GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

İsviçre Merkez Bankası Franka Müdahale Mi Etti?

İsviçre Merkez Banaksı geçtiğimiz hafta; bankanın verilerinin vadesiz mevduatın 6.4 milyar frank arttığını göstermesi ile birlikte frankı zayıflatmaya yönelik müdahalelerine devam etmiş görünüyor. 22 Mayıs ile birlikte Ticari bankaların İsviçre Merkez Bankası’nda tuttukları nakit miktarı, 680 milyar franka çıkarak rekor seviyeye yükseldi. Söz konusu hafta boyunca Frank, Euro karşısında Almanya ve Fransa’nın Euro bölgesi için ortak bir kurtarma fonu teklifi ardından sert düşüşler yaşadı. İsviçre Merkez Bankası’nın verileri müdahalenin de etkisiyle para biriminde değer kayıplarının yaşandığı izlenimi oluşturuyor.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen verilere göre Almanya’da iş dünyasının ekonomiye güveni arttı. İfo’nun açıkladığı verilere göre; iş dünyası güveni Mayıs ayında 79.5 seviyesine yükseldi. Önceki ay seviye 74.2 idi. Ifo’nun Başkanı Clemens Fuest; Alman şirketlerinin güveni, felaket gibi birkaç ayın ardından bir miktar toparlandığını; halen birçok şirketin işler konusunda kötümser olduğunu belirtti. Bununla birlikte Almanya Hükümeti, hanehalkı ve işletmelere destek için 1 trilyon eurodan fazla fonu harekete geçirmiş durumda ve toparlanmayı desteklemek için ilave araçları devreye sokmak adına hazırlıklar devam ediyor. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite arttı. Gün içerisinde piyasalar Avrupa Merkez Bankası’ndan Lane’in konuşmasını takip edecek ve konuşma TSİ 15:45’te olacak. Diğer yandan ABD’den gelecek olan ekonomik veriler izlenecek. TSİ 17:00’da CB Tüketici Güveni verisi küresel bazda hareketliliği artırabilir. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09707 – 1.10186 – 1.10587 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.08863 – 1.08521 – 1.07803 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde swap görüşmeleri ile ilgili gelişmelerin ve beklentilerin etkisi ile TL varlıklarında dolara karşı değer kazanımları yaşanmış ve USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Öyle ki bu hareketlenmeler ile birlikte TL, birkaç gün dolar karşısında en fazla değer kazanımı yaşayan para birimlerinden biri olmuştu. Geçtiğimiz hafta da TCMB faiz oranı kararını açıklamış ve beklentilere paralel olarak faiz oranında 50 baz puanlık indirim yoluna gidilmişti. Bilindiği gibi Katar ile 5 milyar dolar olan swap anlaşması 15 milyar dolara çıkarılmış ve başka anlaşmalar olduğu taktirde kamuoyu ile paylaşılacağı açıklaması yapılmıştı. Swap görüşmeleri konusunda gelebilecek olan haber akışları TL varlıklarında volatilitenin yükselmesine sebep olabilir. Bu sebeple piyasaların gündeminde bu konu var. Gün içerisinde ise piyasalar ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 17:00’da gelecek olan CB Tüketici Güveni Endeksi küresel bazda hareketliliği artırabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 6.82772 – 6.92496 – 7.00219 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.76068 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son günlerde Amerika ile Çin arasındaki gerilimler artıyor. Koronavirüs pandemisi sebebiyle ABD’nin Çin’e yönelik eleştirilerini derinleştirdiği sırada Çin’in Hong Kong’a yönelik tavrı ilişkilerin iyice gerilmesine neden oldu. Her ne kadar küresel ekonomilerin yeniden açılmasının getirdiği iyimserlik piyasalara yansısa da, Pekin ile Washington arasındaki artan gerilim endişelerin ağır basmasına neden oluyor ve bu da altın fiyatlarında volatilitenin yükselmesine neden oluyor. Son olarak Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi; ABD’nin Çin’i değiştirme ‘takıntısı’ndan kurtulması gerektiğini ve Amerika’da bazılarının ilişkileri yeni bir soğuk savaşa itmekte olduğunu belirtti. Küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından izlenece ve bu fiyatlara yansıyabilir. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan CB Tüketici Güveni endeksini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1741.96 – 1763.88 – 1778.66 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1710.88 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde yukarı yönlü hareketlenmelerini hızlandıran petrol fiyatlarında Amerika ile Çin arasında gerginliğin artması fiyatların dar bir alana sıkışmasına neden oluyor. Mayıs ayında arz kısma anlaşmasının başlaması ve küresel bazda petrol taleplerinin artması ile birlikte toparlanan fiyatlarda iki ülke arasındaki gerginlikler bir miktar baskı oluşmasına neden oldu. Amerika kanadında ise kaya petrolü arama şirketleri aktif petrol kuyusu sayısını 2009’dan yana en düşük seviyelere indirmiş ve bunun etkisi ile üretim daha da düşmüştü. Bilindiği gibi OPEC ve koalisyon da piyasadaki arz bolluğunu azaltmak için üretimi günlük yaklaşık 10 milyon varil kısmıştı. Piyasalar küresel bazdaki gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.75 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 34.02 – 32.26 – 28.56 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Yeni haftaya 1.88 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında dar bantta dalgalı bir seyir izleniyor. Piyasalar enerji sektöründe yaşanan gelişmeler yakından takip ederken; Amerika ile Çin arasındaki artan gerilimler fiyatlar üzerinde baskı oluşmasına neden oluyor. Diğer yandan hafta içerisinde ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisi takip edilecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.908 – 2.014 – 2.079 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.809 – 1.702 – 1.610 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.