GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Japonya Teşviklerini Artıracak

Piyasalara yansıyan haber akışlarına göre; Japonya Başbakanı Abe’nin hükümeti 1 trilyon doların üzerindeki ek yardım paketi ile teşvikleri artıracak. Paketin içeriğinde; zorluk çeken şirketler için finansal yardım, yerel ekonomiler için kira desteği ve birkaç trilyon yen tutarında sağlık bakım desteklerini içeriyor. Bilindiği gibi hükümet hafta içerisinde ülke çapında uygulanan OHAL sürecini sonlandırmıştı. Her ne kadar salgın konusunda Japonya kanadı başarılı olsa da ekonomik görünüm halen belirsiz.

 

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde dün bazı açıklamalarda bulundu. Buna göre Lagarde; Euro bölgesi ekonomisinin bu yıl, AMB’nın daha kötümser tahminlerine paralel olarak bir daralma ile karşı karşıya olabileceğini, üretimin muhtemelen %8 ile %12 daralabileceğini ve daha ılımlı bir senaryo için tahminlerin artık gündem dışı kaldığını belirtti. Ek olarak Lagarde; Euro ihtiyacı olan ülkeler ile swap hatları kurulduğunu açıklamalarına ekledi. Diğer yandan Avrupa Birliği Komisyonu, krizle mücadele için 750 milyar dolarlık bir teşvik paketi hazırladı. Bu haber akışı ile birlikte Euro varlıklarının üzerindeki baskı bir miktar azalırken; EURUSD paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeleri ile birlikte yaklaşık olarak 2 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşti. Gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan enflasyon verisi ve Amerika’dan gelecek büyüme verisi takip edilecek. Veriler sırasıyla TSİ 15:00 ve 15:30’da açıklanacak. Diğer yandan TSİ 17:00’da yine ABD’den gelecek olan Askıdaki Konut Satışları verisi volatiliteyi artırabilecek diğer ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10356 – 1.10973 – 1.11448 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.09273 – 1.08863 – 1.07803 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Amerika ile Çin arasındaki gerilimler derinleşmeye başlıyor. ABD Başkanı Trump’ın Çin karşısında bir dizi yaptırım uygulamayı değerlendirebileceği açıklamaları doların önemli paralar karşısında yükselmesine neden oluyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.80 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi dün aşağı yönlü hareketine devam etti ve 6.69 seviyelerini test etti. Bu seviyelerin ardından dolardaki küresel bazdaki toparlanma ile birlikte bir miktar yukarı yönlü hareketler gerçekleşti. Genel olarak baktığımızda paritede piyasaların gündeminde swap görüşmeleri var. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün açıklamalarda bulundu. Albayrak; swap anlamında bir çok ülke ile görüşüldüğünü belirtti. Bu konuda gelebilecek haber akışları TL varlıkları üzerinde volatilitenin oldukça artmasına neden olacaktır. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Ekonomik Güven Endeksi verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak. ABD kanadından ise TSİ 15:30’da büyüme verisi küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 6.82200 – 6.88778 – 7.00219 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.75622 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Ülkelerin ‘yeni normal’e geçiş süreçleri ve koronavirüsün yayılma hızı hakkında ülkelerden gelen ılımlı haber akışları piyasalarda risk iştahının artmasına neden oluyor. Artan risk iştahı ile birlikte yatırımcılar güvenli limanlardan riskli varlıklara geçiş yapabiliyor. Bu hareketler ise altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Çin ekonomisinin salgın kaynaklı gerilemesinin ardından Mayıs ayında yavaşta olsa toparlanmasını sürdürmesi ons altında gevşeme hareketlerini destekledi. Diğer yandan piyasalar ABD ile Çin arasındaki artan gerilimi takip ediyor. Washington’un Pekin’i Hong Kong adımlarından dolayı cezalandırmak için yaptırımlar uygulamayı düşünmesi gerginliği tırmandırıyor. Fakat şuan için ılımlı hava piyasalarda ağır basıyor ve altında gevşeme hareketleri görülüyor. Yine de ABD ile Çin arasındaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan büyüme veri izlenecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Ardından TSİ 17:00’da Askıdaki Konut Satışları hareketliliği artıracak. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1721.52 – 1740.91 – 1778.66 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1691.74 – 1667.91 – 1643.35 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 34.80 seviyelerinde başlangıç yapan brent petrol 36 seviyelerinin üzerini görmüştü. Fakat bu seviyelerden itibaren kademeli gevşeyen petrol fiyatlarında bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Konuya yakın kaynaklara göre; Rusya OPEC+’ın Nisan ayındaki anlaşmasına uygun olarak petrol arzı kısıntılarını Temmuz ayında hafifletmeye başlamayı hedefliyor. OPEC+ toplantısına iki hafta kala üyeler kısıntıları devam ettirmeyi ya da uzatmayı değerlendiriyor. OPEC+ ve koalisyon 9-10 Haziran’da tekrar biraraya gelecek ve son gelişmeleri kendi arasında tartışacak. Bu toplantı öncesinde gelebilecek açıklamalar volatilite üzerinde artışlar yaşanmasına neden olacaktır. Gün içerisinde ise piyasalar Amerika’dan gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 18:00’da açıklanacak. Veri ile hareketlilik artacaktır. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.75 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 34.02 – 32.26 – 28.56 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Hafta içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri yapmaya çabalayan doğal gaz fiyatları 1.98 seviyelerini test etse de buralarda uzun süre tutunamadı. Bu seviyelerden itibaren kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları haftaya başladığı seviyenin bir miktar üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan Doğal Gaz Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler verinin 83B olarak geleceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Veri ile birlikte volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.809 – 1.912 – 2.003 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.741 – 1.612 – 1.527 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.