesine karar verildiği kaydedildi.
  • İflas eden kripto para borsası FTX'in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman – Fried'ın Çin’li yetkililere 40 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edildi.
  • Fed Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Barr, Fed'in gelecekte benzer banka iflaslarını önlemek için daha güçlü bankacılık düzenlemelerine ihtiyaç olup olmadığını değerlendirdiğini söyledi.
  • ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, ABD Başkanı Biden'a borç limiti konusunda müzakereleri başlatma çağrısında bulundu.
  • Fed/ Bullard: Faiz artışı banka stresine değil enflasyona yönelikti.
  • Alibaba'nın altı iş grubuna ayrılacağı açıklandı.

 

Ne Olacak?

  • Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, Almanya’da Tüketici Güven Endeksi açıklanacak.
  • Macaristan Cumhurbaşkanı Novak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine karşılık vererek bugün yarın Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak.
  • Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce’nin bugün görüşme yapması bekleniyor.

 

EUR/USD

EURUSD paritesinde yükseliş momentumu korunuyor. Yetkililerin bankacılık krizinin geçici olduğu ve finansal sisteme ilişkin risk oluşturmadığına ilişkin konuşmaları takip edilirken küresel risk iştahı toparlanıyor. Bugün ECB politika toplantısının tutanaklarım yayımlanacak. Cuma günü ise Euro Bölgesi enflasyon ve işsizlik verileri önem arz edecek. ABD tarafında ise piyasalarda risk iştahında kısmi toparlanma takip edilse de yarın açıklanacak büyüme verisi öncesinde temkinli seyir devam ediyor. Buna göre konsensüs beklenti ABD ekonomisinin son çeyrekte %2,7 büyüdüğü yönünde. Diğer yandan Cuma günü açıklanacak ve Fed'in enflasyon göstergesi olarak değerlendirdiği PCE verileri para politikasının seyrine ilişkin ipucu sunacak.

Destekler: 1.0800 - 1.0759 - 1.0723

Dirençler: 1.0850 - 1.0880 - 1.0928

 

USD/TRY

Dolar/TL paritesi yukarı yönlü seyrediyor. Bir süredir yatay fiyatlanan paritede yükseliş belirginleşiyor. Dün yurt içinde TCMB olağan genel kurulu gerçekleştirildi. Genel kurul sonrasında açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, "Liralaşma politikası sayesinde finansal istikrar potansiyel üretimi desteklemeye devam edecek. Enflasyonda kalıcı düşüş sağlanacaktır." ifadesinde bulundu. Bugün ise veri gündemi sakin. ABD tarafında bankacılık krizi sonrasında toparlanma takip edilirken yatırımcılar önümüzdeki günlerde açıklanacak verilere odaklanmış durumda. Yarın açıklanacak ABD son çeyrek büyüme verisinin %2,7 oranında olması beklenirken Cuma günü açıklanacak PCE verileri de enflasyon ve Fed'in faiz artırım süreci için önem arz edecek.

Destekler: 19.08 - 19.05 - 19.00

Dirençler: 19.12 - 19.17 - 19.21

 

XAU/USD

Ons altın geri çekilmenin ardından yatay fiyatlanıyor. Küresel bankacılığa ilişkin risklerin resesyon ihtimalini tetiklemesi nedeniyle risk iştahı baskılanırlen yatırımcılar güvenli liman olan ons altına sığınıyor. Diğer yandan Fed’in geçen hafta faiz artırımlarını verilere göre belirleyeceğini ifade etmesi sonrasında yarın açıklanacak ABD büyüme verisi öncesinde küresel piyasalarda temkinli seyir takip ediliyor. Buna göre ABD ekonomisinin son çeyrekte %2,7 büyümesi öngörülüyor. Büyüme verisi sonrasında Cuma günü takip edilecek PCE verileri de önem arz ediyor. Fed’in enflasyon göstergesi olarak önem verdiği verilerde enflasyonun yavaşlaması bekleniyor. Bu veriler gündemdeki yerini korurken bankacılık krizine dair haber akışı da risk iştahının seyri için takip edilecek.

Destekler: 1959 - 1948 - 1937

Dirençler: 1973 - 1984 - 2000

 

BRENT

Brent petrol toparlanma hareketini sürdürüyor. Bankacılık krizi sonrasında resesyon ihtimali tetiklenecek ve petrol talebi azalacak endişeleriyle brent petrolde sert geri çekilme takip edilmişti. Son günlerde bankacılığa dair yaraların sarılması petrolde de toparlanmaya neden oluyor. Yatırımcılar yarın açıklanacak ABD büyüme ve Cuma günü açıklanacak ABD PCE ile Çin PMI verileri öncesinde temkinli duruş sergiliyor. Arz tarafında ise Nisan’daki OPEC+ toplantısında üretimin değiştirilmeyeceği konuşuluyor. Talep tarafında ise dün takip edilen API haftalık ham petrol stokları verisi son haftalarda artış göstermesine karşın 6,08 milyon varil azalış gösterdi. Petrol fiyatlarının gevşemesinin stoklarda azalışa neden olsuğu değerlendirilebilir. Bugün ise ABD ham petrol stokları takip edilebilir.

Destekler: 77.56 - 76.37 - 74.75

Dirençler: 79.12 - 81.09 - 82.36

 

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri dünü düşüşle tamamladı. Dow Jones %0,1, S&P500 %0,2 ve Nasdaq %0,5 değer kaybetti. Bu sabah ise ABD vadeliler pozitif seyrediyor. Asya piyasaları da günü karışık tamamlamaya hazırlanıyor.