GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen ZEW Ekonomik Hissiyat verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da ZEW Ekonomik Hissiyat verisi Nisan ayında 28.2 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler verinin -41.0 gelmesi yönündeydi. Ayrıca rapor açıklamasında; finansal piyasaların tünelin ucundaki ışığı görmeye başladığı, ekonomik üretimin koronavirüs öncesi seviyelere 2022 yılından önce dönmesinin beklenmediği belirtildi. Veri ile birlikte Euro arlıkları üzerinde volatilite bir miktar arttı. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yine de TSİ 17:00’da bölgeden gelecek olan Tüketici Güveni ekonomik verisi takip edilecek. Geçtiğimiz hafta 1.10 seviyelerini zorlayan EURUSD paritesi bu haftaya 1.08 seviyelerinde fiyatlamalar ile başladı. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.08983 – 1.10365 – 1.11447 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.08154 – 1.07679 – 1.06479 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde bir miktar gevşeyerek 6.87 seviyelerini test eden USDTRY paritesi haftanın ilerleyen günlerinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam etti. Parite geçtiğimiz hafta Ağustos 2018 yılından beri ilk kez 6.95 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Bu hareketlerine devam eden USDTRY paritesi 7.00 seviyelerini zorlamaya başladı. Günün başrolü bugün TCMB olacak. Gün içerisinde toplantı gerçekleştirecek olan yetkililer 14:00’da faiz oranı kararlarını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler TCMB’nin faiz oranlarında kademeli indirimlerine devam edebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bilindiği gibi Mart ayında TCMB 100 baz puanlık faiz indirim yoluna gitmişti. Fakat bu toplantıda merkez bankasının ölülü bir hamle yapabileceği ve 25 – 50 baz puanlık indirime gidebileceği beklentileri hakim. Bu sebeple piyasaların gözü kulağı bugün TCMB’nin kararında olacak ve karar ile birlikte TL varlıklarında hareketlilik oldukça artacaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.00705 ve 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.92773 – 6.87573 – 6.80300 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta yaptığı yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken altın fiyatları; son 7 yılın zirvelerini görmüş ve buralardan gevşeme hareketleri gerçekleştirmişti. Son günlerde bazı ülkelerde uygulanan sert karantina kurallarının gevşetilmeye başlanması ve koronavirüs salgınının bulaşma hızının bir miktar yavaşlaması piyasalardaki tedirginliği bir miktar azalttı. Almanya, Fransa ve Avustralya normalleşmeye kademeli olarak dönüş sağlamaya çalışırken; İtalya’nın da bu hafta sıkı karantina kurallarını gevşeteceğine dair bir plan açıklayabileceği bekleniyor. Yaşanan gelişmeler piyasalar tarafından yakından izlenmeye devam ediliyor. Gün içerisinde piyasalar küresel bazda gelebilecek olan haber akışlarını yakından takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde 1702.26 – 1747.36 – 1789.97 seviyeleri karşımıza direnç noktaları olarak çıkıyor. Gevşemelerde ise 1671.72 – 1640.65 – 1572.26 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasında son zamanlarda tarihi anlar yaşanmaya devam ediliyor. OPEC ve koalisyonun vardığı anlaşma, talep yönlü haber akışları kötüleşmeyi sürdürürken piyasanın yönünü değiştiremedi. Mayıs vadeli petrolün fiyatı tarihinde ilk kez Pazartesi günü sıfırın altına indi. Üreticiler için kritik önemdeki satış gelirlerinin aldığı darbe ile birlikte fiyatlardaki düşüş Amerika’da yeni yeni gelişmeye başlayan kaya petrolü devrimini de tehdit ediyor. Tüketici tarafından bakıldığında ucuz yakıt tüketici ve işletmeler için vergi indirimi anlamına gelse de; çoğunun koronavirüs salgını nedeniyle evde kalması, resesyon ile boğuşan küresel ekonomiye yarardan çok zarar getirecek gibi duruyor. Diğer yandan petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş zayıflayan dünya ekonomisi üzerinde başka bir şoku tetikliyor ve büyükpetrol üreticilerinin bütçelerinde dezenflasyonist riskler oluşturuyor. Ek olarak ABD Başkanı Trump; petrol fiyatlarındaki tarihi çöküş ardından yönetiminin istihdam kayıplarınıönlemek için petrol endüstrisine fon sağlamak için bir plan üzerinde çalışıldığını belirtti. Düşüşlerin devamında 15.79 seviyesi brent petrolde destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda ise brent petrolde 17.96 – 19.77 – 21.72 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son zamanlarda enerji sektöründe yaşanan gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkisini gösteriyor. Petrol piyasasında tarihi düşük seviyeler görülürken; doğal gaz fiyatları bu hareketten pozitif ayrıştı ve bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Bu toparlanma hareketleri ile birlikte 1.95 seviyeleri test edilse de bu seviyelerde uzun süre tutunma yaşanmadı. Fakat yinede yeni haftaya 1.78 seviyelerinde başlayan doğal gaz fiyatlarında toparlanma hamleleri yaşanmaya çalışılıyor. Yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1.909 – 2.001 – 2.108 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.802 – 1.700 – 1.554 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.