GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 S&P Açıklama Yaptı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Standart and Poors (S&P), Türkiye’nin uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını teyit etti. S&P, Türkiye’nin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunu ‘B+’ ve uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise ‘BB-‘ olarak teyit etti.

EURUSD

Almanya Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın parasal genişleme programına ilişkin kararı piyasalarda yankı bulmaya devam ediyor. ECB, mahkemenin kararına enflasyonu canlandırmak için gereken her şeyin yapılmaya devam edileceği şeklinde bir açıklama yaptı. Ek olarak ECB; Avrupa üst mahkemesinin daha öncesinde parasal genişlemenin yasal olduğuna hükmettiğini belirtti. Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin tahvillerinin alınması büyük ölçüde bu programa bağlı. AB’nin kendi içerisinde uzlaşamaması Euro varlıkları üzerinde baskı oluştururken EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmelerin gerçekleşmesine neden oldu. Diğer yandan AB’de Mart ayında Perakende Satışların sert düşüş yaşadığı görüldü. Eurostat’ın açıklamasına göre Euro bölgesinde perakende satışlar Mart’ta Şubat ayına kıyasla %11.2; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise %9.2 geriledi. Piyasalar gün içerisinde TSİ 09:00’da Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08871 – 1.09711 – 1.10359 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07697 – 1.07233 – 1.06585 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz Cuma günü kritik 7.00 seviyesini aşan ve içerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam eden USDTRY paritesinde zirveye yakın seviyelerde fiyatlamalar devam ediyor. Böylelikle TL yılbaşından bu yana dolar karşısında yaklaşık olarak %20’lerin üzerinde değer kayıpları yaşamış oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün uluslararası yatırımcılar ile telekonferans yoluyla görüştü. Albayrak; swap görüşmelerinin devam ettiğini, birden fazla anlaşmanın olabileceğini, G-20 ile görüşüldüğünü ve sonuçlandırılması konusunda iyimser olduğunu belirtti. Ek olarak Albayrak; yılın son çeyreğinde toparlanma beklediğini, ek teşvik paketlerine tabii ki ihtiyaç duyulabileceğini sözlerine ekledi. USDTRY paritesi 13 Ağustos 2018 tarihinde 7.2362 seviyesini görmüş ve tarihinin en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçmişti. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.23539 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.16427 – 7.11093 – 7.04869 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Koronavirüs pandemisinin yayılma hızının azalmaya başlaması ve ülkelerin kademeli olarak ‘yeni normal’ düzenine geçiş çalışmaları küresel bazda risk iştahının artmasına neden oldu. Buda küresel hisse senetlerinin yükselmesine neden olurken, altın fiyatlarında zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına sebep oldu. Diğer yandan halen altın yatırımcıların ilgisini çekerken, tüm dünyada altın destekli borsa fonlarındaki varlıklar rekor seviyeleri görüyor. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik koronavirüs kaynaklı söylemleri sertleşmeye devam ediyor. İki ülke arasında gerilimlerin bir miktar artması altın fiyatlarında dengelenmenin yaşanmasına sebep oluyor. Piyasalar dün ABD’den gelen ADP tarım dışı istihdam verisini takip etti. Gelen veriye göre Nisan ayında ADP özel sektör istihdamı 20.23 milyon azaldı. Buda ‘büyük buhran’dan bu yana en büyük istihdam kayıpları olarak karşımıza çıktı. Gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Ekonomik verisi takip edilecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1709.10 – 1721.27 – 1737.46 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1689.02 – 1672.25 – 1658.31 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasında Mayıs ayında başlayan arz kısma anlaşması ile iyimserlik bir miktar oluşmuş ve petrol fiyatlarında toparlanma hareketlenmeleri yaşanmıştı. Fakat son zamanlarda yaşanan ‘ralli’; toparlanmanın uzun ve belirsiz olabileceğine ilişkin endişelerin oluşması ile birlikte yerini bir miktar gevşeme hareketlerine bıraktı. OPEC ve koalisyon Mayıs ayı itibari ile günlük 9.7 milyon varillik üretim kısıntısı uygulamasını başlattı. Bu haber akışları ile toparlanma çabasına karşılık, virüsün ikinci dalga hareketinin yaşanma riski ve ABD ile Çin arasında koronavirüs kaynaklı gerilimlerin son zamanlarda ön plana çıkması petrol fiyatları üzerinde baskıların halen kalmasına neden oluyor. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de ham petrol stokları 4.590M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 7.759M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar arttı. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.65 – 25.20 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son zamanlarda enerji sektöründe oluşan iyimserlikten destek alan doğal gaz fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve fiyatlar 2.16 seviyelerini görmüştü. Fakat küresel bazda koronavirüs yayılma hızının azalmasına rağmen ikinci dalganın oluşabilme riski halen fiyatlar üzerinde zaman zaman baskıların oluşmasına neden oluyor. Buda fiyatları bir miktar geri çekebiliyor. Piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. TSİ 17:30’da gelecek olan veri ile birlikte volatilite bir miktar artabilir. Tüm bunlar ışığında Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.015 – 2.175 – 2.266 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.915 – 1.804 – 1.587 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Almanya Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı kararı kanunsuz bulduğunu açıklamasının yankıları piyasalarda devam ediyor. Son zamanlarda toparlanma hareketleri gerçekleştiren DAX endeksi, AB’nin kendi içerisinde anlaşamaması ile aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. DAX endeksini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 10757.5 – 10988.2 – 11215.3 seviyeleri direnç noktaları olarak; 10464.6 – 10230.6 – 9841.0 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.