GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Yeni haftaya 1.08 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi haftanın ilk işlem gününde oldukça dalgalı ve yatay bir seyir izledi. Geçtiğimiz hafta bölgeden gelen PMI verileri takip edilmiş ve bölgede imalat PMI’ın 2012 yılından itibaren en düşük seviyelere gerilediği görülmüştü. Diğer yandan bölgenin lokomotif ekonomisi olan Almanya’da imalat PMI’ın daralmaya devam ettiği ve 15 ay üst üste daralma yaşandığı görülmüştü. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri TSİ 09:00’da gerçekleşecek. Diğer yandan doların küresel bazda yeni haftaya toparlanma hareketleri gerçekleştirerek başladığı görülüyor. Özellikle ABD Başkanı Trump ve ABD Başkan Yrd. Pence’in; ABD’deki koronavirüs salgınının dengeye oturduğu yönündeki açıklamaları, dolarda büyük para birimleri karşısında değer kazanımları yaşatmasına neden oldu. Küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip edilmeye devam edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08643 – 1.09672 – 1.10561 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07780 – 1.06591 – 1.05191 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 6.72 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk iş gününde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftayı %3’ün üzerinde değer kazancıyla tamamlayan dolar yeni hafta ile birlikte 6.75 eşiğini aştı ve 6.75 seviyelerinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleşti. 2020 yılının ilk çeyreği itibari ile TL, dolar karşısında %10’lara varan değer kayıpları yaşadı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü yurtiçinden enflasyon verisi takip edilmiş ve beklentilerin hafif üzerinde gelen veri ile paritede yükseliş devam etmişti. Diğer yandan yeni haftada ABD Başkanı Donald Trump ile Başkan Yardımcısı Pence; ABD’deki koronavirüs salgını ile ilgili iyimser açıklamalarda bulundular. Salgının ABD’de dengelenmeye başladığı yönünde gerçekleşen bu açıklamalar ile birlikte dolar önemli paralar karşısında değer kazanımları yaşadı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.81942 – 6.93464 – 7.08429 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.70442 – 6.60678 – 6.50262 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Yaklaşık olarak 2 hafta önce altın piyasasında ‘arz sıkışıklığı’ endişeleri oluşmuş ve bu endişeler ile sert fiyatlama hareketleri yaşanmıştı. Özellikle İsviçre’de altın rafinelerinin kapanması yada üretimlerini azaltmaları ve altın taşıyan uçakların uçuşlarına getirilen sınırlamalar bu endişelerin yaşanmasına neden olmuştu. Fakat İsviçre’de rafinelerin tekrar faaliyete geçmesi ve Trump’ın ABD’de salgının dengelenmeye başladığına yönelik iyimser açıklamaları altın piyasasında sakin seyrin yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan son günlerde ABD’den gelen ve kötü anlamda rekorlar kıran ekonomik veriler altının yukarı yönlü hareketlerini desteklemişti ve desteklemeye devam ediyor. Piyasaların ana konusu koronavirüs ve virüsün etkileri olmaya devam ediyor. Bu sebeple gelebilecek güncel haber akışları hareketlenmeleri oldukça artırabiliyor. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1675.44 – 1690.18 – 1703.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1642.69 – 1607.49 – 1566.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda yaşanan gelişmeler ile artan petrol fiyatlarında volatilite devam ediyor. OPEC+ toplantısının dün ertelenmesi ile birlikte açıklamalar da takip edildi. Kremlin; petrol piyasalarında istikrar için petrol ihraç eden ülkeler ile birlikte işbirliğine hazır olunduğu açıklamasında bulundu. Diğer yandan ABD Enerji Bakanı ile Suudi Enerji Bakanı yakın gelecekte G20 toplantısı yoluyla müzakerelere devam etme konusunda anlaştı. Yaşanan gelişmeler ve açıklamalar fiyatlarda sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir. OPEC+ toplantısının Perşembe günü olabileceği bekleniyor. Bu sebeple bu hafta da petrol fiyatlarında volatilite yüksek olacaktır. Diğer yandan küresel taleplerin koronavirüs nedeniyle düşmesi ile birlikte petrol üreticileri alıcı bulma konusunda zorlanmaya devam ediyor. Bu da fiyatlar üzerindeki baskının sürmesine neden oluyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 36.36 – 39.46 – 45.10 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 30.86 – 27.95 – 24.60 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Yeni haftaya 1.65 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları, haftanın ilk işlem gününde açılış seviyesinin bir miktar üzerinde fiyatlamalar yaşadı. Genel olarak küresel çapta yaşanan koronavirüs etkisinin taleplere olan olumsuz etkisi takip ediliyor. Bununla birlikte petrol piyasasında Rusya ile Suudi Arabistan arasında anlaşmazlık yakından izleniyor. Bu anlaşmazlıklar petrol fiyatlarına olumsuz yansırken; doğal gaz fiyatlarını da baskılıyor. Haftanın ikinci işlem gününde natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.850 – 1.952 – 2.027 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.726 – 1.607 – 1.520 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.