GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Son günlerde volatilitesi diğer günlere nazaran düşük olan EURUSD paritesinde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşiyor. Paskalya Bayramı nedeniyle geçtiğimiz Cuma ve dün çoğu piyasa kapalıydı. Bununla birlikte dolar, Euro karşısında yaklaşık olarak son 2 haftanın en düşük seviyelerini gördü. Dün sabah saatlerinde 1.0968 seviyelerini test eden parite buralarda uzun süre tutunamadı ve bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleştirdi. Yeni günde piyasaları sert etkileyebilecek önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. Ama yinede piyasalar TSİ 15:30’da ABD’de açıklanacak olan İthalat ve İhracat Fiyat Endeksleri verilerini takip edecekler. Veriler ile birlikte volatilite bir miktar artabilir. EURUSD paritesinin 2020 yılı performansına baktığımızda ise şuan içinde bulunduğumuz yıla başladığı seviyelerden %2’nin üzerinde değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09689 – 1.10405 – 1.11447 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.09219 – 1.08896 – 1.08315 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftada 6.76 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta 6.62 seviyelerine kadar gerileme yaşamıştı. Bu gerilemenin nedenleri arasında ise IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın Türkiye ile olumlu temaslar gerçekleştirildiğini açıklaması ve Fed’in attığı genişlemeci adımlar yer aldı. Fakat bu seviyelerde tutunamayan kur geçtiğimiz haftayı 6.70 seviyelerinde tamamlamıştı. Yeni haftada ise yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Hafta sonu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) açıklama yaptı ve swap limitlerinin daha da kısılarak %1’e indirildiğini belirtti. Bununla birlikte dün yurtiçinden gelen cari işlemler verisi takip edildi. Gelen veriye göre Türkiye’nin cari işlemler hesabı Şubat ayında 1.23 milyar dolarlık açık verdi. Gün içerisinde piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İhracat ve İthalat Fiyat Endeksleri ekonomik verilerini takip edecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.80300 – 6.93464 – 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 6.71003 – 6.60678 – 6.50262 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Koronavirüs pandemisinin küresel bazda devam etmesi ve pandeminin genel olarak kontrol altına alınması konusunda zorlanılması endişelerin sürmesine ve bir miktar derinleşmesine neden oluyor. Bu gelişmeler ile birlikte merkez bankaları ve hükümetler adımlar atarken, bu adımlar tam olarak piyasaları rahatlatmışa benzemiyor. Yatırımcıların üzerinde oluşan riskten kaçınma ve güvenli limanlara sığınma istekleri artarken, bu talepler altına olan ilgiyi artırıyor. Artan ilgi ile yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları yaklaşık olarak son 7 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Dün günü yaklaşık olarak %1.8 oranında değer kazanımı ile kapatan altın fiyatlarında gündem küresel gelişmeler olmaya devam ediyor. Koronavirüs pandemisinin ekonomiler üzerindeki büyük baskısı devam ederken, bu konu hakkında gelen haber akışları yakından izleniyor. XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1725.44 – 1754.33 – 1789.97 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1703.28 – 1675.44 – 1640.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC+ koalisyonunun uzun süren görüşmeleri sonrasında vardığı üretim kısıntısı anlaşmasının yankıları devam ediyor. ABD Başkanı Trump, twitter üzerinden bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Trump; OPEC+ koalisyonunun istediği üretim kısma miktarının 10 milyon varil değil, 20 milyon varil olduğunu; buna yakın indirim olduğu taktire ve koronavirüs felaketinden tekrar işe dönüşler başlarsa enerji sektörünün tekrar güçlü olacağını belirtti. Ek olarak Trump özellikle Rusya ve Suudi Arabistan’a anlaşma konusunda teşekkür etti. Diğer yandan Kremlin Sözcüsü’de bu konuda açıklamalarda bulundu. Sözcü Peskov; yapılan anlaşma sayesinde petrol fiyatlarının çökmekten kurtulduğunu, bu anlaşmanın Rusya’nın gelirlerine nasıl yansıyacağının çeşitli hesaplamalarının yapıldığını belirtti. Şimdi piyasalar bu konuda gelebilecek haber akışlarını yakından izlemeye devam edecek. Bununla birlikte yarın ABD’den ham petrol stokları verisi gelecek ve bu veri merakla bekleniyor. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.92 – 34.78 – 36.36 seviyeleri direnç noktaları olarak; 30.62 – 28.30 – 24.77 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları 1.91 seviyelerini test etmişti. Fakat bu seviyelerde tutunamayan fiyatlar aşağı yönlü gevşemişti. Dün günü yaklaşık olarak %1.60 oranında değer kayıpları ile kapatan doğal gaz fiyatları yeni günde bir miktar toparlanma hareketleri sergilemeye çabalıyor. Piyasalar hafta içerisinde ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları ekonomik verisini bekliyor. Diğer yandan enerji sektörü koronavirüs pandemisi sebebiyle zor günler geçiriyor. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.806 – 1.909 – 2.001 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.700 – 1.607 – 1.526 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.