GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 19.650 artarak 2.082.610’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 3.192 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 259 kişi artarak 18.861’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 1.901.307.
  • Donald Trump, daha önce "veto edeceğini" açıkladığı, savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı veto etti.
  • Reuters’in haberine göre, Trump yönetiminin yakın gelecekte Kuzey Akım 2 doğalgaz hattı projesine yönelik yeni bir yaptırım paketini kabul etmeyi planladığı belirtildi.
  • İngiltere, coronavirüsün bir mutasyonunun daha tespit edildiğini açıkladı.
  • Avrupa Birliği ve İngiltere, Brexit sonrası ticaret anlaşması için taslak metinde anlaşma sağladı.
  • Sismik araştırma gemisi Oruç Reis, Doğu Akdeniz'deki çalışmalarına devam etmek üzere Antalya Limanı'ndan ayrıldı.
  • Dünya Bankası, Çin'in ekonomik toparlanmasının hız kazandığını ancak risklerin devam ettiğini belirterek, politika desteğinin erken bırakılmasının toparlanmayı raydan çıkarabileceğini açıkladı.

Ne Olacak?

  • TCMB Faiz Kararı bugün açıklanacak.
  • Noel tatili sebebiyle Almanya'da piyasalar tam gün, İngiltere ve ABD'de ise yarım gün kapalı olacak.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya dolar endeksinin de toparlanma hareketleri ile aşağı yönlü hareketlenmeler ile başlayan EURUSD paritesi haftayı bir miktar kayıp ile geçmeye hazırlanıyor. Bugün yurtdışında Noel Arifesi olması nedeniyle çoğu ülke tatil. Yarın ise piyasalar komple kapalı. Bu sebeple volatilite diğer günlere nazaran bir miktar daha az olabilir. Piyasalar dün Amerika’dan gelen işsizlik haklarından yararlanma başvurularını takip etti. Gelen veriye göre ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 803 bine gerileme gerçekleştirdi. Diğer yandan yine ABD’den gelen Michigan Tüketici Güven Endeksi izlendi. Aralık ayında endeks 80.7 seviyesine yükseldi. Ek olarak Avrupa’da takip edilen başlıca konulardan biri Brexit. Anlaşma için zaman oldukça daraldı. Son gelen açıklamalara göre AB ile İngiltere Brexit sonrası ticaret anlaşması için taslak metinde anlaştı. Gün içerisinde taraflardan bu konuda açıklamalar gelmesi bekleniyor. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan önemli ekonomik veri akışı bulunuyor. TSİ 16:30’da ABD’den gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi volatiliteyi bir miktar artırabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22269 – 1.22750 – 1.23254 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21524 – 1.21082 – 1.20518 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TL kanadı için haftanın en önemli günü geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün yılın son Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek. TSİ 14:00’da bitecek olan toplantıda merkez bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Naci Ağbal, verdiği sunumda güçlü sıkılaştırma ve enflasyon ile güçlü mücadele mesajları vermişti. Piyasalar bu mesajlar ardından TCMB’nin faiz artırımına devam edebileceği yönünde beklentilere sahip. Genel beklenti 150 baz puanlık faiz artırımı olabileceği yönünde. Diğer yandan faiz kararı ile birlikte beklentileri oldukça aşan Kasım ayına ait enflasyon sonrasında karar metninde sinyaller ve önümüzdeki dönemlere ait ipuçları yakından takip edilecek. Naci Ağbal’ın ilk olarak Başkanlık yaptığı 19 Kasım’daki PPK toplantısından bu yana piyasalarda Türk varlıklarına yönelik olumlu bir görünüm oluştu. Bugün ki toplantı sonrasında da bu görünümün devam edip etmeyeceği yakından takip edilecek. Toplantı öncesinde hafta içerisinde sakin bir seyir izleyen USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.75415 – 7.90300 – 8.05090 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.60990 – 7.50840 – 7.40460 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında piyasalar AB ile İngiltere arasındaki Brexit sürecinde yaşanan son gelişmeleri, ABD’de mali teşvik paketi konusunu ve Kovid19 pandemisini yakından takip ediyor. Son gelen haber akışlarına göre AB ile İngiltere Brexit sonrası ticaret anlaşması için taslak metinde anlaşma sağladı. Gün içerisinde ise bu konuda bir açıklama gelmesi bekleniyor. Diğer yandan doların hafta içerisinde toparlanma hareketleri gerçekleştirmesi ise altını bir miktar baskılıyor. Diğer yandan mali teşvik paketinin Trump’a takılma ihtimali de artıyor. Trump paketin gereksiz yardımlarla dolu olduğunu söyledi ve temsilcilere vatandaşlara ödenecek nakit yardımın artırılması talimatını verdi. Bu sebeple bu konu halen bir sonuca varmış değil. Sonuca varılamayan bir mali teşvik paketi ise altın fiyatları üzerinde negatif bir etkiye sahip. Gün içerisinde ekonomik veri bakımında yoğun bir gün yaşanmayacak. Noel Arifesi olması nedeniyle bugün çoğu ülke tatil. TSİ 16:30’da ABD’den gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri ise volatilitede bir miktar artışlar yaşanmasına neden olabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1883.01 – 1895.55 – 1908.62 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1855.69 – 1841.97 – 1821.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.