GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Bilindiği gibi Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal teşvikine ilişkin yasal sınırların dışına çıkmış olabileceğini belirtmiş ve AMB’na bundan vazgeçmesi için 3 aylık bir süre vermişti. Bu fikir ayrılıkları Euro varlıkları üzerinde baskı oluşturmuştu. Bununla birlikte AMB Başkanı Lagarde, kurumun 2.7 trilyon euronun üzerindeki varlık alım programının yasal anlaşmazlıktan etkilenmediğini, Euro bölgesinin koronavirüs krizini aşması için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti. Diğer yandan Almanya Lideri Merkel; Almanya Anayasa Mahkemesi’nin AMB’na yönelik kararını ‘çözülebilir’ bir konu olarak gördüğünü açıkladı. Yaşanan gelişmeler ve açıklamalar Euro varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Bu sebeple bu konu yakından takip ediliyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Yeni haftaya dalgalı bir seyir ile başlayan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08150 – 1.08800 – 1.09711 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07697 – 1.07233 – 1.06633 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta kademeli yükselişler ile birlikte 7.26 seviyelerini gören USDTRY paritesi tarihi yüksek seviyesini güncellemişti. Fakat bu seviyeler sonrası aşağı yönlü sert gevşeyen parite geçtiğimiz haftayı 7.08 seviyelerinde kapatmıştı. BDDK geçtiğimiz hafta TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen 3 bankaya işlem yasağı getirmişti ve bu parite üzerindeki volatiliteyi bir miktar azaltmıştı. Yeni hafta ile birlikte yapılan açıklamada BDDK’nın söz konusu bu 3 bankaya bir bacağı TL olan döviz işlem yasağını kaldırdığı belirtildi. Yeni haftada parite yatay bir seyir izlerken; yurtiçinden gelen işsizlik verisi takip edildi. Gelen veriye göre Türkiye’de İşsizlik Oranı Şubat ayında %13.6 oranında gerçekleşti. Veri ile birlikte TL varlıklarında hareketlilik bir miktar arttı. Piyasalar gün içerisinde ise ABD’den gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.09348 – 7.16535 – 7.20881 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.03997 – 7.00049 – 6.93250 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatlarında 1700 doların yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Küresel bazda Kovid-19 pandemisi yasaklarının kademeli olarak gevşetilmesi ve ülkelerin ‘yeni normal’ hayata geçmeye başlamasına ilişkin daha fazla detaylar paylaşmaları altın fiyatlarında fiyatlamalara yansıyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşması konusu son zamanlarda ön plana çıkıyor. Çin kanadında ABD ile varılan ticaret anlaşmasının yeniden müzakere edilmesi gerektiği yönündeki ‘şahin’ sesler artmaya başlıyor. Çin hükümetinin anlaşma için fazla taviz verdiğini düşünenlerin sayısı artıyor. Son günlerde Trump yönetiminin ağırlaşan ve devam eden saldırıları nedeniyle Çin’in kısasa kısas bir yaklaşım sergilemesi gerektiği belirtiliyor. Bu haber akışları ise altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden oluyor. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Diğer yandan küresel bazda yaşanabilecek gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1721.27 – 1737.46 – 1747.78 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1692.41 – 1671.20 – 1656.55 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Enerji sektöründe piyasalar dün Suudi Arabistan’dan gelen haber akışlarını takip etti. Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı yetkilisi; Bakanlığın Aramco’ya petrol üretimini Haziran ayında 1 milyon varil/gün daha azaltma talimatı verdiğini, Haziran ile birlikte toplam üretim kısıntısının 4.8 milyon varil/güne ulaşacağını, Aramco’ya cari ayda üretimi 8.49 milyon varil/gün olan hedefin altına indirme imkanlarını araştırma talimatı da verildiğini belirtti. Diğer yandan Suudi Petrol Bakanı; petrol talebinin en kötü senaryolardaki kadar kötü olmadığını, petrol piyasasında yeniden ayarlanma sürecini hızlandırmak istediklerini ve özellikle benzin tarafında artan bir talep görüldüğünü açıkladı. Açıklamalar ile birlikte petrol fiyatlarında toparlanma hareketleri gerçekleşti. Piyasalar bu konuda gelebilecek açıklamaları yakından takip ediyor. Ek olarak yarın ABD kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisi yakından izlenecek. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.65 – 25.20 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftanın başlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları 2.16 seviyelerini görmüştü. Buralarda uzun süre tutunamayan fiyatlar aşağı yönlü kademeli hareketler sergilemişti. Yeni haftaya 1.83 seviyelerinde başlangıç yapan fiyatlarda bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Petrol piyasasındaki bir miktar iyimserlik ve Suudi Arabistan kanadından gelen açıklamalar bu hareketliliğin nedenleri arasında gösterilebilir. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.913 – 2.018 – 2.175 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.742 – 1.609 – 1.516 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.