GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın yayınladığı Beklenti Anketi’ni takip etti. Ankete göre; 2020 yılı için enflasyon ve gayrisafi yurtiçi hasıla büyümesi tahminleri aşağı yönlü revize edildi. Bununla birlikte işsizlik tahminlerinde ise yukarı yönlü düzeltme gerçekleşti. Anketin içerisinde; Euro bölgesi ekonomisi bu yıl kötümser beklentilerin çoğundan daha az küçüleceği, ekonomide toparlanmanın ‘yavaş ve kademeli’ olabileceği beklentileri de yer aldı. Ekonomistlerin tahminleri, para politika yapıcıları tarafından yakından izleniyor. Ve ileride alınabilecek kararlarda önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde dolarda küresel bazda değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Almanya’da ise imalat sektörü PMI Nisan ayında 34.5 puana düştü. Bu seviye ise karşımıza yaklaşık olarak son 11 yılın en düşük seviyesi olarak çıktı. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.09711 – 1.10359 – 1.11461 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08915 – 1.08210 – 1.07233 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yeni haftaya yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başladı. TÜİK’in açıklamasına göre enflasyon Nisan ayında aylık bazda %0.85; yıllık bazda ise %10.94 oldu. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Cuma günü kur 7.00 psikolojik seviyeyi kırmıştı. Yeni haftaya da 7.00 seviyesinin üzerinde başlayan parite enflasyon verisi sonrasında yükselişini sürdürdü. TL’nin 2020 performansına baktığımızda ise yılbaşından bu yana dolar karşısında yaklaşık olarak %15 civarında değer kaybı yaşadığı görülüyor. Doların küresel bazlı performansına baktığımızda ise yeni hafta ile birlikte çoğu gelişen para birimi karşısında değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Genel olarak ekonomik takvime baktığımızda Cuma günü ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.05525 ve 7.08279 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.00302 – 6.93187 – 6.87573 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği aşağı yönlü hareketlenmeler ile 1670 seviyelerini gören ons altın fiyatları yeni hafta içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri sergiliyor. Genel olarak haftaya baktığımızda yoğun bir veri akışı piyasaları bekliyor. Amerika’dan gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Ve Tarım Dışı İstihdam verileri haftanın önemli ekonomik verileri olarak karşımıza çıkıyor. ABD ekonomisine dair ipuçları verecek olan veriler ile birlikte küresel bazda volatilitede artış yaşanacaktır. Altın fiyatlarının 2020 yılı performansına baktığımızda yaklaşık olarak %12 civarında değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Özellikle koronavirüs kaynaklı küresel bazda artan endişeler altın fiyatlarına yaramış ve fiyatlar son 8 yılın en yüksek seviyelerini görmüştü. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan PMI verilerini yakından takip edecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1709.10 – 1721.27 – 1737.46 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1689.64 – 1672.25 – 1640.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Koronavirüs kaynaklı olarak oldukça sert düşen küresel petrol talepleri ile birlikte çöküşler yaşayan petrol fiyatlarında piyasalar yaşanan son gelişmeleri takip ediyor. Mayıs ayı itibari ile OPEC ve koalisyonun anlaşmaya vardığı arz kısma anlaşması başladı. Diğer yandan küresel petrol talebinin toparlanması için önünde uzun ve zorlu bir yol var gibi gözüküyor. Zaman zaman fiyatlar üzerinde toparlanma eğilimleri yaşansa da, arz bolluğunun talep iyimserliğine ağır basması petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturabiliyor. Diğer yandan petrol destekli Borsa fonlarından kaçışlar da fiyatlar üzerinde zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Piyasalar küresel çapta yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu sebeple anlık gelişmeler sert fiyatlanmalar yaşanmasına neden olabiliyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 31.11 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 27.17 – 24.59 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son zamanlarda gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken doğal gaz fiyatlarında 2.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Uzun süredir 2.00 seviyesinin üzerini geçemeyen; geçse de kalıcı olamayan doğal gaz fiyatlarında bu seviyenin üzerinde uzun süre tutunmalarda bir miktar toparlanma yaşanabilir. Mayıs ayı itibari ile petrol piyasasında arz kısma anlaşmasının başlaması ve küresel çapta taleplerde bir miktar toparlanma yaşanması natgas üzerinde de baskıların bir miktar azalmasına neden oldu. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.175 – 2.266 – 2.347 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.081 – 2.015 – 1.942 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Almanya’da imalat sektöründe PMI seviyesi son 11 yılın en düşük seviyesini gördü ve 34.5 puana düştü. Diğer yandan AMB’nın beklenti anketi yayımlandı. Bu ankette 2020 Euro bölgesinin enflasyon ve büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edildi. Yaşanan gelişmeler piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde toparlanma hareketleri sergileyen DAX endeksinde bir miktar gevşeme hareketleri yaşandı. Teknik olarak incelediğimizde toparlanma hareketlerinin devamında 10757.5 – 11035.5 – 11390.3 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşeme hareketlerinde ise 10472.8 – 10230.6 – 9841.0 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.