GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Geçtiğimiz hafta doların küresel bazda değer kazanımları yaşaması ile birlikte EURUSD paritesinde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Koronavirüs pandemisinin küresel bazda endişeleri devam ettirmesi, risk iştahında azalmalar yaşatırken buda yatırımcıları dolara kaydırdı. Geçtiğimiz haftayı 1.08 seviyelerinde kapatan parite yeni haftaya da bu seviyelerde başlangıç yaptı. Piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan Ticaret Dengesi ekonomik verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da gelecek ve veri ile birlikte Euro varlıklarında bir miktar volatilite artabilir. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Cuma günü AB Komisyonu bir rapor yayımladı. Bu raporda; salgın nedeniyle 2020 yılında küresel ticaretin %9.7 oranında gerileyeceği; AB ülkelerinin diğer ülkeler ile ihracatının %9.2; ithalatının ise %8.8 oranında düşeceği öngörüldü. Ek olarak raporda; AB’nin ticaret hacminin 525 milyar Euro azalacağı öngörüldü. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08937 – 1.09862 – 1.10529 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08124 – 1.07413 – 1.06554 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi 6.95 seviyelerini görmüş ve geçen haftayı 6.92 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya ise 6.90 seviyelerinde başlangıç yapan parite bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Koronavirüs pandemisinin küresel bazda ülke ekonomilerini etkisi altına alması gelişmekte olan piyasa para birimleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. TL varlıkları da bu baskı ile dolar karşısında değer kayıpları yaşıyor. Diğer yandan dolar zaman zaman güvenli liman özelliği ile önemli para birimleri karşısında değer kazanımları gerçekleştiriyor. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Merkezi Hükümet Borç Stoku verisi takip edilecek. Diğer yandan Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın vereceği faiz oranı kararı takip edilecek. Bu sebeple hafta içerisinde TL varlıklarında volatilite artabilir. Yeni haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.95813 ve 7.07775 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.80618 – 6.70822 – 6.60388 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son zamanlarda yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkat çeken ve yaklaşık olarak son 7 yılı aşkın sürenin en iyi seviyelerini gören altın fiyatlarında bir miktar gevşeme hareketleri yaşanıyor. Amerika ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin yapılan planlar ve koronavirüs tedavisine yönelik ilaç geliştirmede yaşanan gelişmeler piyasaların üzerindeki ağır baskıyı bir miktar azalttı diyebiliriz. ABD Başkanı Trump; işverenlere dört hafta içerisinde oldukça sıkı olan sosyal mesafe uygulamalarında hafifletmeye gitme olanağı sağlayan ekonominin yeniden açılmasına ait esasları açıkladı. Gün içerisinde gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel bazda gelecek olan haber akışlarını yakından takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1684.76 – 1702.05 – 1748.73 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1670.47 – 1642.24 – 1599.67 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Küresel petrol piyasalarında son günlerde yaşanan gelişmelerin tüm piyasalarda yankıları hissedildi. OPEC koalisyonunun arz kısıntısında anlaşması ilk etapta piyasalar tarafından olumlu karşılanırken; bu arz kısıntısının küresel petrol taleplerindeki azalmaların sadece üçte birini karşılayabileceği beklentileri petrol fiyatlarında baskıların devam etmesine neden oldu. Bu sebeple bu konu hakkında yaşanabilecek gelişmeler ve açıklamalar yakından takip edilmeye devam ediyor. Diğer yandan ABD petrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes’in yayımladığı haftalık veriler takip edildi. Bu veriler göre; ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 66 adet azaldı ve 5 hafta üst üste düşüş göstermiş oldu. Böylelikle 10-17 Nisan arasındaki haftada ABD’de petrol sondaj kule sayısı 438’e gerilemiş oldu. Geçtiğimiz haftayı 28.30 seviyelerinde kapatan brent petrol yeni haftaya bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Yeni haftanın ilk işlem gününde brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 29.00 – 31.05 – 36.38 seviyeleri direnç noktaları olarak; 26.83 – 24.57 – 21.84 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.76 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftaya bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Ardından geçtiğimiz haftanın kapanış fiyatları yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında piyasalar enerji sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Özellikle küresel taleplerde beklenen azalışlar fiyatlar üzerinde baskılar oluşmasına neden oluyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.809 – 1.912 – 2.003 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.741 – 1.612 – 1.527 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.