GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Trump Koronavirüs İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Amerika kaynaklı bir tv programına konuşma gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump; virüs kaynaklı can kayıplarının ABD’de 80 – 90 bine ulaşabileceğini belirtti. Ek olarak Trump; ABD’nin salgınla mücadelede başarılı bir süreç geçirdiğini, tedbirler ile ekonomik olarak kapanan bazı eyaletlerde hayatın kademeli olarak yeniden normale döndürülebileceğini belirtti. Koronavirüs salgınına yönelik aşı çalışmalarına da değinen Trump; gerekli aşı üzerinde sıkı çalışmaların devam ettiğini, 2020 yılının sonuna kadar aşının bulunacağını düşündüklerini belirtti.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı gerçekleştirmiş ve toplantı sonrasında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemişti. Diğer yandan AMB bankalar için yeni bir pandemi refinansman operasyonu açıklamış; aylık 20 milyar euroluk varlık alımlarına devam edileceği belirtilmişti. Geçtiğimiz haftayı 1.09 seviyelerinde kapatan parite yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Yeni haftanın ilk iş gününde piyasalar Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelecek olan İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verilerini takip edecekler. Veriler TSİ 10:55 ve 11:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında hareketlilik artabilir. Diğer yandan İtalya bugün kademeli olarak normale dönüşü başlatıyor. Yaşanan gelişmeler yakından takip edilecek. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10359 – 1.11461 – 1.12285 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08915 – 1.08210 – 1.07233 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uzun süredir 7.00 seviyesinin sınırlarında fiyatlamalar yaşayan USDTRY paritesi geçtiğimiz Cuma günü 7.00 seviyesini kırdı ve bu seviyenin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Küresel bazda yaşanan pandemi ile birlikte risk iştahının azalması ile TL üzerinde baskı oluştururken; son zamanlarda uzun süredir geri planda kalan S-400 konusu gündeme gelmeye başlıyor. Ve bu konu ile birlikte ABD ile ilişkilerin tekrar bozulabileceği endişeleri oluşmaya başlıyor. Bu da TL üzerinde baskı unsuru oluşturan bir diğer konun olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftayı 7.00 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başladı ve bu seviyenin üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite bir miktar artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.03351 – 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.95551 – 6.87573 – 6.80300 seviyeleri destek noktaları olarak teste dilebilir.

Altın

Amerika’da koronavirüs pandemisinde vaka sayısının bu ayın en yavaş artışını gerçekleştirmesi ve Avrupa ülkelerinin salgında zirvenin geçildiğine yönelik temkinli işaretler vermesi küresel bazda tedirginlikleri bir miktar azalttı. Azalan bu tedirginlikler ile birlikte risk iştahı artarken altın fiyatlarında bir miktar gevşeme hareketlenmeleri yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte Cuma günü 1669 seviyelerini gören ons altın yaklaşık olarak son haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecek. Bununla birlikte gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan Fabrika Siparişleri verisi izlenecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1706.08 – 1721.27 – 1747.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1672.25 – 1640.65 – 1602.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasında OPEC ve koalisyonun anlaşmaya vardığı üretim kısıntıları devreye girdi. Küresel üretim kısıntıları bir miktar etkisini gösterirken, koronavirüs kaynaklı çöken talebin artık tabanı gördüğüne dair erken işaretler petrol fiyatlarında bir miktar toparlanma yaşanmasına neden oldu. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de en büyük kentlerin bazılarında trafik yoğunluğu virüs öncesi seviyelere geri döndü. Bunlara rağmen Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz ay en az 3 yılın en büyük aylık petrol ihracatını gerçekleştirmesi yoğun arz bolluğunun ortadan kalkmasının biraz zaman alabileceğini gösterdi. Diğer yandan haftasonu ABD’den gelen veri takip edildi. Buna göre  25 Nisan – 1 Mayıs haftasında ABD’de petrol sondaj kule sayısı bir önceki haftaya göre 53 adet azaldı ve böylelikle 7 hafta üst üste düşüş gerçekleşmiş oldu. Bu sonuç ile birlikte ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı yaklaşık olarak son 4 yılın en düşük seviyesine gelmiş oldu. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 27.79 – 31.11 – 36.01 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 24.59 – 22.22 – 19.16 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son zamanlarda enerji sektöründe küresel taleplerin bir miktar toparlandığına yönelik umutların yeşermesi emtia fiyatları üzerinde baskıların azalmasına neden oldu. Bunların arasında doğal gaz fiyatlarında da bir miktar toparlanma eğilimleri görülüyor. Özellikle Avrupa ülkelerinin normal hayata kademeli dönme girişimleri piyasalarda ılımlı bir havanın oluşmasına neden oluyor. Toparlanma hareketleri ile birlikte kritik 2.00 seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında toparlanmalarda sırasıyla 2.015 – 2.081 – 2.175 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.912 – 1.810 – 1.702 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Son zamanlarda Avrupa ülkelerinde koronavirüs salgınının zirve seviyelerini görmesi ardından hızının bir miktar yavaşlaması ve buna bağlı olarak ülkelerin normale dönüşü kademeli olarak başlatma planları DAX endeksinde bir miktar toparlanma hareketleri yaşatmıştı. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. DAX endeksini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 10751.6 – 11035.5 – 11390.3 seviyeleri direnç noktaları olarak; 10230.6 – 9841.0 – 9379.6 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.