GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti

Haziran ayında Amerika ekonomisinin koronavirüs pandemisi sonrası yeniden açılmaya başlaması toparlanma hareketlerinin yaşanmasına vesile oldu. Dün ABD’den gelen verilere göre ABD’de tarım dışı istihdam Haziran ayında 4.8 milyon ile tahminlerin üzerinde artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler verinin 3.05 milyon oranında artış gösterebileceği yönündeydi. Bununla birlikte işsizlik oranı %13.3 seviyesinden %11.1 seviyesine geriledi. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %1.2 ile tahminlerden fazla düşerken, yıllık bazda %5 ile 5.3 olan tahminin altında kaldı. Veriler ile birlikte küresel bazda hareketlilik arttı.

EURUSD

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) dün Euro bölgesinde işsizlik oranı verisini açıkladı. Gelen veriye göre Euro bölgesinde işsizlik Mayıs ayında koronavirüs pandemisinin etkisiyle %7.4 seviyesine çıktı. AB’de ise Nisan ayında %6.6 olan işsizlik oranı Mayıs ayında %6.7 seviyesine çıktı. Bununla birlikte dün Amerika’dan gelen ekonomik veriler küresel bazda hareketliliği oldukça artırdı. Verilere göre ABD’de tarım dışı istihdam Haziran ayında 4.8 milyon ile birlikte beklentilerin üzerinde arttı. İşsizlik oranı ise %13.3 seviyesinden %11.1 seviyesine geriledi. Ortalama saatlik kazançlara baktığımızda ise aylık bazda %1.2 ile tahminlerin üzerinde düştü. Diğer yandan Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 27 Haziran’da son bulan haftada 1 milyon 427 bin ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Diğer yandan Amerika’da bugün piyasalar ‘Kurtuluş Günü’ sebebiyle tatil. Bu nedenle ABD kanadından bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12734 – 1.13021 – 1.13497 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12218 – 1.11897 – 1.11458 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 25 Haziran’da gerçekleştirdiği para politikası kurulu toplantısının özetini yayınladı. Toplantı özetinde; kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayından itibaren ekonomide toparlanmanın başladığının görüldüğü belirtildi. Kredi kartı harcamalarının Mayıs ayından itibaren hızlı bir şekilde yükselmeye başladığı, toparlanmanın hızının yurtiçi ve yurtdışı normalleşmeye bağlı olduğu vurgulandı. Diğer yandan TCMB, Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni yayımladı. Rapora göre; merkez bankasının brüt döviz rezervleri geçen hafta 1.8 milyar dolar düştü ve 51.4 milyar dolara indi. ABD kanadından ise tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri küresel bazda volatiliteyi oldukça artırdı. Gelen verilere göre ABD’de tarım dışı istihdam Haziran ayında 4.8 milyon ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken; işsizlik oranı ise %13.3 seviyesinden %11.1 seviyesine indi. Veri ile birlikte USDTRY paritesinde volatilite artsa da 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar devam etti. Gün içerisinde yurtiçinden enflasyon verisi gelecek. 10:00’da gelecek olan veri ile TL varlıklarında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Hafta içerisinde koronavirüs aşısına ilişkin piyasalara düşen olumlu haber akışları ve Amerika kanadında imalat sektöründe verilerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi küresel bazda risk iştahını artırmış ve altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Piyasalar dün de ABD’den gelen verileri takip etti. ABD’de Haziran ayında istihdam 4.8 milyon ile beklenti üzerinde gerçekleşirken; işsizlik %13.3 seviyesinden %11.1 seviyesine geriledi. Veriler ile birlikte volatilite oldukça artarken ons altın düşüşler ile birlikte 1757 seviyelerini test etti. Buralardan itibaren bir miktar toparlanma yaşandı. Veriler ardından ABD Başkanı Trump basın toplantısı düzenledi. Trump; tarım dışı istihdam rakamlarının çok iyi olduğunu, bunun ABD ekonomisinin geri dönüşünü kanıtladığını ve Temmuz ayında tarım dışı istihdam rakamlarının daha iyi geleceğini beklediğini belirtti. Gün içerisinde ABD’de piyasalar ‘Kurtuluş Günü’ sebebiyle tatil. Bu sebeple bölgeden ekonomik veri akışı gerçekleşmeyecek. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından izleyecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1779.04 – 1791.24 – 1809.67 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1766.36 – 1756.89 – 1748.23 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Rusya Enerji Bakanı Novak, Valdey Düşünce Kulübü’nün düzenlediği video konferans toplantısında bazı açıklamalarda bulundu. Novak; OPEC anlaşmasının mevcut kesinti kotalarıyla uzatılmasına yönelik bir karar alınmadığını, mevcut anlaşmaya göre taraf ülkelerin üretimlerini 1 Ağustos’tan itibaren artacağını belirtti. Bilindiği gibi OPEC ve koalisyon nisan ayında alınan günlük 9.7 milyon varilik petrol kesintisi anlaşmasını temmuz ayının sonuna kadar uzatma kararı almıştı. Diğer yandan dün Amerika kanadından gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi toparlanmanın sürdüğü izlenimini oluşturdu. Bu da küresel petrol taleplerine olumlu yansıyabileceği düşüncelerini oluştururken, fiyatlar üzerindeki baskıyı azalttı. Azalan baskı ile birlikte fiyatlarda toparlanma hareketleri gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.20 – 43.85 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.08 – 41.20 – 40.01 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğinde ise 40.71 – 41.20 – 41.81 seviyeleri direnç noktaları olarak; 40.05 – 39.25 – 38.53 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Doğal gaz fiyatları dalgalı seyrine devam ediyor. Piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da doğal gaz stokları …. Olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 78B gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar arttı. Haftanın son işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.754 – 1.785 – 1.856 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.674 – 1.605 – 1.514 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.