GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.626 artarak 5.336.073’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 428 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 74 kişi artarak 48.795’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.206.836.
 • Sağlık Bakanı Koca: SGK kayıtlı tüm çalışanlar… Bugün ilk işimiz aşı randevusu almak olsun.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Biden) Son derece yararlı ve samimi bir görüşmeydi.
 • Erdoğan: Biden'a S-400'de daha önceki düşüncemizi ifade ettim.
 • Erdoğan: Biden ile hem sorunları hem de ortak konuları yapıcı bir şekilde ele aldık. Doğrudan diyalog kanallarının etkin kullanılması konusunda mutabık kaldık. Biden ile işbirliğini artıracağız.
 • Erdoğan: Afganistan konusundaki düşüncelerimi çok açık net olarak Sayın Biden'a ifade ettim. Orada belli bir desteğin verilmesi isteniyorsa mali, lojistik ve diplomatik konularda bize destek verilmesi önemli.
 • Erdoğan: Türkiye ile ABD arasında çözülemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz.
 • Erdoğan: Patriotlar konusundaki düşüncemiz biliniyor. ABD bunları vermedi. Biz de o zaman S-400'leri almak durumunda kaldık. 'Savunma bakanlarımız bu konuda görüşmeleri yapsın, biz de sonraki adımları atalım' kararı aldık.
 • ABD Başkanı Biden: Erdoğan ile çok iyi bir toplantı gerçekleştirdik, ekiplerimiz çalışacak.
 • Biden: Rusya zararlı eylemlerine devam ederse yanıt vereceğiz.
 • NATO Liderler Zirvesi Bildirisi yayımlandı. Bildiride güvenlik ve yardım konularına vurgu yapıldı.
 • NATO Zirvesi Bildirisinde Türkiye için güvenlik tedbirlerinin artırıldığı belirtilirken, "Müttefikimiz Türkiye'ye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için takdirlerimizi yineliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Politico’ya verdiği mülakatı takip etti. Bu mülakatta Lagarde; ekonominin toparlandığına dair net sinyaler görmeden AMB ve Euro bölgesindeki hükümetlerin ekonomik desteklerini piyasadan çekmemeleri gerektiğini ve toparlanmanın güçlü ve sürdürülebilir olması gerektiğini belirtti. Pandemi Acil Varlık Alım Programı hakkında sorulan soruya Lagarde; programın ne zaman sona ereceğini konuşmak için henüz çok erken olduğunu belirtti. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısı gerçekleşmiş ve bu toplantıda banka faizleri ve varlık alım programını değiştirmemişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise ilk olarak Almanya’dan TSİ 09:00’da gelecek olan TÜFE verisi takip edilecek. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelecek veri ile birlikte euro varlıklarında volatilite yükselecektir. Ardından TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar ve ÜFE verileri takip edilecek. Haftanın ilk işlem gününde bir miktar toparlanma hareketleri sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21342 – 1.22151 – 1.22673 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20645 – 1.20000 – 1.19269 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar haftaya Çin ile yapılan rezerv anlaşması ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre; Çin ile 3.6 milyar dolarlık yeni swap anlaşması yapıldığını ve bu yeni anlaşma ile 6 milyar dolarlık bir swap anlaşmasına ulaşıldığı belirtildi. Ardından piyasalar TCMB’nin yayımladığı Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini izledi. Buna göre Nisan ayında cari açık 1.71 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden biraraya geldi ve görüşme sonrasında Erdoğan; Biden’a S400’de daha önceki düşüncemizi ifade ettiğini belirtti. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar yurtiçinde açıklanacak olan Bütçe Dengesi verisini izleyecek. Veri 11:00’da açıklanacak. Bununla beraber TL varlıkları için haftanın en önemli günü Perşembe olarak karşımıza çıkıyor. TCMB Para Politikası Kurulu Perşembe günü biraraya gelecek ve faiz oranı kararı açıklanacak. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte bu toplantının önemi arttı. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde olsa da, bir ‘sürpriz’ yaşanabilir mi merakla izlenecek. Karar ne olursa olsun TL varlıklarında volatilite artacaktır. Haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.50283 – 8.54949 – 8.61143 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.41629 – 8.36623 – 8.30344 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Haftanın ikinci işlem gününe başlarken artık piyasalar gözlerini yavaş yavaş ABD kanadında FED’e çevirmiş durumda. FED Para Politikası Kurulu bugün biraraya gelecek ve toplantı iki gün sürecek. Bu toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını yarın TSİ 21:00’da açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler 2023 yılına kadar faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde fakat varlık alımları konusundaki olası açıklamalar küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve veri beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte ‘FED varlık alımlarını beklentilerden önce azaltabilir mi?’ sorusu gündeme gelmeye başlamıştı. Fakat genel beklenti bu konudaki sinyallerin Ağustos yada Eylül ayından sonra verilebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar öncesinde yeni günde ekonomik takvime baktığımızda ABD kanadından gelecek olan ÜFE ve Perakende Satışlar verileri günün en önemli ekonomik verileri arasında yer alıyor. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1870.01 – 1890.59 – 1915.98 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1845.35 – 1830.13 – 1815.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.