GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Küresel piyasaların kabusu olan koronavirüs salgını endişeleri devam ettirirken; kilit yerlerdeki koronavirüs vakalarının artış hızında yaşanan bir miktar azalma küresel piyasalardaki endişeleri azda olsa azalttı. Azalan bu endişeler ile birlikte dolar küresel bazda önemli piyasa paraları karşısında değer kayıpları yaşadı. Yaşanan bu değer kayıplarından destek alan EURUSD paritesinde de yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. G-10 paralarının tamamı karşısında değer kaybı yaşayan dolar ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi Nisan ayının en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Paritenin 2020 performansına baktığımızda Mart ayının sonlarında %5 oranında değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Nisan ayı ile birlikte bir miktar toparlanan paritede piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 21:00’da FOMC Toplantı Tutanakları yayınlanacak ve yetkililerin önümüzdeki günler için neler planladıklarının ipuçları aranacak. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09271 – 1.09689 – 1.10405 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07780 – 1.06591 – 1.05191 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 6.72 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde bu seviyelerin üzerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Küresel çapta virüs endişeleri gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken, bu baskı TL üzerinde de hissediliyor. Diğer andan kritik bölgelerde vaka sayılarının artış hızının bir miktar azalma göstermesi piyasalarda endişeleri azda olsa azalttı ve risk iştahını artırdı. Artan risk iştahı ile birlikte değer kaybı yaşayan dolardan destek alan USDTRY paritesi dün 6.69 seviyelerini görse de, bu seviyelerde uzun süre tutunamadı. Diğer yandan dün Hazine ve Maliye Bakanlığı tahvil ihalesi düzenledi. Bu ihale ile birlikte Hazine piyasaya 6.2 milyar lira borçlanmış oldu. TL’nin dolar karşısında 2020 performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak %13 oranında değer kaybı yaşadığı görülüyor. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve pariteyi sert etkileyebilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 21:00’da FOMC’nin yayımlayacağı Fed’in son toplantısının tutanaklarını takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.81942 – 6.93464 – 7.08429 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.70442 – 6.60678 – 6.50262 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılına 1520 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD günümüze kadar oldukça volatil zamanlardan geçti ve 2020 yılının ilk çeyreğinde oldukça hareketli fiyatlamalar gerçekleştirdi. Küresel piyasalarda tarihi olaylar zaman zaman yaşanırken, bu hareketlenmelerde ons altın yıl içerisinde 1700 seviyesinin üzerini görmüştü. Büyük resimde koronavirüsün piyasalara etkisi altın fiyatlamalarında büyük rol oynuyor. Bu sebeple gelen haber akışları yakından takip ediliyor. Diğer yandan hükümetler ve merkez bankaları önemli adımlar atmaya ve ek teşvikler açıklamaya devam ediyor. Piyasaların dikkatlerini olası teşvik paketlerine çevirmesi ile birlikte altın vadeli kontratları ralli yaparken, bu hareket spot altın ile altın vadeli kontratları arasındaki fiyat farkını artırdı. Gün içerisinde TSİ 21:00’da ABD kanadında FOMC Toplantı Tutanakları açıklanacak. Tutanaklar ile birlikte küresel bazda volatilite artabilir ve ons altın bu volatiliteden nasibini alacaktır. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1675.44 – 1690.18 – 1703.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1641.87 – 1607.49 – 1566.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Piyasalara düşen haber akışlarına göre OPEC+ üyeleri, Perşembe günü gerçekleşmesi beklenen toplantı için davetiyelerini aldılar. Buna göre üyelerin video konferans şeklinde yapılacak olan toplantısı 9 Nisan Perşembe günü Viyana saatiyle 16:00’da başlayacak. Diğer yandan Suudi Arabistan ile Rusya başta olmak üzere petrol üreticileri, fiyat savaşlarını sonlandıracak arz kısıntısı anlaşmasının şartlarını şekillendirmeye çabalıyor. Anlaşmanın son hali ise Perşembe günü gerçekleşecek olan toplantıda şekilleneceğe benziyor. Sağlam bir anlaşma için ise ABD ile işbirliği isteniyor. Bilindiği gibi ABD Başkanı Trump yıllardır bu grubu yeriyor. Fakat Trump’ın iki enerji devi Rusya ile Suudi Arabistan arasında arabulucu olma çabası OPEC ile işbirliği olabilir mi sorularının oluşmasına neden oldu. Beklentiler Rusya ile Suudi Arabistan‘ın büyük ihtimalle önemli ölçüde arz kısıntısına gideceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat bu anlaşmanın büyük üreticilerin katılımına bağlı olduğu gibi gözüküyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.36 – 39.46 – 45.10 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 31.36 – 27.95 – 24.60 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Yeni haftaya 1.64 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları ilerleyen günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte dün kendini 1.80’in üzerine atan doğal gaz fiyatlarında piyasalar yarın Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlarda volatilite bir miktar artacaktır. Diğer yandan petrol piyasasındaki gelişmeler de yakından izleniyor. Bu gelişmeler fiyatlar üzerinde de etki edebilir. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.952 – 2.027 – 2.098 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.850 – 1.726 – 1.607 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.