GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Nisan toplantısını gerçekleştirdi ve toplantı sonrasında beklentiler dahilinde faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Böylelikle politika faizi %0’da; marjinal faiz oranı %0.25 ve mevduat faizi ise -%0.50 oranında sabit bırakıldı. Ek olarak açıklamada aylık 20 milyar euroluk varlık alımlarının devam edeceği, gerektiği taktirde daha fazla tahvil alımına hazır olunduğu belirtildi. Ardından ECB Başkanı Lagarde mikrofon başına geçti. Lagarde; yeni bir uzun vadeli pandemi finansman programına karar verdiklerini, bankanın aldığı önlemlerin likidite koşularını destekleyeceğini belirtti. Ek olarak Lagarde; bankaların daha fazla kredi vermeleri için TLTRO şartlarını gevşettiklerini, pandemi alım programında her türlü değişikliğe hazır olunduğunu sözlerine ekledi. ECB kararı öncesi ise bölgeden gelen büyüme verisi izlendi. Buna göre Euro bölgesi ekonomisi %3.8 daraldı ve mali desteğin aciliyetinin sinyalini vermiş oldu. Gelen veriler ile birlikte EURUSD paritesinde volatilite arttı. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09882 – 1.11461 – 1.12285 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise sırasıyla 1.08915 – 1.08210 – 1.07233 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TCMB Başkanı Uysal 2020 yılının ikinci enflasyon raporunu dün açıkladı. Uysal; salgının küresel finans krizinden daha derin ekonomik etkileri olduğunu belirtirken; IMF ile kaynak yada swap girişiminin olmadığını açıkladı. Swap görüşmelerinin daha fazla MB ile devam ettiğini belirten Uysal; somut sonuçlar ortaya çıktıkça bunun paylaşılacağını açıkladı. Diğer yandan Merkez Bankası’nın Nisan toplantısının özeti yayımlandı. Özette; çekirdek enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrettiği, para politikasında temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği, para ve maliye politikaları arasında eş güdümün önem arz ettiğinin altı çizildi. Yaşanan gelişmeler ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite arttı. Paritede uzun süredir 6.92 – 7.00 banda arasında fiyatlamalar yaşanıyor ve hareketlenmeler yakından takip ediliyor. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel gelişmeleri ve ABD’den TSİ 17:00’da gelecek olan ISM PMI endeksini takip edecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.00705 – 7.08278 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.92773 – 6.87573 – 6.80300 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Küresel bazda yaşanan yoğun gündem altın fiyatlarında da zaman zaman hareketliliğin artmasına neden oluyor. Son zamanlarda ülkelerin kademeli olarak salgın yasaklarını esnetme ve ekonomilerini açma çabaları küresel bazda risk iştahını bir miktar artırdı ve altında gevşeme hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ekonomik verileri takip etti. ABD’nin haftalık işsizlik başvurularındaki artış piyasalar üzerinde olumsuz bir havanın yaşanmasına neden oldu. 3 milyon 839 bin kişi ile beklentilerin üzerinde artan haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile birlikte ABD’de işsizlik oranının %15 ile Büyük Buhran’dan bu yana en yüksek düzeye çıkabileceği beklentilerini artırdı. Gün içerisinde yoğun bir ekonomik veri akışı yok. Piyasalar küresel çapta yaşanabilecek gelişmeleri yakından izleyecek. Diğer yandan ABD kanadında 17:00’da gelecek olan ISM PMI verisi volatiliteyi artıracaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1699.18 – 1721.27 – 1747.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1672.25 – 1640.65 – 1602.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz hafta aşağı yönlü hareketlenmelerine devam eden petrol fiyatlarında brent 16.00 seviyesinin bir miktar altını görmüştü. Yeni hafta ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatlarında bir miktar toparlanma yaşanıyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte son 1 haftanın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşanıyor. Piyasalarda konuşulan ve Fed’in petrol şirketlerine kredi için kapı açması konusu fiyatlar üzerinde bir miktar rahatlamanın yaşanmasına neden oluyor. Küresel piyasalar enerji sektöründe yaşanan gelişmeler yakından izlemeye devam edecek. Haftanın son işlem gününde brent petrolü teknik olarak incelediğimizde 28.52 – 31.15 – 36.01 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 24.59 – 22.22 – 19.16 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stoklarını takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de doğal gaz stokları 70B (milyar feetkup) olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentilere oldukça yakın gelen veri ile birlikte fiyatlar üzerinde çok sert hareketlenmeler yaşanmadı. Yeni haftaya 1.86 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları dalgalı bir seyir izliyor. Yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 2.000 – 2.081 – 2.175 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.912 – 1.810 – 1.702 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.