GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Jerome Powell Ekonomiyi Değerlendirdi

Fed Başkanı Jerome Powell hafta sonu CBS kanalında ‘Ulusla Yüzleş’ programında açıklamalarda bulundu. Powell; ekonominin bu yılın ikinci yarısı boyunca istikrarlı bir şekilde toparlanacağını düşündüğünü, ekonominin tamamen toparlanması için insanların tam güven duyması gerektiğini, bunun içinde aşının gelmesini beklemek gerekebileceğini belirtti. Hiçbir zaman insanların ABD ekonomisine karşı pozisyon almamaları gerektiğini söyleyen Powell; bu ekonominin toparlanacağını, bunun biraz zaman alabileceğini ve gelecek yılın sonuna uzayabileceğini sözlerine ekledi.

EURUSD

Geçtiğimiz haftalarda Euro bölgesinde Almanya Anayasa Mahkemesi ile Avrupa Merkez Bankası arasındaki anlaşmazlıklar takip edilmiş ve bu konu Euro varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Diğer yandan gelen ekonomik veriler takip edildi. Hafta içerisine baktığımızda Çarşamba günü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi ön plana çıkıyor. Hafta ortasında TSİ 12:00’da gelecek olan enflasyon verisi piyasaların gündeminde olacak. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda cılız bir seyir olduğu görülüyor. Amerika kanadında ise Fed Başkanı Powell Pazar günü CBS kanalında açıklamalarda bulundu. Powell; Kovid-19 aşısının zamanlamasına bağlı olarak ABD’nin ekonomik toparlanmasının 2021 yılının sonuna kadar uzayabileceğini belirtti. Ek olarak Powell; ekonominin tamamen toparlanması için insanların tam güven duyması gerektiğini, bunun için de aşının gelmesini beklemek gerektiğini sözlerine ekledi. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08503 – 1.08988 – 1.09711 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.07697 – 1.07233 – 1.06591 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı TL, dolar karşısında iyi bir performans ile geçirdi diyebiliriz. Özellikle geçtiğimiz haftanın ilk günleri TL gerçekleştirdiği performans ile dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen para birimlerinden biri olarak dikkatleri üzerine çekti. Piyasalar TL kanadında olası bir swap anlaşması olup olmayacağını merakla takip ediyor ve zaman zaman bunun fiyatlaması yaşanabiliyor. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda ise Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yapacağı toplantı dikkat çekiyor. Para Politikası toplantısı sonrasında TCMB faiz oranı kararını açıklayacak. Bu sebeple TL kanadı yeni haftada volatil olarak diğer haftalara nazaran bir miktar hareketli olabilir. Gün içerisinde ise yurtiçinden gelecek ekonomik veri akışı bulunmuyor. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.92496 – 7.00219 – 7.08687 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerin devamında ise 6.82772 – 6.76068 – 6.71331 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1751 seviyelerini test eden altın fiyatlarında volatilite bir miktar arttı. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin konusunda yaptığı açıklamalar sertleşiyor ve bu açıklamalar ticaret savaşları konusunu akıllara getiriyor. Son olarak Trump; Çin ile varılan birinci faz anlaşmanın tekrar müzakere edilmeyeceğini ve Çin’in kendisini hayal kırıklığına uğrattığı açıklamalarında bulunmuştu. Bu açıklamalar gerginliği bir miktar artırdı. Öte yandan Çin kanadında, ticaret anlaşmasında ABD’ye çok taviz verildiği sesleri yükselmeye başlıyor. Son gelişmeler yakından izlenecek. Diğer yandan Çin, yabancı firmaların Huawei’ye teknoloji transfer etmesine getirdiği kısıtlamaları nedeniyle ABD’yi devlet gücünü suiistimal etmekle suçladı. Tüm bunlar ışığında haftanın ilk iş gününde XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1778.66 – 1799.17 – 1824.93 seviyeleri direnç noktaları olarak; aşağı yönlü gevşemelerde ise 1747.78 – 1737.46 – 1721.27 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Mayıs ayı ile birlikte petrol fiyatlarında toparlanma çabalarının yaşandığı görülüyor. Suudi Arabistan, Rusya ve ortaklarının petrol taleplerindeki çöküşe karşılık aldığı önlemler, bu talep düşüşüne ne kadar etkili olacağına ilişkin piyasalar şüpheliydi. Fakat atılan adımlar önemli ölçüde etkili oldu. Petrol fiyatları geçtiğimiz üç haftada önemli bir toparlanma yaşadı. Diğer yandan OPEC koalisyonuna sözlerini sık sık delen Irak, tanker takip verilerine göre üretimi oldukça az düşürdü. Irak’ın petrol ihracatı bu ay sadece günlük 190 bin varil azaldı. OPEC koalisyonunun aldığı anlaşmaya göre Irak’ın düşürmesi gereken günlük miktar 1 milyon varil civarında bulunuyor. Diğer yandan ülkelerin koronavirüs yasaklarını adım adım kaldırmaları küresel petrol taleplerinde toparlanmalar yaşanmasına neden oluyor. Bu toparlanmalarda fiyatlardaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.28 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 32.40 – 28.56 – 25.33 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son zamanlarda enerji sektöründe yaşanan gelişmeler emtia fiyatları üzerinde volatilitenin artmasına neden oluyor. Bu volatiliteden doğal gaz fiyatları da nasibini alıyor. Ülkelerin küresel bazda koronavirüs yasaklarını adım adım kaldırmaları emtia taleplerinin bir miktar artmasına neden oldu. Taleplerdeki bu toparlanma zaman zaman doğal gaz fiyatlarının yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmesine sebep olabiliyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde doğal gaz fiyatlarını teknik olarak incelediğimizde toparlanmalarda ilk olarak 1.729 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1.809 – 1.915 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.610 – 1.555 – 1.516 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.