GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada; Euro bölgesi oteritelerinin koronavirüsün finans sektörüne etkilerine karşı alınan tedbirleri desteklediğini belirtti. Açıklamada; ulusal yetkililerin makro ihtiyati tedbirlerin Euro bölgesindeki bankalarda 20 milyar eurodan fazla miktarı serbest bıraktığı hatırlattırılırken; bunun bankaların kredi verme kapasitesini artıracağı vurgulandı. Diğer yandan doların güvenli liman alımları ile birlikte önemli paraları karşısında değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Almanya’dan gelecek olan Tüfe ve İfo İş İklimi Endeksi verileri Euro varlıklarında hareketliliği artırabilir. Veriler sırasıyla TSİ 09:00 ve 11:00’da açıklanacak. Ek olarak 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisi izlenecek. ABD kanadından ise TSİ 15:30’da ekonomik veriler açıklanacak. Dün kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.09197 – 1.10405 – 1.11447 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerin devamında ise 1.08310 – 1.07679 – 1.06479 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Koronavirüs pandemisinin ekonomiler üzerindeki baskısı devam ediyor. Bu baskılardan ise en çok gelişmekte olan ülkelerin para birimleri zarar görüyor. Küresel bazda artan belirsizlikler ve virüsün getirdiği endişeler risk iştahından kaçışları hızlandırırken; TL üzerinde baskılar yaşanıyor. Diğer yandan dolar güvenli liman alımları ile küresel bazda önemli paralar karşısında değer kazanımları gerçekleştiriyor. Tüm bunların etkisiyle birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Yeni hafta ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmelerine devam eden parite 6.90 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni günde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD kanadından TSİ 15:30’da gelecek olan İnşaaat İzinleri ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi ekonomik verilerini takip edecek. Diğer yandan küresel bazda yaşanan gelişmeler hareketliliği artırabilecek başlıca etkenler arasındaki yerini koruyor. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.95110 ve 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.80300 – 6.71003 – 6.60678 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Uluslararası Para Fonu (IMF) ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ raporunu yayımladı. Rapora göre IMF; küresel ekonomik büyümenin bu yıl virüs salgınının etkisiyle %3 düzeylerinde daralacağını öngördü. Kurumun beklentisi önceki raporda %3 oranında büyümeydi. Gelecek yıl büyüme beklentisi ise %3.4’ten 5.8’e yükseltildi. IMF’nin yıl içerisinde büyüme beklentisini %3.3’ten -%3’e çekmesi küresel piyasalardaki risk iştahını azalttı ve güvenli liman taleplerini artırdı. Artan bu talepler ile birlikte altında alışlar hızlandı ve yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Piyasalardaki resesyon endişeleri, hükümetlerin ve merkez bankalarının genişlemeci adımları altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyen başlıca unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu hareketler ile birlikte 7 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlanan altında gün içersinde TSİ 15:30’da gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. XAUUSD grafiğini taknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1754.33 – 1789.97 – 1828.81 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1703.28 – 1675.44 – 1640.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA); OPEC+ ve koalisyonun gerçekleştirdiği tarihi üretim kısıntısı anlaşmasına rağmen talepte bu yıl rekor düşüş olacağını açıkladı. Bu açıklama ardından petrol fiyatları üzerindeki baskı arttı ve fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan piyasalarda, anlaşmanın sadece zararın en kötü kısmını sınırlayabileceği konuşulmaya başlandı. Bu sebeple petrol piyasasında arz fazlası konusu OPEC anlaşmasına rağmen sürmeye devam ediyor. Diğer yandan bir diğer senaryolardan biri ise dünyanın petrol depolayacak alanlarının bu yaz dolabilme ihtimali. UEA Başkanı Birol yaptığı açıklamasında; birkaç yıl sonra 2020 yılına dönüp baktığımızda küresel petrol piyasaları için tarihteki en kötü yıl olduğunu görebiliriz açıklamasında bulundu. Yaşanan tüm gelişmeler fiyatlar üzerinde etki etmeye devam ediyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 30.62 – 32.57 – 36.21 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 27.47 – 24.77 – 21.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Küresel piyasalarda enerji sektörü üzerindeki baskı devam ediyor. Son olarak petrol piyasasında varılan anlaşmaya rağmen; Uluslararası Enerji Ajansı’nın bu yıl petrol taleplerinin tarihi düşük seviyelerde olabileceği açıklamaları baskıyı artırmıştı. Bu sebeple enerji sektöründe arz fazlalığı sorunu devam ederken, buna karşılık küresel taleplerdeki düşüşte sürüyor. Bu da fiyatlar üzerinde baskı yapmaya devam ediyor. Tüm bunlarla birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları ekonomik verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1.651 – 1.724 – 1.907 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.572 ve 1.519 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.