GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Trump Açıklamalarda Bulundu

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu açıklamalarında Trump; Uygur Türklerine yönelik baskı politikasına ilişkin Çinli bazı yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının Temsilciler Meclisinde onaylanmasının ardından önüne geleceğini ve bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım atılabileceğini belirtti.

 

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesine ilişkin ‘Finansal İstikrar Değerlendirme’ raporunu yayımladı. Raporda; Avrupa’da finansal sektörün, şirketlerin ve ülkelerin zayıf noktalarını büyük ölçüde artırdığını belirtirken; borç seviyesi arttıkça ülkelerin gelecekte bir krizle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bununla birlikte dün Almanya kanadından gelen GFK Tüketici Güven Endeksi verisi takip edildi. Gelen veri -18.9 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin -18.3 olarak gelebileceği yönündeydi. Amerika kanadında ise CB Tüketici Güveni verisi izlendi. Buna göre ABD’de CB Tüketici Güveni 86.6 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 88.0 olarak gelebileceği yönündeydi. Gün içerisinde piyasalar TSİ 10:30’da konuşma yapması beklenen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek. Diğer yandan küresel bazda yaşanan gelişmeler izlenecek. Dün toparlanma hareketleri gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinin devamında 1.10186 – 1.10587 – 1.10973 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.09273 – 1.08863 – 1.07803 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.80 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler devam etti. Geçtiğimiz hafta TCMB’nin beklentiler dahilinde 50 baz puanlık faiz indirimi ve Katar ile swap anlaşmasının 5 milyar dolardan 15 milyar dolara yükseltilmesi takip edilmişti. Piyasaların merakla takip ettiği konuların başında swap görüşmeleri yer alıyor. Bu konuda gelebilecek olan haber akışları TL varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Diğer yandan ABD kanadından gelen ekonomik veriler takip ediliyor. ABD’den gelen CB Tüketici Güveni Mayıs ayında beklentilerin bir miktar altında gelerek 86.6 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 88.0 olarak gelebileceği yönündeydi. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 19:30’da konuşma yapması beklenen FOMC Üyesi Bullard’ı takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.76068 – 6.82772 – 6.92496 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerin devamında ise 6.70273 – 6.61906 – 6.55559 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel bazda ülkelerin ekonomilerini açmaları ve koronavirüs yasaklarını adım adım kaldırmaları piyasalarda bir miktar ılımlı havanın oluşmasına neden oluyor. Japonya hükümeti de Pazartesi günü ülke çapında uygulanan OHAL kararını sonlandırdığını açıklarken; 1 Haziran’dan itibaren İngiltere’de Açıkhava pazarları ve oto galeriler gibi yerler belirli kurallar çerçevesinde faaliyetlerine tekrar başlayacak. Diğer yandan Amerika ile Çin arasındaki gerginlikler ise derinleşmeye devam ediyor. Son olarak Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan Trump; hafta içerisinde Çinli yetkililere yönelik yaptırım kararının gelebileceğini, hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım atılabileceğini belirtti. Fakat piyasaların dikkati ekonomilerin tekrar açılmasına ağır basınca altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.21 – 1763.88 – 1778.66 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1691.74 – 1667.91 – 1643.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC ve koalisyonun günlük yaklaşık olarak 10 milyon varil kısma taahhüdünde bulunan üyelerinden biri olan Rusya, piyasanın Haziran yada Temmuz ayında dengeye ulaşmasını bekliyor. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak; küresel üretim kısıntılarının şimdiye dek koalisyon tarafından anlaşmaya varılan miktarın üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Bunlarla birlikte küresel bazda ülkelerin koronavirüs yasaklarını kademeli olarak kaldırmaları küresel petrol taleplerinde toparlanmaların yaşanmasına neden oluyor. Tüm bunlar ise petrol fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına vesile oluyor. Küresel gelişmeler ve açıklamalar yakından izlenmeye devam edilecek. Ek olarak ABD Ham Petrol Stokları yarın TSİ 18:00’da açıklanacak. Bölgeden gelecek olan veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar artacaktır. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.75 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 34.02 – 32.26 – 28.56 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.88 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1.95 seviyeleri test edildi. Ve doğal gaz fiyatları bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar uzun süredir arz konusunu takip ediyor. Doğal gaz piyasasında arzın taleplerin üzerinde olması zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmelerin hızlanmasına neden oluyor. Fakat koronavirüs yasaklarının kademeli olarak kalkması küresel bazda taleplerde bir miktar toparlanmanın yaşanmasına neden oluyor. Piyasalar yarın ABD tarafından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.014 – 2.079 – 2.161 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.911 – 1.809 – 1.702 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir