İndir – Download

GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Trump DSÖ’ne Yönelik Eleştirilerine Devam Etti

Son zamanlarda Dünya Sağlık Örgütü’ne yönelik eleştirilerini ağırlaştıran ABD başkanı Donald Trump bu eleştirilerine devam etti. Trump; DSÖ’nün kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini, ABD’nin de aralarında bulunduğu diğer ülkelere daha adil davranması gerektiğini belirtti. Trump; 14 Nisan’da örgüte yönelik salgınla mücadelede başarısız yönetim sergilendiği ve Çin’e yakın durarak ayrımcılık yapıldığı ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı. Ek olarak Trump; DSÖ Genel Direktörü’ne gönderdiği mektupta; esaslı reformlar yapılmadığı taktirde ABD’nin bu kuruluşa sağladığı fonları 30 gün sonra kalıcı olarak donduracağını belirtmişti.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya ve Euro bölgesinden gelen ekonomik verileri takip etti. Buna göre Almanya’da Mayıs ayında ZEW Ekonomik Hissiyatı beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve 51.0 oldu. Piyasalardaki beklentiler ise 32.0 idi. Aynı veri Euro bölgesinden ise 46.0 olarak geldi. Diğer yandan Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron internet üzerinden bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantı sonrasında ise iki lider AB’nin toparlanmasına yardımcı olmak üzere 500 milyar euroluk destek paketinde anlaşma sağladı. Merkel gerçekleştirilen görüşmede; AB birlikte hareket etmelidir. Ulus devletlerin kendi başına hareket etmeleri halinde hiç şansları yok açıklamasında bulundu. Diğer yandan ABD kanadından gelen konut başlangıçları verisi takip edildi. Buna göre Nisan ayında ABD’de konut başlangıçları 891 bine geriledi. Söz konusu veri önceki ay 1 milyon 276 bin seviyesindeydi. Gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan ÜFE, Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verileri takip edilecek ve veriler TSİ 09:00 ve 12:00’da açıklanacak. Akşam saatlerinde TSİ 21:00’da ise FOMC Toplantı Tutanakları takip edilecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09711 – 1.10186 – 1.10552 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.09210 – 1.08947 – 1.08506 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TL kanadı son günlerde gerçekleştirdiği performans ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlerine başlayan USDTRY paritesi yeni hafta ile birlikte bu hareketlerine devam ediyor. Dün bu hareketlenmeler ile 6.74 seviyelerini test eden paritede gözler swap anlaşması konusunda gelebilecek olan açıklamalarda. Piyasalar bu konuyu zaman zaman fiyatlıyor ve dün bu konuda söylentiler bir miktar daha arttı ve 2 ülke ile swap anlaşmasına varıldığı söylentileri yükselmeye başladı. Fakat Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri bu konuda açıklama yaptı. Yetkililer; birçok ülkede swap görüşmelerinin yerel paralar ile ticareti de kapsayacak şekilde sürdürüldüğünü, Türkiye’nin 2 ülke ile swap anlaşmasına vardığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirtti. Bu konu hakkındaki gelişmeler yakından izlenecek ve gelebilecek açıklamalar parite üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Gün içerisinde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Ardından 21:00 FOMC Toplantı Tutanakları izlenecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.82772 – 6.92496 – 7.00219 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.76068 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son zamanlarda koronavirüs salgınına karşı yürütülen aşı çalışmalar konusunda gelen haber akışları takip ediliyor. Moderna’nın insanlar üzerinde gerçekleştirdiği deneysel koronavirüs aşısının oldukça iyi sonuçlar verdiğini açıklaması piyasaları heyecanlandırdı. Umutların yükselmesi ile birlikte piyasalarda risk iştahı artarken, altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile dün 1725 seviyelerini test eden altın fiyatları buralardan bir miktar toparlandı. Diğer yandan ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde konuşan Fed Başkanı Powell; ekonomiyi desteklemek için tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını belirtti. ABD Hazine Bakanı Mnuchin ise yüksek işsizliğin 2. Çeyrekte de devam edeceğini belirtti. Piyasalar gün içerisinde TSİ 21:00’da açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanaklarını takip edecek. Fed’in gerçekleştirdiği son toplantısının ayrıntılarında piyasalar ipuçları arayacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1763.88 – 1778.66 – 1793.65 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1739.42 – 1722.72 – 1710.88 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Petrol piyasalarında ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmesi ve yeni normal hayata geçişlerin yaşanması küresel petrol taleplerinde ılımlı toparlanmaların yaşanmasına neden oluyor. Bununla birlikte üretim kısıntılarının derinleştirilmesi ve koronavirüs salgınına karşılık aşının bulunmaya yaklaşıldığına yönelik iyimser havanın oluşması petrol fiyatlarında toparlanma hareketlerinin devam etmesine neden oluyor. Koronaivürs kısıtlamalarının gevşetilmesi ile birlikte Çin’de petrol kullanımı neredeyse virüs öncesi seviyelere yaklaştı. Hindistan kanadında ise akaryakıt satışlarında sıçrama yaşanıyor. Yaşanan bu gelişmeler en kötünün geride kaldığına yönelik işaretleri gösteriyor olabilir. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve petrol fiyatlarında veri ile birlikte volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.28 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 32.40 – 28.56 – 25.33 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.64 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni hafta ile birlikte toparlanma hareketleri sergiliyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte yukarı yönlü kademeli yükselen doğal gaz fiyatlarında piyasalar enerji sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Piyasalar gözlerini yarın ABD kanadından açıklanacak doğal gaz stokları verisine çevirdi. Yarın TSİ 17:30’da gelecek olan veri ile birlikte piyasalar ABD’nin geçtiğimiz hafta ne kadar doğal gaz stoğu olduğunu görecek. Veri ile birlikte volatilitede artış yaşanacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.851 – 1.915 – 2.015 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.729 – 1.610 – 1.555 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.