GÜNLÜK FOREX BÜLTEN 12.03.2020

Trump ABD’nin Koronavirüs Konusunda Aldığı Önlemleri Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump koronavirüs salgınına karşı ABD’nin aldığı önlemleri Oval Ofis’ten yapılan yayınla açıkladı. Buna göre Cuma gecesinden itibaren Avrupa’dan gelen tüm seyahatler 30 gün boyunca askıya alındı. Fakat İngiltere’nin bu konuda muaf tutulduğu belirtildi. Bununla birlikte Türkiye Avrupa ülkelerine uygulanan seyahat kısıtlamasına dahil değil. Ayrıca Trump; salgından olumsuz etkilenen kişiler ve işletmeler için faiz veya ceza uygulanmaksızın vergi ödemelerinde ertelemeye gidileceğini ve bunun ekonomiye 200 milyar dolardan fazla likidite sağlayacağını açıkladı.

EURUSD

Günün en önemli başlıklarından biri bugün Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantı. Bu sebeple bugün TSİ 15:45’te gerçekleşecek olan toplantı sonrasında alınan karar Euro varlıkları üzerinde volatilitenin oldukça artmasına neden olabilir. İngiltere Merkez Bankası’nın dün sürpriz faiz indirimi ardından; AMB’nın da faiz indirimine gidip gitmeyeceği merakla bekleniyor. Karar ardından TSİ 16:30’da AMB Lagarde basın toplantısı düzenleyecek. Bunun öncesinde Lagarde; Avrupa’nın önlem almazsa 2008 benzeri kriz riski ile karşı karşıya olabileceğini belirtti. Hafta içerisinde piyasa açılışı sonrasında 1.15 seviyelerini test eden EURUSD paritesinde bir miktar gevşeme hareketlenmeleri görüldü. EURUSD paritesinin 2020 performansına baktığımızda ise an itibari ile %1’e yakın değer kazanımı yaşadığını söyleyebiliriz. Avrupa Merkez Bankası’nın kararı öncesinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri TSİ 13:00’da açıklanacak. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13567 – 1.14859 – 1.16345 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12510 – 1.12032 – 1.10942 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yaklaşık olarak 3 ay önce Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün etkileri küresel piyasalarda devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koru’nun 2 gün önce akşam saatlerinde gerçekleştirdiği basın toplantısında koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşın test sonucunun pozitif çıktığını açıklamıştı. Bu gelişme TL varlıkları üzerinde baskı oluşturdu ve volatilite arttı. Yeni haftaya 6.10 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi kademeli yükselişler ile birlikte 6.20 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar yurtiçinde koronavirüs hakkında gelebilecek olan açıklamaları yakından takip edecek. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Rusya ile Moskova’da yapılan görüşmeler sonrasında ateşkes konusunda anlaşılmıştı. İdlib merkezli jeopolitik gelişmeler şuan için bir miktar azaldı diyebiliriz. Fakat yine de TL’nin üzerindeki baskılardan biri bu konu olmaya devam ediyor. Diğer yandan ABD kanadında piyasalarda gerileme devam ediyor. Dow Jones Sanayi Endeksi dün de %5.9 oranında gerilerken ayı piyasasına girmiş oldu. S&P 500 endeksi ise günü %4.9; Nasdaq endeksi ise %4.7 oranında düşüşle kapadı.Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.22187 – 6.25490 – 6.31243 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.17881 – 6.10078 – 6.07036 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Küresel piyasalarda merkez bankalarının faiz indirimleri devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası dün sürpriz bir karar ile gösterge faizini 50 baz puan indirdiğini açıkladı. İngiltere Merkez Bankası’nın aldığı bu karar ardından altın kazançlarını korumaya devam etti. Diğer yandan Amerika’dan gelen Tüfe verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da tüketici fiyat endeksi Şubat ayında aylık bazda %0.1; yıllık bazda ise %2.3 oranında arttı. Beklentilerin bir miktar üzerinde artış gösteren veriler ile birlikte dolarda azda olsa toparlanma eğilimleri gerçekleşti. Dolardaki toparlanma hareketleri altın fiyatlarında bir miktar gevşemenin yaşanmasına neden oldu. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Üfe verisi takip edilecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Veriler ile birlikte altın fiyatlarında volatilite artabilir. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’nın gün içerisinde alacağı faiz oranı kararı yakından takip edilecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1669.07 – 1702.18 – 1727.13 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1631.19 – 1610.92 – 1582.59 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Piyasalara düşen haber akışlarına göre Suudi Arabistan, ham petrol üretim kapasitesini günlük günlük 1 milyon varil artırmak için milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya talimat verdi. Diğer yandan Rusya Enerji Bakanı Salı günü yaptığı açıklamada; kısa vadede günlük üretimi 250 – 300 bin varil, genel olarak ise 500 bin varil düzeyinde artırılabileceğini belirtmiş ve petrol fiyatlarının toparlanmasının aylar alabileceği açıklamasında bulunmuştu. Dün ise Rusya Enerji Bakanı Novak; Rus temsilcilerin OPEC ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan teknik komitenin bu ay düzenleyeceği toplantıya katılacağını belirtti. Diğer yandan piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Buna göre ABD’de geçtiğimiz hafta ham petrol stokları 7,664M olarak gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gelen stok verisi ile birlikte volatilite arttı. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.96 – 40.83 – 44.70 seviyeleri direnç noktaları olarak; 33.44 – 31.13 – 28.82 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. Crude grafiğinde ise 34.74 – 39.12 – 42.30 seviyeleri direnç noktaları olarak; 30.20 – 27.12 – 24.21 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftayı aşağı yönlü gapli açılış ile başlayan doğal gaz fiyatlarında ilerleyen günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Petrol piyasasında yaşanan ‘fiyat savaşları’ doğal gaz fiyatları üzerinde baskıyı da artırdı. Fakat piyasaların ilk şok etkisini bir miktar atması ardından fiyatlarda toparlanma hareketleri yaşandı. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stok seviyesinin -82B olarak geleceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Tüm bunlar ışığında natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.876 – 1.985 – 2.110 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.768 – 1.677 – 1.601 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.