GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Trump Dünya Sağlık Örgütü’ne Sağlanan Fonu Durdurdu

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’ne eleştiriler gerçekleştirmiş ve DSÖ’nün en büyük fon sağlayıcısının ABD olduğunu belirtmişti. Trump; kovid-19 salgını dolayısıyla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladıkları fonu durdurduğunu açıkladı. DSÖ’nü Çin için çalıştığını ileri süren Trump; ABD’nin örgüte 400 – 500 milyon dolar arasında fon sağladığını buna karşılık Çin’in sadece 40 milyon dolar sağladığını belirtti.

EURUSD

Koronavirüs pandemisinin ülke ekonomileri üzerindeki etkisi devam ederken, ülkelerden adımlar gelmeye devam ediyor. Buna göre AB konseyi Kovid-19 ile mücadele kapsamında 2020 bütçesinde değişiklikler yapıldığını bildirdi. Buna göre Avrupa Birliği yılık bütçesinde 3.5 milyar euroluk artışa gittiğini açıkladı. Böylelikle AB’nin 2020 yılı bütçesinde ödenekler 172.2 milyar Euro, harcamalar ise 155.2 milyar Euro seviyesine çıkarıldı. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak TSİ 15:30’da Perakende Satışlar verisi açıklanacak. Ardından 16:15’te gelecek olan Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. Gelen veriler paritede hareketlenmeler gerçekleştirebilir. Son günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 2 haftanın en yüksek seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak 1.10405 – 1.11447 – 1.12341 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.09219 – 1.08896 – 1.08310 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uzun süredir küresel piyasaların gündemi korona pandemisi ile meşgul olmaya devam ediyor. Küresel bazda artan endişeler gelişmekte olan para birimleri üzerinde baskı oluştururken, bu baskılardan TL varlıkları da nasibini alıyor. Hafta sonu BDDK’nın attığı swap adımı ile birlikte yeni haftada TL varlıklarında değer kayıpları devam ediyor. Her ne kadar geçtiğimiz hafta IMF’nin Türkiye ile yapıcı temaslar halinde olunduğu açıklaması paritede gevşeme hareketleri yaşatsa da, bu gevşeme hareketleri uzun vadeye yayılamadı. Yeni haftaya 6.74 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi ilerleyen günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisi takip edilecek. Veri 11:00’da açıklanacak. Ardından ABD’den gelecek olan Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri takip edilecek. Veriler sırasıyla TSİ 15:30 ve 16:15’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.90211 – 6.95110 – 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.80300 – 6.71003 – 6.60678 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Koronavirüs pandemisinin küresel ekonomiye etkisi gün geçtikçe artıyor. Artan bu etki ise endişeleri derinleştirirken güvenli liman alımlarını tetikliyor. Diğer yandan merkez bankalarının büyük çaplı teşvik paketlerini uygulamaya koymaya başlamaları altında yükseliş hareketlerini destekliyor. Bu gelişmeler ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları son 7 yılın en iyi seviyelerinde fiyatlanıyor. Ek olarak vadeli ve spot altın fiyatları arasındaki fark halen yüksek seviyelerde kalıyor. Bu da zaman zaman altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden oluyor. Piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 15:30’da gelecek olan Perakende Satışlar ve 16:15’de Sanayi Üretimi verileri küresel çapta hareketliliği bir miktar artıracaktır. Son 3 hafta içerisinde yaklaşık olarak %18 oranında değer kazanımı yaşayan altın fiyatlarında küresel çapta gelişmeler yakından izleniyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1754.33 – 1789.97 – 1828.81 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1703.28 – 1675.44 – 1640.65 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde OPEC+ koalisyonunun üretim kısıntıları konusunda vardığı anlaşma fiyatlarda bir miktar rahatlatma yaşatmıştı. Fakat koronavirüs pandemisi sebebiyle meydana gelen talepteki çöküş arz kısıntısı konusuna ağır basmaya başladı ve fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Mayıs ayından itibaren OPEC+ koalisyonunun üretim kısıntısı anlaşması günlük 9.7 milyon varillik tarihin en büyük koordineli kısıntısı başlayacak. Fakat bu miktar talepte meydana gelen düşüşün oldukça altında. Piyasalar bu konuda gelebilecek olan haber akışlarını yakından takip etmeye devam edecek. Diğer yandan gün içerisinde ABD’den gelecek olan ham petrol stokları verisi takip edilecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 30.62 – 32.57 – 36.21 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.30 – 24.77 – 21.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Küresel bazda koronavirüs sebebiyle çöken talepler enerji sektöründe büyük baskılar kurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde petrol piyasasında OPEC+ koalisyonunun yaptığı anlaşma her ne kadar bir miktar rahatlama sağlasa da, talepteki çöküşlerin ağır basması aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1.90 seviyelerini gören doğal gaz fiyatlarında bu süreçten itibaren aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.698 – 1.806 – 1.909 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.615 – 1.572 – 1.526 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.