GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Euro bölgesinde Sanayi Üretimi Mart ayında aylık bazda %11.3 oranında daraldı. Piyasalardaki beklentiler ise %12.1 oranında daralma olacağı yönündeydi. Piyasalar Almanya Başbakanı Merkel’in Euro hakkında açıklamalarını takip etti. Alman Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa Merkez Bankası’nın politika araçlarından birini sorgulaması ardından euronun istikrarına ilişkin endişeleri gidermek istedi ve euroyu savunmayı taahhüt etti. Merkel; anlaşmazlığı gidermek için seçeneklerin kullanılmasıyla ilgilendiğini, Alman mahkemesinin kararını sorgulamada Avrupa Komisyonu’nun haklı çıktığını belirtti. ABD kanadından ise ÜFE verisi takip edildi. Nisan ayında ABD’de ÜFE aylık %1.3 ile tahminlerin üzerinde düşerken; yıllık bazda düşüş %1.2 oldu. ÜFE böylelikle 2015 yılından itibaren en büyük düşüşünü yaşadı. Diğer yandan FED Başkanı Powell konuşma gerçekleştirdi. Powell; görünümün çok belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu, negatif faizin ise cazip olmadığını belirtti. Powell’ın açıklamaları ile birlikte küresel bazda volatilite arttı. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan enflasyon ve AMB Aylık Raporu takip edecek ve veriler sırasıyla TSİ 09:00 ve 11:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.08437 – 1.08885 – 1.09711 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.07697 – 1.07233 – 1.06591 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni hafta ile birlikte 7.00 seviyesinin altına sarkan ve buralarda tutunmaya çabalayan USDTRY paritesinde gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. Saat 10:00’da Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verileri TRY varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. Diğer yandan dün FED Başkanı Powell’ın konuşması takip edildi. Powell özet olarak negatif faize sıcak bakmadığını ve negatif faizin cazip olmadığını belirtti. Ek olarak ABD’den gelen ÜFE verisi izlendi. Gelen veri ile birlikte 2015 yılından beri en büyük düşüşün yaşandığı görüldü. Yurtiçinde ise cari işlemler dengesi verisi izlendi. Buna göre Mart ayında Türkiye’nin cari işlemler dengesi 4.92 milyar dolar açık verdi. Beklentiler ise 4.45 milyar dolarlık açık olacağı yönündeydi. Gün içerisinde ise sabah saatlerinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler sonrasında TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi takip edilecek. Lira hafta içerisinde dolar karşısında iyi bir performans gösterirken; haftanın ilk iki günü dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi olarak dikkatleri üzerine çekti. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.03998 – 7.09348 – 7.16535 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.93268 – 6.87648 – 6.82098 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son zamanlarda dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatlarında piyasalar FED Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamaları takip etti. Bu açıklama öncesi negatif faiz konusunda Powell’ın neler diyeceği merakla bekleniyordu. Fed yetkilileri geçmiş günlerde negatif faiz konusunda olumsuz yorumlarda bulunmuşlardı fakat piyasalar merkez bankalarının negatif faiz beklentilerini zaman zaman fiyatlıyor. Powell bu konuda net konuştu ve negatif faizin cazip olmadığını belirtti. Açıklamalar ile altın fiyatları 1717 seviyelerinden 1701 seviyelerine düşüş gerçekleştirdi. Negatif faiz konusunda açıklamalara rağmen düşük faizler, faiz ödemesi olmayan altının cazibesini artırıcı bir unsur olarak halen yerinde duruyor. Bununla birlikte ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmesi ve normal hayata geçmeyi kademeli olarak başlamasına rağmen virüsün ikinci dalga riski halen altın fiyatlarında volatiliteyi etkileyen bir faktör oluyor. Gün içerisinde piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1721.27 – 1737.46 – 1747.78 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1692.41 – 1671.20 – 1656.55 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminlerini revize etti. Buna göre EIA; ham petrolün bu yılki varil fiyatına ilişkin tahminini 34 dolara yükseltti. Nisan 2020 raporunda bu rakam 33 dolardı. Ek olarak ABD’nin bu yıla ilişkin günlük ham petrol üretim beklentisini de 100 bin varil aşağı çekti. Diğer yandan küresel bazda koronavirüs salgınına ilişkin yasakların adım adım kalkması ile birlikte küresel petrol taleplerinde toparlanmalar yaşanıyor. Bu toparlanmalara ek olarak arz kısma anlaşmasının Mayıs ayı ile birlikte başlaması petrol fiyatlarında bir miktar toparlanma eğilimlerinin yaşanmasına neden oluyor. Piyasalar dün ABD’den gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de ham petrol stokları -0.745M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 4.147M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite arttı ve yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.56 – 25.33 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Yeni hafta ile birlikte aşağı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte volatilite de artış yaşanacaktır. Geçtiğimiz hafta 109B gelen veriyi piyasalar merakla takip edecek. Son zamanlarda ülkelerin koronavirüs yasaklarını esnetmesi ile birlikte enerji sektöründe taleplerde toparlanmalar yaşansa da doğal gaz fiyatları bu haftayı kayıp ile geçiyor. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde toparlanma hareketlerinde ilk olarak 1.729 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviye kırıldığında ise sırasıyla 1.809 – 1.915 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.610 – 1.555 – 1.516 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

İçerisinde bulunduğumuz hafta itibari ile kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren DAX endeksinde piyasalar yarın Almanya’dan gelecek olan büyüme verisini bekliyor. Veri ile birlikte endekste volatilite artacaktır. Diğer yandan Almanya Anayasa Mahkemesi ile Avrupa Merkez Bankası arasındaki anlaşmazlık devam ediyor ve bu anlaşmazlık endeks üzerinde baskı oluşturuyor. Bu konudaki haber akışları yakından takip edilecek. DAX endeksini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 10686.7 – 10799.2 – 10979.9 seviyeleri direnç noktaları olarak; 10324.4 – 10230.6 – 10077.4 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.