GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.09 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi, yeni haftaya da bu seviyelerin oldukça yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirerek başladı. Piyasalar geçtiğimiz hafta AB ülkelerinin toplantısını takip etti. AB üyesi ülkelerin video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantıda AB ülkeleri 540 milyar euroluk Kovid-19 kurtarma paketinde uzlaştı. Bu toplantı öncesinde yaşanan görüşmelerde uzlaşı sağlanamamış ve üyeler bir anlaşmaya varamamıştı. Ve anlaşma olmaması ile birlikte Euro varlıkları üzerinde baskı oluşmuştu. Anlaşma ile birlikte Euro varlıkları üzerindeki baskı bir nebze azalmış oldu. Geçtiğimiz haftanın son işlem günü ve bugün yurtdışında çoğu ülke Paskalya nedeniyle tatildi. Bu nedenle gün içerisinde de volatilite diğer günlere göre bir miktar az olabilir. Ekonomik takvime baktığımızda piyasalar sert etkileyebilecek bir ekonomik veri görülmüyor. Piyasalar küresel çapta yaşanabilecek gelişmeler izlemeye devam edecek. Sakin bir seyir izleyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09689 – 1.10405 – 1.11447 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.09191 – 1.08258 – 1.07652 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Fed kanadından gelen ilave ek teşvikler ve atılan genişlemeci adımlardan destek alan TL ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi 6.60 seviyelerini test etmişti. Fakat bu seviyelerde kalıcı olamayan parite buralardan yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve haftayı 6.70 seviyelerinde kapatmıştı. Piyasalar yeni haftaya BDDK’nın yaptığı açıklama ile girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BSSK) tarafından yapılan açıklamada; swap limitlerinin daha da kısılarak %1 seviyesine indirildiği belirtildi. Ek olarak kararda; Covid-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki dengesizlik ve risklerin artmış olmasına dikkat çekildi. Diğer yandan Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s Cuma günkü notunda Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Moody’s; Türkiye’nin kredi görünümünü dört unsurun belirlediğini, bunların ekonomik güç, kurumsal ve yönetimsel güç, mali güç ve olay riskine duyarlılık olduğunu belirtti. Ek olarak Moody’s; büyük ve çeşitlendirilmiş bir ekonomik ile ılımlı kamu borcu karşısında, yüksek dış kırılganlık ve kurumsal güç ile politika etkinliğindeki yıpranmanın dengelendiğini belirtti. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.80300 – 6.93464 – 7.08278 seviyeleri direnç noktaları; 6.71003 – 6.60678 – 6.50262 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Küresel bazda devam eden Covid-19 salgını yatırımcılarda endişelerin sürmesine neden oluyor. Bu endişeler ise zaman zaman güvenli liman taleplerini oldukça artırıyor ve bu artan talep ile altına olan yönelim yükseliyor. Bu yönelimler ise altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan koronavirüsün ekonomilere etkilerini azaltmak için hükümetlerin ve merkez bankalarının attığı adımlar ve ek ilave teşvikler altının yukarı yönlü hareketlenmelerini destekleyen bir diğer önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak Fed’in ‘oldukça yüksek’ mali destek adımı ve genişlemeci tavrı altının yukarı yönlü hareketlenmelerini destekledi. Yurtdışında paskalya tatili nedeniyle Cuma günü kapalı olan altın piyasası yeni haftaya 1683 seviyelerinde başlangıç yaptı. Nisan ayının en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren altında gün içerisinde fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel çapta gelebilecek olan haber akışlarını yakından izlemeye devam edecek. XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1690.18 – 1703.28 – 1724.26 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1675.44 – 1642.61 – 1603.59 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Son günlerde petrol piyasasının başrolü OPEC+ koalisyanunun gerçekleştirdiği toplantı ve sonrasında alınan kararlardı. Telekonferans yoluyla yapılan 10’uncu Olağanüstü Bakanlar Toplantısı sona erdi ve OPEC+ koalisyonu nihai karara vardı. Karara göre; OPEC+ günlük ham petrol üretim miktarını 1 Mayıs’tan 30 Haziran’a kadar 10 milyon varil azaltacak. Bu kesinti, uygulanmaya başlayacak olan tarihten itibaren örgütün en büyük kesinti olarak kayıtlara geçecek. Ek olarak kesinti miktarı; 1 Temmuz – 31 Aralık tarihlerinde 6 ay boyunca 8 milyon varil, 1 Ocak 2021 ile 30 Nisan 2022 arasında 16 ay boyunca ise günlük 6 milyon varil olarak gerçekleşecek. Meksika’dan talep edilen 400 bin varillik kesinti, ekonomik sorunlar nedeniyle 100 bin varille sınırlı kalacak fakat geriye kalan günlük 300 bin varillik kesintiyi ABD karşılayacak. Koronavirüs salgını ile başlayan ve günümüze kalan gelen petrol piyasalarındaki gelişmeler yakından izleniyor ve bu gelişmeler küresel bazda ekonomileri etkiliyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.36 – 39.46 – 45.10 seviyeleri direnç noktaları olarak; 31.36 – 27.95 – 24.60 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Küresel bazda yaşanan koronavirüs salgını ile birlikte azalan taleplere karşılık petrol piyasasında yaşanan çekişmeler enerji sektöründe baskılar oluşturmuştu. Bu baskılar ile zayıf performanslar gerçekleştiren doğal gaz fiyatları, petrol piyasasında varılan uzlaşma sonrasında bir miktar da olsa rahatladı. Geçtiğimiz hafta 1.91 seviyelerini test eden fiyatlar buralara uzun süre tutunamadı ve bir miktar gevşedi. Yeni haftaya 1.75 seviyelerinde başlangıç yapan Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.840 – 1.952 – 2.027 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.703 – 1.607 – 1.526 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.