GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Almanya Federal İstatistik Ofisi dün Mart ayı geçici sanayi üretimi verisini yayımladı. Buna göre Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında bir önceki aya kıyasla sanayi üretimi %9.2 oranında geriledi. Piyasalardaki beklentiler aylık %7.5oranında azalma olabileceği yönündeydi. Gelen veri 1991 yılından bu yana yaşanan en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Bilindiği gibi Çarşamba günü yine Almanya’da fabrika siparişleri verisi takip edilmiş ve mart ayında %15.6 azalma ile 1991’den bu yana yaşanan en büyük düşüş olarak kayıtlara geçmişti. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 3.17 milyon olarak gerçekleşti. Ek olarak Euro bölgesinde Almanya Anayasa Mahkemesi ile Avrupa Merkez Bankası arasındaki anlaşmazlık yakından takip ediliyor ve bu konu Euro varlıkları üzerinde baskılar oluşturuyor. Piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve volatilite oldukça artabilir. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08871 – 1.09711 – 1.10359 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07697 – 1.07233 – 1.06585 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi 7.26 seviyelerini görerek rekor seviyesini tazeledi. Diğer yandan dün gün içerisinde BDDK’nın açıklamaları takip edildi. BDDK; yurtdışında kurulu 3 bankaya bir bacağı TL olan döviz işlem yasağı getirdi. Açıklamada; yurtdışında kurulu BNP Paribas, Citi Bank ve UBS’in TL yükümlülüklerini yerine getiremediği, yurtdışında kurulu bu bankaların bir bacağı TL olan döviz işlemi yapmayacağı belirtildi. 7.26 seviyelerinden sonra USDTRY paritesinde sert gevşeme hareketleri gerçekleşti ve 7.05 seviyeleri görüldü. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 15:30’da gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ile birlikte İşsizlik Oranı ve Ort. Saatlik Kazançlar verileri küresel çapta dolarda volatilitenin artmasına neden olabilir. Yurtiçinde ise yine aynı saatte gelecek olan Hazine Nakit Dengesi takip edilecek. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.10730 – 7.16535 – 7.20881 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.04869 – 7.00242 – 6.93250 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Haftanın başında koronavirüs salgınının azaldığına dair işaretler ve ülkelerin virüs yasaklarını yavaş yavaş gevşetme adımları ile birlikte küresel çapta risk iştahı artmış ve altın fiyatlarında bir miktar gevşeme yaşanmıştı. Fakat son günlerde koronavirüs salgınının ikinci dalgasının gelebilme riski ile birlikte; ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik koronavirüs konusunda sert söylemleri gerginlikleri bir miktar artırdı. Diğer yandan gelen ekonomik verilerin genel olarak kötü olarak gerçekleşmesi altında kazançların korunmasına yönelimleri güçlendirdi. Çarşamba günü ABD’den gelen ADP özel sektör istihdamın Nisan ayında 20.2 milyon azaldığını göstermesi sonrası gözler bugün açıklanacak verilere çevrildi. TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel çapta hareketliliği artıracaktır. Bununla birlikte İşsizlik Oranı ve Ort. Saatlik Kazançlar verileri takip edilecek diğer önemli veriler olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan Çin Başbakanı ile ABD Ticaret Temsilcisi’nin gelecek hafta ilk faz ticaret anlaşmasının uygulanmasına ilişkin görüşme yapacağı belirtildi. Yoğun gündem içerisinde XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1721.27 – 1737.46 – 1747.78 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1709.10 – 1689.42 – 1672.25 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda enerji sektöründe yaşanan gelişmeler fiyatlar üzerinde sert fiyat hareketlerinin gerçekleşmesine neden oluyor. Petrol piyasalarında arz bolluğuna ilişkin endişelerin devam etmesi fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Fakat dün Suudi Arabistan kanadından gelen haber akışı fiyatlarda toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Gelen haber akışına göre Saudi Aramco’nun Asya’ya yönelik satışlarda Haziran petrol fiyatlarını 1.40 – 6.5 dolar artırdığı belirtiliyor. Haber akışları ile birlikte brent petrolde yaklaşık olarak %8 civarlarında değer kazanımları yaşandı. Diğer yandan Amerika kanadında haftalık bazda benzin tüketimi geçtiğimiz hafta rekor hızda arttı. Fakat tüketim mevsimsel ortalamanın altında kalmaya devam ediyor. Piyasalar küresel çapta yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.65 – 25.20 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.95 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve hafta içerisinde 2.16 seviyeleri görülmüştü. Bu seviyelerde uzun süre tutunamayan fiyatlarda bir miktar gevşeme eğilimleri yaşanmıştı. Piyasalar dün ABD kanadından gelen doğal gaz stokları verisini tkaip etti. Buna göre geçtiğimiz hafta ABD’de doğal gaz stokları 109B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 106B seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar arttı. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.015 – 2.175 – 2.266 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.875 – 1.722 – 1.587 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Son zamanlarda Almanya’dan gelen veriler beklentilerin altında gerçekleşmeye devam ediyor. Almanya Federal İstatistik Ofisi dün Mart ayı geçici sanayi üretimi verisini yayımladı. Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında bir önceki aya kıyasla sanayi üretimi %9.2 oranında geriledi. Piyasalardaki beklentiler aylık %7.5oranında azalma olabileceği yönündeydi. Gelen veri 1991 yılından bu yana yaşanan en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Gün içerisinde ise 09:00’da Almanya’dan gelecek olan Ticaret Dengesi verisi takip edilecek. Son zamanlarda kovid-19 pandemisi sebebiyle uygulanan yasakların gevşetilmesi endekste toparlanma hareketlerine neden olmuştu. DAX endeksini teknik olarak inceleyecek olursak 10800.2 – 10900.0 – 11215.3 seviyeleri direnç noktaları olarak; 10464.6 – 10230.6 – 10018.3 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.