GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Geçtiğimiz hafta EURUSD paritesinde yaşanan aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte parite Nisan ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Haftayı 1.08 seviyelerinde kapatan parite bu seviyelerin yakınlarında yeni haftaya başlamış oldu. Gün içerisinde küresel bazda çok önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. Fakat haftanın ilerleyen günlerinde piyasaları hareketli günler bekliyor. Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı, Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi, Fed’in para politikası toplantısı… Tüm bu gelişmeler küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. Euro’nun dolar karşısında 2020 yılı performansına baktığımızda an itibari ile yaklaşık olarak %3’ün üzerinde değer kaybı yaşadığı görülüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısı Perşembe günü gerçekleşecek ve banka kararını 14.45’te açıklayacak. Ardından 15:30’da ise basın toplantısı düzenlenecek. Gelişmeler yakından izlenecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.08915 – 1.09882 – 1.11461 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.08098 – 1.07520 – 1.06513 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Koronavirüs pandemisinin küresel bazda ekonomileri etkilemesi devam ediyor. Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimleri bu etkiler ile birlikte üzerinde büyük baskılar hissediyor. Bu baskılardan TL’de nasibini alıyor. TL’nin dolar karşısında 2020 yılı performansına baktığımızda yaklaşık olarak %16’nın üzerinde değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam eden parite kritik 7.00 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Bu hafta FED para politikası toplantısı gerçekleştirecek ve bu toplantı sonrasında faiz oranı kararını açıklayacak. Gün içerisine baktığımızda ise piyasaları sert etkileyebilecek önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.00705 ve 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92773 – 6.87573 – 6.80300 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Koronavirüs pandemisi küresel ekonominin üzerinde kara bulut gibi durmaya devam ederken; hükümetler ve merkez bankalarından ek teşvik paketleri gelmeye devam ediyor. Hükümetlerin ve merkez bankalarının adımları ile birlikte düşen faizler, yoğun teşvikler ve yüksek belirsizlikler yatırımcılarda güvenli liman taleplerini artırıyor. Artan bu talepler ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu hafta Fed, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın politika toplantıları gerçekleşecek. Piyasalarda bu toplantılar sonrasında ilave teşviklerin gelebileceği beklentileri oluştu. Diğer yandan ABD kanadında son olarak Temsilciler Meclisi 484 milyar dolarlık virüs destek paketini onalyladı ve imzalaması için ABD Başkanı Trump’a gönderdi. Trump’ın da bu paketi onaylaması bekleniyor. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1731.87 – 1747.36 – 1784.03 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1702.26 – 1671.72 – 1640.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda enerji sektöründe yaşanan gelişmeler petrol fiyatları üzerinde tarihi fiyatlamalar yaşanmasına neden oldu. Petrol piyasalarında yaşanan bu gelişmeler küresel bazda ekonomileri de etkisi altına aldı. Gelişmeler yakından takip edilirken Suudi Arabistan kanadından gelen haber akışı takip edildi. Konuya yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre; Saudi Aramco OPEC koalisyonunun arz kısma anlaşmasının devreye gireceği 1 Mayıs’tan önce bu hafta başlarında üretimi azaltmaya başladı. Gelen bilgi akışına göre; Aramco üretimi günlük 12 milyon varil üretimden, hedef seviyesi olan günlük 8.5 milyon varile ulaşmak için düşürmeye başladı. Diğer yandan ABD’den gelen haber akışları tkaip edildi. Buna göre ABD’nin 18-24 Nisan haftasında petrol sondaj kule sayısı 60 adet azaldı ve düşüşünü altıncı haftaya taşımış oldu. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte petrol fiyatları kendini toparlamaya çalışıyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri izlemeye devam edecek. Tüm bunlar ışığında brent petrol grafiğini teknik olarak incelediğimizde 22.38 – 24.59 – 28.52 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 19.77 – 17.96 – 15.92 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken doğalgaz kritik 2.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Bu seviyelerde uzun süre tutunamayan fiyatlar ile haftayı 1.86 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yapan fiyatlarda piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından takip edecek. Özellikle son zamanlarda enerji sektöründe yaşanan gelişmeler volatiliteyi bir miktar artırabiliyor. Natgas grafiğini yeni haftada teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.909 – 2.000 – 2.081 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.810 – 1.733 – 1.610 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Son zamanlarda özellikle Almanya’da koronavirüs tedbirlerinin Mayıs ayı itibari ile bir miktar esnetilebileceği beklentileri dax endeksinde toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oluyor. Kademeli toparlanma eğilimleri ile birlikte yaklaşık olarak son 1 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanan endeksi piyasalar hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantıyı takip edecek. Diğer yandan yine hafta içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi Euro varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. DAX endeksini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü toparlanmalarda sırasıyla 10702.1 – 10807.3 – 11035.5 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 10313.2 – 10188.9 – 10061.4 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.