GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

FOMC Tutanakları Yayımlandı

Fed’in gerçekleştirdiği 2 ve 15 Mart tarihlerindeki toplantılarına ilişkin tutanaklar dün akşam saatlerinde yayımlandı. Tutanaklarda koronavirüs salgınının piyasalarda ve ekonomilerde gerçekleştirdiği bozulmalar nedeniyle alarma geçildiği görüldü. Ek olarak tutanaklarda; 15 Mart toplantısında tüm katılımcıların ABD ekonomisi için görünümün son derece belirsiz olduğu, koronavirüs etkilerinin kısa vadede ekonomik aktivite üzerinde baskı, ekonomik görünüme yönelik riskler yaratacağı belirtildi. Ek olarak tutanaklarda; 15 Mart toplantısında Fed üyelerinin faiz oranlarının ekonomi Fed hedeflerine doğru rayına girene kadar %0-0.25 aralığında kalmasını bekledikleri görüldü.

EURUSD

Dün Avrupa Birliği Maliye Bakanları telekonferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdiler. Uzun süren bu toplantı sonrasında Bakanlar, virüs nedeniyle zor günler geçiren ekonomileri desteklemek için işbirliğinde bir anlaşmaya varamadı. Konuya yakın kaynaklara göre İtalya ile Hollanda arasında kredi hatları konusunda anlaşmazlık aşılamadı. Toplantıda ortak adımlar konusunda karar verilememesi ile birlikte Euro üzerinde baskılar arttı ve Euro 10 büyük para birimi karşısında değer kayıplar yaşadı. Bölgenin virüsten en çok etkilenen ekonomisinden biri olan İtalya’da ise 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 3 haftanın en yüksek seviyelerini gördü. Bakanların yeni bir görüşme için yarın tekrar biraraya geleceği belirtildi. AB’nin ‘kriz planı’nda uzlaşamaması ile birlikte dolar kanadında ise değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Zaman zaman ortaya çıkan ‘likidite endişeleri’ ilk olarak dolar kanadına pozitif yansıyabiliyor. Bu endişeler ile dolara talep artarken, volatilite yükseliyor. Bu sebeple piyasalardan gelecek son haber akışları yakından takip ediliyor. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09271 – 1.09689 – 1.10405 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07780 – 1.06591 – 1.05191 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftalarda hükümetlerin ve merkez bankalarının attığı adımlar ve önlemler ile birlikte USDTRY paritesi 6.38 seviyelerine kadar çekilmişti. Fakat buralarda  kalıcılık olamayan parite kademeli yukarı yönlü hareketler sergiledi ve içerisinde bulunduğumuz haftada da bu hareketlerine devam ediyor. Küresel piyasalarda koronavirüs endişeleri sürerken, bu endişeler risk iştahını azaltıyor ve buda dolar varlıklarına olan talebi artırıyor. Endişelerin derinleşmesi ise gelişen ülke para birimlerinin çoğu üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskılar arasında TL’de yerini alıyor. Diğer yandan Türkiye’de 5 yıllık CDS’in de 600 baz puanın üzerini görmesi TL üzerinde baskı unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma ve Üfe verilerini takip edecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak ve veriler ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.81942 – 6.93464 – 7.08429 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.70442 – 6.60678 – 6.50262 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında piyasalar spot ve vadeli fiyatlar arasındaki farkı takip ediyor. Salı günü spot ve vadeli altın fiyatları arasındaki fark tekrar açılmış ve birkaç hafta önceki ‘kargaşa’ dönemini hatırlatmıştı. Bu sebeple yatırımcılar altın piyasasında şuan temkinli davranışlar sergiliyor ve bu temkinli davranışlar altın fiyatlarında dalgalı bir seyir izlenmesine neden oluyor. Koronavirüs nedeniyle merkez bankaları ekonomileri desteklemek adına para basıyor ve faizleri düşük seviyelerde tutuyor. Böyle bir ortamda zaman zaman altında volatilite artıyor ve yukarı yönlü hareketlenmeler sergileniyor. Diğer yandan kısmen de olsa virüsün yayılma hızında yaşanan azalmalar dün piyasalarda iyimser havanın oluşmasına neden oldu. Gün içerisinde ABD’den Üfe ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başv. Verileri gelecek ve bu veriler ons altında volatilitenin artmasına neden olabilir. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1675.44 – 1690.18 – 1703.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1642.61 – 1603.59 – 1566.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında gözler gün içerisinde dünyanın önde gelen üreticilerin gerçekleştireceği toplantıda olacak. Toplantı telekonferans yoluyla gerçekleşecek ve Viyana saati ile öğleden sonra başlaması bekleniyor. Son günlerde üretim kısıntısı konusu tartışılıyor. Üretim kısıntısı olacak mı? Olacaksa ne kadar olacak? Bu anlaşmaya ABD katılacak mı? Bu sorular piyasaların merakla cevabını beklediği soruların başında geliyor. Piyasalara düşen söylentilere göre günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısı anlaşmasında uzlaşılmaya çalışılıyor. Bu rakam; OPEC’in bu çeyrekte tahmin ettiği günlük 11.9 milyon varillik talep daralmasının bir miktar altında kalıyor. Diğer yandan ABD’nin OPEC’in olası işbirliğine bir şekilde katılması gerektiği bazı temsilciler tarafından dile getiriliyor. Diğer yandan Salı günü ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) bu yıla ilişkin günlük ham petrol üretim beklentisini 1.2 milyon varil aşağı çekti. EIA; ABD’de üretimin 2020 yılında ortalama günlük 11.76 milyon varil olacağı tahmininde bulundu. Önceki tahmin 12.99 milyon varil idi. Bu tahmin Rusya ve Suudi Arabistan’ı tatmin etmeye yetecek mi bugün ki toplantıda göreceğiz. Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.36 – 39.46 – 45.10 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 31.36 – 27.95 – 24.60 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda doğal gaz fiyatlarında yukarı yönlü kademeli hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor. Koronavirüs salgını ile azalan taleplerin yanında petrol piyasasında yaşanan gelişmeler fiyatlar üzerinde baskı oluşturmuş ve doğal gaz fiyatlarında zayıf performanslar yaşanmasına neden olmuştu. Gün içerisinde gözler bir yandan OPEC toplantısında olacakken, diğer yandan ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisi takip edilecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.850 – 1.952 – 2.027 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.750 – 1.607 – 1.526 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.