GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Trump Açıklamalarda Bulundu

ABD Başkanı Donald Trump; Fox Business Network yayınında açıklamalarda bulundu. Trump; Çin ile ABD arasındaki birinci faz ticaret anlaşmasının yeniden müzakere edilmeyeceğini, Çin’in ABD’den ek ithalat taahhütlerini yerine getirmediğini belirtti. Koronavirüs konusunda da eleştirilerini sertleştiren Trump; salgının Wuhan’daki bir viroloji laboratuvarıyla bağlantılı olup olmadığı konusunda hala şüphe içinde olduğunu, fakat Çin’in kasıtlı olarak yaymış olmasının ihtimal dışı olduğunu, kontrolden çıkmış olmasının daha yüksek bir ihtimal olduğunu belirtti.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen enflasyon verisini takip etti. Buna göre Nisan ayında Almanya’da Tüfe aylık bazda %0.4; yıllık bazda ise %0.9 oranında gerçekleşti. Her ne kadar veriler beklentilerin bir tık üzerinde gelmiş olsa da; Avrupa Merkez Bankası’nın %2 ve %2’nin bir miktar altı hedefinden oldukça uzak olduğu görüldü. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 9 Mayıs’ta son bulan haftada 2.98 milyona geriledi. Söz konusu veri önceki hafta 3.1 milyon seviyesindeydi. Piyasalardaki beklentiler ise 2.5 milyon civarlarındaydı. Euro’nun hafta içerisinde performansına baktığımızda zayıf bir seyir izlendiği görülüyor. Yeni haftaya 1.0826 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve haftayı kayıpla geçmeye yöneliyor. Piyasalar gün içerisinde Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan büyüme verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla TSİ 11:00 ve 12:00’da açıklanacak. ABD kanadından ise Perakende Satışlar ve İş İmkanları Personel Değişim Oranı verileri izlenecek. Veriler TSİ 15:30 ve 17:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.08437 – 1.08885 – 1.09711 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.07697 – 1.07233 – 1.06591 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar dün TÜİK’in açıkladığı ekonomik verileri takip etti. Buna göre Mart ayında Türkiye’nin Sanayi Üretimi aylık bazda %7.1; yıllık bazda ise %2 oranında düşüş gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise Aylık bazda %4 düşüşken; yıllık bazda ise %1.6 oranında artış idi. Diğer yandan Perakende Satışları ise aylık bazda -%8.1; yılık bazda ise -%0.2 olarak gerçekleşti. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Buna göre 9 Mayıs’ta son bulan haftada işsizlik maaşı başvuruları 2.98 milyon oldu. Dün bazı açıklamalarda bulunan Donald Trump güçlü dolara destek verdi. Trump; güçlü bir dolara sahip olmak için harika bir zaman olduğunu, doları kendisinin güçlü tuttuğunu belirtti. Yeni hafta içerisinde TL; dolar karşısında dikkat çekici bir performans gösterdi ve 7.00 seviyesinin altında fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri 11:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.95507 – 7.00450 – 7.08687 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.87648 – 6.82098 – 6.76068 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İki gün önce Fed Başkanı Powell açıklamalarda bulunmuş ve ekonomide hasarın derinleşebileceğine yönelik değerlendirmelerde bulunmuştu. Bu açıklamalar altında güvenli liman alımlarını desteklemişti. Bununla birlikte dün ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları takip edildi. Trump açıklamalarında Çin’e yönelik eleştirilerine devam etti. Trump; Çin ile ABD arasındaki birinci faz ticaret anlaşmasının yeniden müzakere edilmeyeceğini belirtti. Ek olarak Trump; Çin ile ilişkilerin tamamen kesilmesi seçeneğinin var olduğunu ve Çin konusunda çok hayal kırıklığı yaşadığını sözlerine ekledi. Açıklamalar piyasalardaki ticaret savaşları konusunu ön plana çıkardı ve risk iştahı azaldı. Böylelikle altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak 15:30’da Perakende Satışlar; 17:00’da ise İş İmkanları ve Personel Değişimi verileri izlenecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1737.46 – 1747.78 – 1778.66 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1721.27 – 1692.41 – 1671.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) aylık raporunu yayımladı. Raporda; küresel petrol piyasalarındaki görünümün biraz iyileştiği, talebin beklenenden bir miktar daha güçlü ve arzın fiyatlardaki sert düşüşten dolayı düşük olduğu belirtildi. Raporda ayrıca; OPEC ve ortaklarının üretimi azalttığına, ABD gibi diğer üreticilerin sondaj işlerini azaltmaya zorlandığına dikkat çekildi. Geçtiğimiz haftalarda kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatları içerisinde bulunduğumuz haftada dalgalı bir seyir izliyor. Bu dalgalı seyir ile birlikte fiyatlar kazançlarını korumaya çabalıyor. Hafta içerisinde ABD’den gelen ham petrol stokları takip edilmiş ve stoklar beklentilerin aksine azalış göstermişti. Diğer yandan ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmeleri küresel petrol taleplerinde toparlanmaların yaşanmasına neden oldu. Ek olarak Suudi Arabistan kanadında Aramco geçtiğimiz hafta fiyatları artırmış ve bu da enerji sektörüne olumlu yansımıştı. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.56 – 25.33 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar ABD’den gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Açıklanan veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de doğal gaz stokları 103B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 107B düzeylerinde geleceği yönündeydi. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında volatilite bir miktar arttı. Haftanın son işlem gününde natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.729 – 1.809 – 1.915 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.610 – 1.555 – 1.516 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.