GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde küresel pandeminin ekonomiye verdiği hasarın nasıl azaltılabileceğini tartışan 27 AB lideri ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme gizli olmasından dolayı net bir bilgi edinilemese de; konuya yakın kaynaklara göre Lagarde; AB liderlerini ekonomide ciddi bir daralma konusunda uyardı. Lagarde; blokun gayrisafi yurtiçi hasılasının %15 kadar düşebileceğini ve çok az şey yapma ve çok geç kalma riski ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Bilindiği gibi Avrupa Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen bölge konumunda ve krizin yol açtığı hasarlar yakından takip ediliyor. Salgın endişeleri ile birlikte Euro varlıkları üzerindeki baskı devam ederken; EURUSD paritesinde de zayıf performans sürüyor. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’da gelecek ve veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artabilir. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08098 – 1.08915 – 1.09882 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07572 – 1.07149 – 1.06479 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Hafta içerisinde kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi Çarşamba günü 2018 yılından bu yana ilk kez 7 seviyesinin üzerini görmüştü. Ardından bir miktar gevşeme hareketleri gösteren parite dün 6.92 seviyelerine kadar gerilese de burada çok uzun süre tutunamadı. TL’nin 2020 yılı performansına baktığımızda dolar karşısında yaklaşık olarak %15 civarlarında değer kaybı yaşadığı görülüyor. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verilerini takip edecek. Veriler 10:00’da açıklanacak. Gelecek olan veriler ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ekonomik veriler takip etti. 18 Nisan’da sona eren haftada ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 4.4 milyon olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 4.5 milyon civarlarında olabileceği yönündeydi. Diğer yandan ABD imalat ve hizmet PMI’ları ise Nisan ayında rekor düşük seviyelere indi. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.00705 – 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92773 – 6.87573 – 6.80300 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatları bu yıl yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte henüz Nisan ayındayken %14 civarlarında değer kazanımları yaşadı. Bu rallinin sebebi olarak koronavirüs pandemisinin resesyonları tetiklemesi ve buna bağlı olarak; para birimlerinin değer kaybına ve ülkelerin borçluluk durumlarının artması ile birlikte mali ve parasal teşviklere gidilmesi olarak görülüyor. Önümüzdeki hafta Fed ve Avrupa Merkez Bankası politika toplantıları gerçekleştirecek ve burada alınabilecek kararlar altın fiyatları üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte altın fiyatları son 7 yılı aşkın sürenin en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1731.87 – 1747.36 – 1784.03 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1702.26 – 1671.72 – 1640.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasında hafta başında yaşanan olağanüstü hareketlenmeler ve tarihi anlar sonrasında bir miktar toparlanma hareketleri yaşanıyor. Pazartesi günü sıfır seviyesinin altına inen fiyatlar sonrasında toparlanma sürüyor fakat buna rağmen küresel arz bolluğundan dolayı fiyatlar baskı altında kalmaya devam ediyor. Diğer yandan OPEC Başkanı Muhammed Arkab’ın açıklamaları takip edilmişti. Arkab; 2020 yılının ikinci yarısında petrol piyasasında toparlanma başlanacağını beklediğini, OPEC’in istişarelere ve toplantılara devam edeceğini belirtti. Ek olarak Arkab; fiyat düşüşünün koronavirüs kaynaklı olduğunu, durumun geçici olduğunu ve tehlike arz etmediğini belirtti. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 24.59 – 28.52 – 31.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 21.72 – 19.77 – 17.96 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında piyasalar dün Amerika’dan gelen veriyi takip etti. ABD’den gelen doğal gaz stoklarına göre geçtiğimiz hafta doğal gaz stokları 43B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 39B düzeylerinde gelebileceği yönündeydi. Gelen veri ile volatilite bir miktar arttı. Piyasanın son işlem gününde doğal gaz fiyatları hangi seviyeden kapanacak merakla bekleniyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.000 – 2.081 – 2.167 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.909 – 1.810 – 1.733 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.