GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Yeni haftaya 1.08 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde dalgalı bir seyir izleniyor. Son zamanlarda koronavirüs salgınının yayılma hızının azalması; buna bağlı olarak başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerde sıkı önlemlerin gevşetilmeye başlanabileceği beklentileri ile küresel piyasalarda risk iştahı bir miktar arttı. Artan bu risk iştahı ile dolar küresel bazda değer kayıpları yaşadı diyebiliriz. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Bu sebeple piyasalar TSİ 17:00’da Amerika’dan gelecek olan CB Tüketici Güveni Endeksi verisini takip edecek ve veri ile birlikte volatilite bir miktar artacaktır. Diğer yandan hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantı merakla bekleniyor ve toplantı sonrasında alınabilecek kararlar Euro varlıkları üzerinde hareketliliği artıracaktır. Karar Perşembe günü açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08915 – 1.09882 – 1.11461 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08098 – 1.07317 – 1.06513 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.94 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam etti ve 7.00 seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Koronavirüs pandemisinin tüm küresel piyasaları etkisi altına alsa da; gelişmekte olan ülke para birimlerini bir miktar daha fazla etkiledi diyebiliriz. Bunlar arasında TL’de yerini aldı ve dolar karşısında Mart ayında yaklaşık olarak %13 oranında değer kayıpları yaşadı. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri yakından takip edecek ve bunlar arasında 17:00’da gelecek olan CB Tüketici Güveni endeksi önemli bir yer tutuyor. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite artabilir. Diğer yandan FED’in faiz oranı kararı yarın açıklanacak. Karar ve ardından yapılacak basın toplantısı önemle takip edilecek. USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.00705 ve 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92773 – 6.87573 – 6.80300 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte son 7 yılı aşkın sürenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren altında bir miktar gevşeme hareketleri yaşanıyor. Son günlerde koronavirüs pandemisinin yayılma hızının azalması ve Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin önümüzdeki günlerde koronavirüs yasaklarını bir miktar gevşetebileceği beklentileri küresel piyasalarda bir miktarda olsa baskıları azalttı. Azalan bu baskılar ile artan risk iştahı altında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Küresel bazda gelebilecek haber akışları yakından takip edilecek. Diğer yandan yarın FED faiz oranı kararını açıklayacak. TSİ 21:00’da karar açıklanacakken; TSİ 21:30’da ise basın toplantısı düzenlenecek. Bu sebeple altın fiyatlarında volatilitede artış yaşanabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1705.63 – 1731.87 – 1747.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1672.25 – 1640.65 – 1601.28 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda petrol piyasasında yaşanan gelişmeler oldukça dikkat çekiciydi ve piyasalar tarihi anlara tanıklık etti. Yaşanan gelişmeler petrol fiyatlarında çökmelere neden oldu ve fiyatlar düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor. Bu sebeple, petrol fiyatları ham petrol stoklarının arz endişelerini güçlendirmesi ile birlikte üzerinde baskı hissetmeye devam ediyor. Bir yandan arz bolluğu, diğer yandan taleplerde yaşanan düşüşe; geçtiğimiz haftalarda depolama sorunu da eklenmişti ve fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler görmüştük. OPEC ve koalisyonu geçtiğimiz haftalarda arz kısma anlaşmasına varsa da, bu anlaşma düşüşe engel olamamıştı. Arz kısma anlaşması Mayıs ayının başında başlayacak. Diğer yandan Saudi Aramco üretim kısmaya Mayıs ayının başından önce başladığı belirtiliyor. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Brent petrol grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 24.59 – 28.52 – 31.15 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 20.67 – 17.96 – 15.92 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları 2.00 seviyesinin üzerini görmüştü. Fakat haftayı 2.00 seviyesinin altında kapatan doğal gaz fiyatlarında bu seviyenin altında fiyatlamalar devam ediyor. Piyasalar enerji sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu konuda gelebilecek olan haber akışları volatilitede artışa neden olabilir. Yukarı yönlü toparlanmalarda ilk olarak karşımıza 2.000 seviyesi direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 2.081 – 2.189 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.902 – 1.810 – 1.733 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Koronavirüs pandemisinin yayılma hızının son günlerde bir nebze azalma göstermesi ve Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin koronavirüs yasaklarını önümüzdeki günlerde gevşetebileceği beklentileri dax üzerinde baskıların bir miktar azalmasına neden oldu. Almanya’nın diğer ülkelere nazaran başarılı bir koronavirüs sınavı vermesi endeksin toparlanmasına yardımcı olabilir. Bu gelişmeler ile birlikte bir miktar toparlanma eğilimleri gerçekleştirmeye çalışan DAX endeksinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Teknik olarak incelediğimizde 10818.9 – 11035.5 – 11390.3 seviyeleri direnç noktaları olarak; 10589.7 – 10313.2 – 10188.9 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.