VİOP İşlemlerinin Kolaylıklarını ve Hızını Keşfedin!

İnfo Yatırım; uzman kadrosu, üstün teknolojik altyapısı, kişiye özel müşteri temsilcisi desteği ve ücretsiz analizler ile VİOP işlemlerinde yatırımcılarının yanındadır.

İnfoTrade Pro mobil uygulamamız, İnfo Yatırım Online Şubemiz veya 444 4636 (444 İNFO) telefon numaramız üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde VİOP işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Çeyrek asırlık deneyime sahip olan İnfo Yatırım’da hesap açarak avantajlı komisyon oranlarından, ücretsiz eğitim fırsatlarından yararlanabilir, ücretsiz anlık piyasa verilerine erişebilir, kişiye özel müşteri temsilcinizden her zaman destek alabilir, anlık analiz ve önerilere de sahip olabilirsiniz.

VİOP işlemlerinizde bu avantajlardan yararlanmak için İnfo Yatırım’da hemen hesap açın.

VİOP (Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası) Nedir?

Hisse senedi, endeks, döviz, kıymetli metal, emtia, yabancı endeksler gibi sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği Borsa İstanbul bünyesinde yer alan piyasadır.

VİOP kaldıraçlı işlemlerin yapılabildiği bir piyasadır. VİOP’ta piyasanın yükselişi veya düşüşüne yönelik çift yönlü pozisyon işlem açabilirsiniz.

VİOP’un Avantajları Nelerdir?

VİOP; Borsa İstanbul’un altında bir piyasa olup, kuralları değiştirilemeyecek şekilde oluşturulmuştur.

  • VİOP’ta müşteri hesapları kendi nam ve hesabına Takasbank’ta saklanmaktadır.
  • VİOP işlemlerinde, hem fiyatların düşüşüne, hem de yükselişine yatırım yapılabilir böylece fiyatlar düşerken de, yükselirken de kazanç sağlanabilir.
  • Riskten korunma (Hedge) ile kur oynaklık riskine karşı korunma imkanı sağlar.
  • Kaldıraçlı işlem olanağından dolayı, düşük teminat ile koruma sağlar.
  • Spot alım satımı olmayan endekslerde işlem olanağı sağlar.
  • Takasbank’ta bulunan teminat gecelik faizde nemalandırılır.
VİOP İşlem Saatleri Nedir?

Sözleşmeler

Seans Saatleri

Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

09:30-18:10

Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

09:30-18:15

Diğer Sözleşmeler

09:30-18:15

Teminat Tutarı ve Teminat Tamamlama Çağrısı Nedir?

VİOP’ta işlem gören sözleşmelerde, sözleşme başına yatırım hesabında bulunması gereken nakit para tutarına Teminat Tutarı denir. İşlem yapılacak olan sözleşme için gerekli olan nakit teminat tutarının hesapta bulunmaması durumunda, VİOP’ta işlem açılamaz.

VİOP’ta işlem gören sözleşmeler için seans kapandıktan sonra, gün sonu uzlaşma fiyatları belirlenir. Gün sonu uzlaşma fiyatları belirlendikten sonra, toplam teminatı hesabında bulunan sözleşmeler için gerekli olan teminat tutarının altına düşmüş ve nakit teminat açığı oluşmuş ise, bu durumda olan yatırımcılara “Teminat Tamamlama Çağrısı” yapılarak, eksik teminat tutarlarını tamamlamaları istenir. Yatırımcılar, oluşan nakit teminat açıklarını T+1 gününde saat 15:00’a kadar tamamlamak zorundadırlar.