GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Trump Koronavirüsün İkinci Dalgası Olursa Ekonomiyi Kapamayacağını Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump bazı açıklamalarda bulundu. Trump; Kovid-19 salgınında ikinci dalganın uzak bir olasılık olarak söylendiğini, fakat ikinci dalga yaşanırsa ortalığı yatıştırabileceklerini ve ülkenin ekonomik faaliyetlerini durdurmayacaklarını belirtti. Ek olarak Trump; salgın sürecinde ülkenin çok şey öğrendiğini ve gelecek dalgalara son derece hazırlıklı olduklarını sözlerine ekledi.

EURUSD

IHS Markit tarafından dün PMI verileri açıklandı. Gelen veriye göre Euro bölgesinde Mayıs ayında imalat ve hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 25 seviyesindeki beklentinin üzerinde gerçekleşerek 28.7 oldu. İmalat PMI ise 39.5 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler 38.00 seviyesinde olması yönündeydi. Almanya kanadında imalat PMI beklentileri karşılamazken, hizmet PMI beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bilindiği gibi Almanya’da restaurant ve otellerin yeniden açılması önceki ay izin verilmişti. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Buna göre 16 Mayıs’ta sona eren haftada ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 2.44 milyon olarak gerçekleşti. Piyasadaki beklentiler ise verinin 2.4 milyon olabileceği yönündeydi. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini ve Avrupa MB'nın yayımlayacağı Toplantı Tutanakları'nı takip edecek. Veriler Euro varlıklarında volatilitenin yükselmesine neden olabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09707 – 1.10186 – 1.10552 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.08947 – 1.08506 – 1.07803 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirdi ve toplantı sonrasında faiz oranı kararını açıkladı. Buna göre TCMB; politika faizini 50 baz puan düşürerek %8.25 seviyesine çekti. Karar metninde; salgın hastalığın küresel etkilerinin yakından takip edildiği, Mayıs’ın ilk yarı göstergelerinin dipten dönüşe işaret ettiği ifade edildi. Son günlerde swap görüşmelerine dair iyimserlik ile aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen USDTRY paritesinde merkez bankasının kararı sonrası volatilite arttı. Karar ile birlikte 6.80 seviyesinin altlarına sarkan paritede swap görüşmeleri ve bu konuda gelebilecek haber akışları volatilitenin artmasına neden olacaktır. Bu sebeple bu konu piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Bilindiği gibi merkez bankası Katar ile swap anlaşması tutarını Çarşamba günü 5 milyar dolardan 15 milyar dolara yükseltmişti ve yetkililer diğer ülkeler ile görüşmelerin devam ettiğini açıklamışlardı. Ek olarak Japonya Başbakanı Abe; çeşitli alanlarda Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerinin açıklamasını yaptı. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kulanım Oranı ve İmalat Güveni verileri takip edilecek. USDTRY paritesinde sırasıyla 6.82772 – 6.92496 – 7.00219 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.76068 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre ABD’de 16 Mayıs’ta sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları 2.44 milyon olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 2.4 milyon idi. Ek olarak ABD’de Mevcut Ev Satışları Nisan ayında 4.33M olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Gelen veriler altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden oldu. Küresel bazda ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmesi ve yeni normale geçişler yaşanması risk iştahının artmasına neden oluyor. Salgına karşılık aşı çalışmalarına dair ılımlı iyi haber akışlarının gelmesi de risk iştahının artmasına destek sağlıyor. Bu da altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan dolardaki toparlanma hareketleri aşağı yönlü hareketlenmelerin nedenlerin biri olarak karşımıza çıkıyor. ABD ile Çin arasındaki gerilim ise son günlerde bir miktar yükseliyor. Bu gerilim piyasaların gündeminde fakat şuan güvenli liman alımlarına neden olmuyor. Mayıs ayı içerisinde %3’ün üzerinde değer kazanımları yaşayan XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde toparlanmalarda sırasıyla 1740.78 – 1763.88 – 1778.66 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1710.88 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında son zamanlarda yaşanan toparlanma hareketleri oldukça dikkat çekiyor. Son olarak ABD’de stoklardaki düşüş bu toparlanmaları destekledi. Bu toparlanma hareketleri ile birlikte petrol fiyatları 15 ayın en uzun günlük yükseliş serisini gerçekleştirmiş oldu. ABD’de Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ham petrol stoklarının üst üste ikinci haftada da düştüğünü açıklarken; ABD petrol depolama ve dağıtım merkezi Cushing, Oklahoma’daki stoklarda rekor düşüş gerçekleşti. Mayıs ayında üretim kısıntılarının devreye girmesi, bununla birlikte ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmeleri ile küresel petrol taleplerinin artması fiyatlarda dengelenmenin yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan Rusya Federal Gümrük Servisi verilerine göre; Rusya’da petrol ihracat hacmi, Ocak- Mart döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %5.8 azaldı. Haftanın son işlem gününde brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.75 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 32.26 – 28.56 – 24.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Hafta içerisinde zayıf bir performans gösteren doğal gaz fiyatlarında piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da doğal gaz stokları (milyar feetkup) 81B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 83B seviyeleri idi. Veri ile birlikte fiyatlarda volatilite bir miktar arttı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Haftanın son işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde ilk olarak 1.915 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.011 – 2.079 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşeme hareketlerinde ise sırasıyla 1.751 – 1.610 – 1.532 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.