GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

FED Faiz Oranını Değiştirmedi

Amerika Merkez Bankası FED Nisan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada beklentilere paralel olarak fonlama oranı yüzde 0 – 0.25 aralığında bırakıldı. Açıklama metninde politika faizinin sıfıra yakın tutulacağı ve tahvil alımlarının devam edeceği taahhüdü yinelendi. Banka açıklamasında; ekonomiyi desteklemek için tüm araçların kullanılacağı ve duruma uygun bir şekilde hareket edileceği belirtildi. Karar ardından Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenledi. Powell; ekonomik faaliyetin ikinci çeyrekte benzeri görülmemiş hızda düşeceğini, bir sonraki işsizlik rakamının çift haneli olabileceğini belirtti. Ek olarak Powell; varlık alımının süreceğini, Fed’in programının kredi büyümesi için özel bankaları destekleyebileceğini sözlerine ekledi.

EURUSD

Piyasalar akşam saatlerinde FED’in verdiği kararı ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını takip etti. Fed verdiği kararda gösterge faizini değiştirmediğini açıklarken; koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamalardan kaynaklanan riskler ortamında ekonomiyi desteklemek için elindeki imkanları kullanmaya devam edeceğini kaydetti. Dolar Fed sonrasında yaklaşık olarak son 2 haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlandı. Bununla birlikte dolar bir miktar değer kaybı yaşasa da EURUSD paritesinde tam olarak ‘çıkış’ yaşanmadı. Geçtiğimiz günlerde bir miktar toparlanma eğilimleri gösteren paritede piyasalar gün içerisinde yoğun veri akışını takip edecek. Gün içerisinde TSİ 12:00’da Euro bölgesinden enflasyon verisi takip edilecek. Ardından Avrupa Merkez Bankası TSİ 14:45’te faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından TSİ 15:30’da ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde basın toplantısı düzenleyecek. Yaşanacak gelişmeler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Ek olarak TSİ 15:30’da ABD kanadından İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları izlenecek. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.08915 – 1.09882 – 1.11461 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.08380 – 1.08098 – 1.07317 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Son zamanlarda 7.00 seviyesinin ‘kıyısında’ hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesinde piyasalar yaşanan gelişmeleri yakından izliyor. Dün günün başrolü Fed idi. Fed gerçekleştirdiği toplantı sonrasında faiz değiştirmezken, ekonomiyi desteklemek adına elindeki imkanları kullanmaya devam edeceği belirtildi. Fed ile birlikte dolar küresel çapta bir miktar değer kayıpları yaşarken; USDTRY paritesi de 6.92 seviyelerini test etti. Yaklaşık olarak son 10 gündür 6.92 – 7.00 bandı arasında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Ticaret Açığı ve Para Politikası Toplantı Özeti verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla 10:00 ve 14:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte TRY’de volatilite bir miktar artacaktır. Dolar kanadında ise gözler TSİ 15:30’da gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisinde olacak. Mart ayı boyunca TL; dolar karşısında %12’lere varan değer kayıpları gerçekleştirdi. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.00705 ve 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92773 – 6.87573 – 6.80300 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılının en dikkat çeken ürünlerinden biri altın. Koronavirüs salgınının güvenli liman talebini güçlendirmesi; hükümetler ve merkez bankalarının yoğun teşvik programları altın fiyatlarında 7 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerini görmesine neden olmuştu. Son günlerde koronavirüs pandemisinin yayılma hızının bir miktar azalması ve ülkelerin normalleşmeye kademeli olarak geçme planları küresel çapta risk iştahını artırdı. Artan bu risk iştahı ise altın fiyatlarında bir miktar gevşeme yaşanmasına neden oldu. Piyasalar dün FED’in kararını takip etti. Fed faiz oranında değişikliğe gitmedi ve elindeki tüm enstürmanların kullanılmaya devam edileceği vurgulandı. Fed’in ardından dolar küresel çapta bir miktar gevşedi ve altın fiyatlarında toparlanma eğilimleri yaşandı. Gün içerisinde piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın kararını ve ABD’den gelecek olan İşsizlik Hak. Yararlanma Bşv. Verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1731.87 – 1747.36 – 1784.03 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1700.07 – 1672.25 – 1640.65 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Henüz 2020 yılının dördüncü ayının sonundayız ve küresel çapta gelişmeler inanılmaz yoğun yaşandı. Geri dönüp son 4 aya baktığımızda adeta arkada bir fırtına bırakıldığı görülüyor. Yaşanan gelişmeler ile birlikte petrol fiyatlarında tarihi düşük seviyeler yaşanırken; ilk kez eksi fiyat görüldü. Tarih artık ‘korona öncesi’ ve ‘korona sonrası’ olarak ikiye ayrılmışa benziyor. Diğer yandan OPEC ve koalisyonun arz kısma anlaşması Mayıs itibari ile başlayacak. Saudi Aramco’nun ise Mayıs öncesi kısıntılara başladığı belirtilmişti. Çöküş ardından toparlanma hareketleri gerçekleştiren petrol fiyatlarında piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Pandeminin bir miktar yayılma hızının azalması petrolün üzerindeki baskıların küçük bir kısmını azaltıyor. Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde toparlanmaların devamında 28.52 – 31.15 – 36.01 seviyeleri karşımıza direnç noktaları olarak çıkıyor. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 24.59 – 22.22 – 19.16 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz günlerde 2.00 seviyenin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gaz fiyatları burada uzun süre tutunamamış ve tekrar 2.00 seviyesinin altına gerilemişti. Enerji sektöründe yaşanan gelişmeler ile zaman zaman volatilite artıyor. Piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler stokların 69B olarak gelebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.912 – 2.000 – 2.081 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.810 – 1.733 – 1.612 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

DAX endeksi toparlanma hareketlerine devam ediyor. Özellikle Avrupa ülkelerinin korona virüs salgını nedeniyle yasaklarını esnetme çabaları endeksin üzerindeki baskıları bir miktar azalttı. Diğer yandan gün içerisinde Almanya’dan İşsizlik Oranı Değişimi ve Perakende Satışları verileri takip edilecek. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Yoğun bir gündem piyasaları bekliyor ve bu yoğun gündem fiyatlar üzerindeki volatiliteyi de artırabilir. DAX’ı teknik olarak incelediğimizde 11390.3 – 11780.6 – 12265.5 seviyeleri direnç noktaları olarak; 11035.5 – 10798.9 – 10230.6 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.