GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Almanya’da anayasa mahkemesi Bundesbank’ın Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın 2.7 trilyon euroluk varlık alım programına katılım için attığı bazı adımların anayasaya aykırı olduğu kararına vardı. AMB’nın attığı adımların AB antlaşmaları ile desteklenmediği belirtildi. Alman yargıçlar varlık alım programını düzeltmesi için AMB’na 3 ay süre tanıdı. Diğer yandan karar karşılık AB Komisyonu; Avrupa Adalet Divan kararlarının Alman ulusal yasalarına üstünlüğü olduğu açıklamasında bulundu. Yaşanan gelişmeler ile birlikte Euro varlıkları üzerinde baskılar oluşurken; EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu konuda gelebilecek olan haber akışları Euro varlıklarında volatilitenin oldukça artmasına neden olabilir. Diğer yandan Euro bölgesinden gelen Üfe verisi takip edildi. Buna göre Üfe Mart ayında bir önceki aya kıyasla %1.5 oranında gerileme yaşadı. Gün içerisinde piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08915 – 1.09711 – 1.10359 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08108 – 1.07233 – 1.06585 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Doların küresel bazda performansına baktığımızda, Alman mahkemesinin AMB’nın parasal genişleme programına ait kararı sonrasında önemli paralar karşısında değer kazanımları yaşadı. Diğer yandan bazı bölgelerin karantina önlemlerini esnetmesi ve ‘yeni normal’ düzene kademeli geçmesinin verdiği iyimserliğin etkisinin azalması ile birlikte dolar çoğu G-10 paraları karşısında değer kazanımı yaşadı. Yurtiçinde ise TCMB’nin döviz karşılığı TL swaplarında limiti %30’dan %40 seviyesine yükselttiği haber akışı takip edildi. 22 Nisan’da söz konusu sınır %20 seviyesinden %30 seviyesine çıkarılmıştı. Alınan bu karar; bankaların TCMB ile daha fazla miktarda swap yapabilme yolunu açarken, merkez bankasına rezervlerini artırma fırsatı sunabilir. Geçtiğimiz Cuma günü psikolojik sınır olan 7.00 seviyesini aşan USDTRY paritesi yeni hafta ile birlikte kademeli yükselişlerine devam etti. Bugün piyasalar TSİ 15:15’te ABD’den gelecek olan ADP Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.11093 – 7.16427 – 7.23539 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.04869 – 7.00303 – 6.92868 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Tüm dünyada ülkelerin ekonomilerini yeniden açmaya yönelik adımları ile ılımlı bir ortam oluşmuş ve altın fiyatlarında da risk iştahının artması ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Fakat pandeminin ikinci dalgasına ilişkin endişelerin oluşması ve Amerika’nın koronavirüs konusunda Çin’e yönelik söylemlerinin sertleşmesi altın fiyatlarında dalgalı seyrin yaşanmasına neden oluyor. Trump’ın Pekin’e yönelik eleştirileri keskinleşiyor ve pandeminin kaynağı konusunda sorulara Çin’in yanıt vermesini istiyor. Yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ekonomik verileri takip ediyor. Gelen veriye göre ABD’de ISM hizmet endeksi Nisan ayında 41.8 ile son 11 yılın en düşük seviyelerine inmiş oldu. Piyasalardaki genel beklenti 37.9 seviyelerinde idi. Gün içerisinde ise piyasalar ABD’den gelecek olan ADP Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. Veri TSİ 15:15’te açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1709.10 – 1721.27 – 1737.46 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1689.64 – 1672.25 – 1658.31 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC ve koalisyonun üzerinde anlaştığı arz kısma anlaşması Mayıs ayı itibari ile başladı. Böylelikle üretim kısıntıları yavaş yavaş etkilerini göstermeye başlarken, arz bolluğunda en kötünün geride kaldığına yönelik işaretler petrol fiyatları üzerinde baskıların bir miktar azalmasına neden oldu. Azalan bu baskıların etkisiyle toparlanma hareketleri gerçekleştiren petrol fiyatları, yaklaşık olarak 9 ayı aşkın sürenin en uzun günlük yükseliş serisine yaklaştı. Toparlanma hareketlerine karşılık Amerika ile Çin arasında koronavirüs kaynaklı gerilimler zaman zaman artıyor ve Trump bu konuda Çin’e yönelik söylemlerini sertleştiriyor. Bu gelişme ise fiyatlar üzerindeki toparlanmalara tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilitede artış görülebilir. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.65 – 25.20 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Yeni haftaya 1.96 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları ilerleyen günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam etti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 2.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiren doğalgazda piyasalar yarın ABD’den gelecek olan doğalgaz stokları verisini takip edecek. Son zamanlarda enerji sektöründe yaşanan gelişmeler küresel piyasaları yakından etkilerken, küresel bazda taleplerin bir miktar toparlanması fiyatlar üzerindeki baskıları azalttı. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanmaların devamında sırasıyla 2.175 – 2.266 – 2.347 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.015 – 1.915 – 1.804 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Son zamanlarda ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmeleri ve ‘yeni normal’e geçişi kademeli olarak başlatmaları ile birlikte dax endeksinde toparlanma hareketlenmeleri yaşanmıştı. Fakat Amerika Başkanı Trump’ın koronavirüs sebebiyle Çin’e olan söylemlerini sertleştirmesi ile birlikte bu iyimserlik bir miktar azaldı. Diğer yandan Almanya Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa Merkez Bankası kararlarını hukuksuz bulduğunu açıklaması Euro varlıkları üzerinde büyük baskı oluştururken, DAX endeksinde de aşağı yönlü hareketlenmeleri tetikledi. Teknik olarak inceleyecek olursak 10757.5 – 10988.2 – 11215.3 seviyeleri direnç noktaları olarak; 10472.8 – 10230.6 – 9841.0 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.