GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar geçtiğimiz hafta Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde yıllık enflasyon Mart ayında %0.7’ye geriledi. Bilindiği gibi Şubat ayında söz konusu veri %1.2 idi. Diğer yandan Euro bölgesinde inşaat üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre %1.5 azaldı. Yeni haftaya 1.08 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi sakin seyrine devam ediyor. Gün içerisinde piyasalar gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan Zew Ekonomik Hissiyat verisi takip edilecek ve yatırımcıların ekonomiye karşı bakış açıları ölçülecek. Ardından ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi takip edilecek. Veriler sırasıyla TSİ 12:00 ve 17:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte paritede volatilite bir miktar artacaktır. EURUSD paritesinin 2020 yılı performansına baktığımızda zayıf seyir izlendiği görülüyor. 2020 yılı içerisinde %3’ün üzerinde değer kayıpları yaşayan paritede koronavirüs etkisi hissediliyor. Tüm bunlar ışığında EURUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09028 – 1.10365 – 1.11447 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08154 – 1.07679 – 1.06479 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftasonu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal açıklamalarda bulunmuş ve merkez bankaları ile swap görüşmeleri yapıldığını belirtmişti. Yeni haftaya bu açıklamaların desteği ile başlayan USDTRY paritesi bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve dün 6.90’ın aşağılarında fiyatlamalar yaşandı. Fakat parite buralarda uzun süre tutunamadı. Diğer yandan piyasaların gözü bu hafta gerçekleşecek olan TCMB faiz kararında olacak. Piyasalardaki beklentiler merkez bankasının faiz indirimlerine kademeli biçimde devam edebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bilindiği gibi merkez bankası Mart ayında 100 baz puanlık faiz indirim yoluna gitmişti. TL’nin 2020 yılı performansına baktığımızda dolar karşısında yaklaşık olarak %16 düzeylerinde değer kaybı yaşadığı görülüyor. Piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan Mevcut Ev Satışları ekonomik verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte volatilite de bir miktar artış yaşanabilir. USDTRY grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.95626 ve 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.87573 – 6.80300 – 6.71003 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte son 7 seneyi aşkın sürenin en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren altında aşağı yönlü bir miktar gevşeme hareketleri yaşandı. Küresel çapta artan sokağa çıkma yasakları ile birlikte virüsün yayılma hızının azaldığına dair işaretler düşüşe destek veren konuların başında yer aldı. Geçtiğimiz günlerde New York Valisi Cuomo; vaka sayısı ve ölümlerdeki yavaşlama ile birlikte eyaletin virüs kaynaklı hayatını kaybedenler sayısında zirve noktasını geçmiş olabileceğini belirtti. Diğer yandan İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde günlük bazda hayatını kaybedenlerin sayısında bir miktar düşüşler yaşandığı görüldü. Bu gelişmeler altında yükselişlerin sınırlı kalmasına neden oldu. Piyasalar küresel çapta gelişmeleri yakından izlerken; TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan Mevcut Ev Satışları ekonomik verisini de takip edecekler. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1704.48 – 1754.33 – 1789.97 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1671.72 – 1640.65 – 1572.26 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasında tarihi anlar yaşamaya devam ediyoruz. Petrol fiyatları Mayıs kontratının vadesi yaklaşırken ilk kez sıfır seviyesinin altına indi. Fiyatların eksiye inmesi ile birlikte talebin ne denli çöktüğü ise gözler önüne serilmiş oldu. Dün ABD tipi petrolün varil fiyatı ilk kez sıfırın altını gördükten sonra bugün pozitife döndü. Ardından ABD Başkanı Donald Trump açıklamalarda bulundu. Trump; ülkede ham petrol fiyatlarının sıfır doların altını görmesinin kısa vadeli olduğunu belirtti ve 75 milyon varil ham petrol alınacağını kaydetti. Petrol piyasasında son zamanlarda arz fazlalığı sorunu devam ediyor gizi gözüküyor. Bununla birlikte üreticilerin depolama kapasiteleri de dolmaya başlıyor. Bunun üzerine taleplerde de çöküşler yaşanınca fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Piyasalar küresel çapta gelişmeleri yakından izlemeye devam edecekler. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 26.54 – 28.62 – 31.28 seviyeleri direnç noktaları olarak; 24.77  - 23.52 – 21.72 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. Crude grafiğinde ise 21.95 – 25.14 – 29.04 seviyeleri direnç noktaları olarak; 20.75 – 19.18 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Yeni haftaya 1.78 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte kritik 2.00 seviyelerini test eden fiyatlar 1.92 seviyelerinde an olarak fiyatlamalarına devam ediyor. Fiyatlamalarda küresel çapta yaşanan gelişmeler takip ediliyor. Yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında 2.001 seviyesi karşımıza ilk direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 2.108 – 2.252 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise karşımıza ilk etapta 1.907 seviyesi destek noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1.809 – 1.651 seviyeleri diğer destek noktaları olarak takip edilebilir.