GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

FED Başkanı Powell Açıklamalarda Bulundu

Fed Başkanı Jerome Powell TSİ 17:00’da sanal sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda Powell; Fed’in ABD ekonomisinin güçlenmesini sağlamak için etkili hareket edeceğini veekonominin toparlanmaya yardımcı olmak için Fed’in tüm gücünü, yetkisinin sınırlarını zorlamakta olduğunu belirtti. Ek olarak Powell; kredi akışını desteklemek için uygulamaya konulan programlarının çoğunun, sadece çok olağanüstü durumlarda kullanılabilecek acil kredi güçlerine dayandığını sözlerine ekledi. Bilindiği gibi Fed kredilerde 2.3 trilyon dolar için yeni adımlar attı.

EURUSD

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü raporu yayınlandı. Bu rapora göre; Euro bölgesi ekonomisinin gelecek aylarda resesyona gireceği ve ekonomik üretimin yılın ilk çeyreğinde %2.3 ve ikinci çeyrekte %10.5 oranında daralacağı tahmininde bulunuldu. Diğer yandan Avrupa Birliği ülkeleri koronavirüs etkilerine karşı yaklaşık olarak 540 milyar euroluk ekonomik pakette uzlaştı. Haftanın ilk günlerinde biraraya gelen AB ülkeleri pakette uzlaşamamış ve Euro varlıkları üzerinde baskı oluşmuştu. Almanya ve Hollanda gibi ülkeler ortak borçlanma sistemi kurulması yönünde taleplere karşı çıkıyorlardı. Fransa, İtalya ve İspanya gibi salgından en fazla etkilenen ülkeler ise AB ülkelerinin ortak borçlanma sistemi kurmasını talep ediyorlardı. Toplantı sonrasında uzlaşı olması hiç olmazsa Euro üzerindeki varlıklarda bir miktar toparlama gerçekleştirdi. Kutsal Cuma nedeniyle küresel bazda çoğu ülke gün içerisinde tatil. Bu sebeple volatilite bir miktar düşük olabilir. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan Tüfe verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09689 – 1.10405 – 1.11447 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.09191 – 1.08258 – 1.07652 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Son zamanlarda kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi hafta içerisinde 6.79 seviyelerini görmüş ve Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Bununla birlikte dün Fed 2.3 trilyon dolar tutarında ek yardım açıkladı. Fed’in attığı bu adım ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Ek olarak IMF Başkanı Kristalina Georgieva açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda Georgieva; Türkiye dahil tüm üye ülkeler ile yapıcı temaslar içinde olduğunu belirtti. Bu yapıcı ve ılımlı açıklamalar ile birlikte USDTRY paritesinde düşüş desteklenmiş oldu. Bu hareketlenmeler ile birlikte 6.60 seviyeleri test edildi. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL kanadında volatilite  artabilir. ABD kanadında ise Tüfe verisi küresel bazda hareketliliği artırabilir. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.70942 – 6.80300 – 6.93464 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.60678 – 6.50262 – 6.38766 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Yatırımcıların ana konusu koronavirüs ve bu virüsün ekonomik etkileri olmaya devam ediyor. Zaman zaman vaka sayılarında artış hızı azalsa da yatırımcıların güvenli liman talepleri devam ediyor. Bu talepler ise yatırımcıları altına iterken; altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Bunlarla birlikte merkez bankalarının ve hükümetlerin attığı adımlar ve gevşeme politikaları altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketlenmesine destek sağlıyor. Dün ABD’den gelen işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 6.6 milyon oldu. Piyasalardaki beklentiler ise 5.5 milyon düzeylerinde idi. Geçtiğimiz hafta rekor seviyede gelen 6.64 milyonluk seviye ise 6.86 milyon olarak revize edildi. Böylelikle son 3 haftada başvurular toplam olarak 16 milyon seviyelerine ulaştı. Ek olarak Fed Başkanı Powell açıklamalarda bulundu. Powell; Fed’in ABD ekonomisinin güçlenmesi için etkili hareket edeceğini, sağlam bir şekilde toparlanma yolunda olunduğuna güven duyulana dek, bu güçleri etkili, önceden harekete geçerek ve agresif bir şekilde kullanmaya devam edileceğini belirtti. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1690.18 – 1703.28 – 1724.26 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1675.44 – 1642.61 – 1603.59 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında piyasaların gözü dün gerçekleşen OPEC ve ortaklarının toplantısındaydı. Bu toplantıda OPEC+ koalisyonu petrol fiyatlarındaki sert düşüşü durdurmak için üretimi kısma konusunda bir anlaşmaya vardı. Delegelere göre şimdi üretimi günlük 10 milyon varil kısma konusundaki anlaşmanın taslağı elde edilmiş durumda. Piyasalarda bazı kesimlerde talep kaybının günlük 35 milyon varil olduğu tahmin ediliyor. Bu sebeple bu talep kaybına karşılık 10 milyon varillik üretim kısma planı sadece azalan talebin bir kısmını karşılayabilecek. Bu haberin ardından petrol fiyatları kazançlarının bir kısmını geri verdi. Küresel bazda gelişmeler yakından izlenmeye devam ediliyor. Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.36 – 39.46 – 45.10 seviyeleri direnç noktaları olarak; 31.36 – 27.95 – 24.60 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. Crude grafiğini incelediğimizde ise 25.14 – 29.04 – 33.74 seviyeleri direnç noktaları olarak; 21.95 – 20.86 – 19.18 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Yeni haftaya 1.64 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.91 seviyeleri görüldü. Fakat bu seviyelerde tutunamayan fiyatlarda bir miktar gevşeme hareketleri görüldü. Piyasalar dün ABD’den gelen haftalık doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de doğal gaz stokları 38B (milyar Feetkup) olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 24B düzeylerinde gelebileceği yönündeydi. Haftanın son işlem gününde natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.840 – 1.952 – 2.027 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.703 – 1.607 – 1.526 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.