GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Kambiyo İşlemlerinde BSMV Artırıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile, Resmi Gazete’de yayımlanan konu yürürlüğe girdi.Buna göre; finansman bonolarında stopaj oranı %10’dan %15’e yükseltilirken, kambiyo işlemlerindeki Banka Sigorta ve Muamele Vergisi oranı da binde 2’den yüzde 1’e çıkarıldı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi haftayı 1.0902 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya ise bir miktar aşağı yönlü açılış ile başlayan parite 1.0898 seviyelerinde yeni haftaya başlangıç yaptı. Piyasalar gün içerisinde Almanya kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak TSİ 09:00’da gelecek olan büyüme verisi izlenecek. Ardından TSİ 11:00’da gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisi Euro varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olacak olan önemli ekonomik verilerden biri olarak karşımıza çıkacak. Amerika kanadına baktığımızda ise ‘Anma Günü’ sebebiyle bugün piyasalar kapalı. Bu sebeple volatilitede diğer günlere nazaran bir miktar azalma olabilir. EURUSD paritesini yeni haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09104 – 1.09707 – 1.10186 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08506 – 1.07803 – 1.07413 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası toplantısını gerçekleştirmiş ve toplantı sonrasında beklentilere paralel olarak 50 baz puanlık faiz indirim yoluna gittiğini açıklamıştı. Bununla birlikte Katar ile swap anlaşması 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarılmıştı. Piyasaların radarında swap konusunda devam eden görüşmeler var. Bu konuda gelebilecek olan açıklamalar TL varlıkları üzerinde volatilitenin sert artmasına neden olabilir. Geçtiğimiz haftayı dar bir bantta dalgalı bir seyir izleyerek geçiren USDTRY paritesi haftayı 6.80 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yapan paritede yurtiçinde Ramazan Bayramı sebebiyle piyasalar kapalı olacak ve ekonomik veri gelmeyecek. Amerika kanadında da ‘Anma Günü’ sebebiyle bugün piyasalar kapalı. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.82772 – 6.92496 – 7.00219 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.76068 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda Çin’in Hong Kong’a ulusal güvenlik yasasını uygulayacağına ilişkin plan hazırladığı haber akışları takip ediliyor. Diğer yandan bu haber akışlarına karşılık ABD Başkanı Donald Trump; Pekin’in Hong Kong’da demokratik hareketleri durdurması halinde buna tepki vereceklerini belirtti. Zaten koronavirüs pandemisi sebebiyle iki ülkenin son günlerde arası gerilmişti ve Hong Kong konusu ile birlikte bu gerginlikler bir miktar daha arttı. Gelen açıklamalar ve haber akışları da altın fiyatlarında zaman zaman volatilitenin artmasına neden oluyor. Gün içerisinde Amerika’da piyasalar ‘Anma Günü’ sebebiyle kapalı. Piyasalar küresel bazda gelebilecek olan haber akışlarını takip edecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.78 – 1763.88 – 1778.66 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1710.88 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Mayıs ayı itibari ile OPEC ve koalisyonun arz kısma anlaşmasının başlaması; diğer yandan ülkelerin koronavirüs yasaklarını kaldırarak yeni normale geçmeleri ile artan küresel petrol talepleri petrol fiyatlarında toparlanma hareketleri yaşanmasına neden olmuştu. Fakat son günlerde Amerika ile Çin arasında artan gerilimler petrol fiyatlarının son 2 ayın en iyi seviyelerinden bir miktar gerilemesine neden oldu. Diğer yandan Çin’in ekonomik toparlanmasına dair kuşkular fiyatlar üzerinde baskı kuran bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Fakat son zamanlarda petrol piyasasında dengeye kavuşmuşa benziyor. Bir miktar gevşeme yaşansa da arz kısma ile küresel talep artışları petrolde toparlanmaları destekliyor. Yeni haftaya 34.73 seviyelerinde başlangıç yapan Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinin devamında sırasıyla 36.75 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşeme hareketlerinde ise 34.02 – 32.26 – 28.56 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.88 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftaya bir miktar aşağı yönlü açılış ile başladı. Genel olarak baktığımızda ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmesi enerji sektöründe taleplerin artmasına neden oldu diyebiliriz. Bu talep artışları zaman zaman doğal gaz fiyatlarında da toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oluyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1.908 – 2.014 – 2.079 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.809 – 1.702 – 1.610 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.