GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Fed Tutanakları Yayımlandı

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 28-29 Nisan’da düzenlenen toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda; salgının etkilerinin kısa vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği, orta vadede ise ekonomik görünüm için kayda değer riskler oluşturacağı belirtilerek ekonomik gerilemenin devam etmesi halinde daha büyük bir mali desteğin gerekebileceği belirtildi. Tutanaklarda; komitesinin uzun vadeli %2 enflasyon hedefine ulaşmasının daha da gecikeceği ancak para politikası duruşunun uzun vadede bu hedefe ulaşmaya yardımcı olacağı aktarıldı.

EURUSD

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) dün enflasyon verilerini yayımladı. Buna göre Euro bölgesinde Nisan ayında yıllık enflasyon %0.3 seviyesine düştü. AB’de ise martta %1.2 olan yıllık enflasyon Nisan ayında %0.7 olarak ölçüldü. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın bölgede istikrarı sağlamak için enflasyon hedefi %2 ve %2’nin hemen altı. Veri ile birlikte koronavirüs etkisi ile Euro bölgesinin, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefinden halen uzakta olduğu görülmüş oldu. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:30 ve 11:00’da açıklanacak ve Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Yeni haftaya 1.08 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.09 seviyelerini gören pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1.09904 – 1.10186 – 1.10552 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.09290 – 1.08947 – 1.08506 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde piyasaların swap görüşmelerinde birkaç ülke ile anlaşma olabileceği yönünde beklentileri oluşmuş ve bu beklentiler ile USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Dün TCMB bu konuda açıklamada bulundu ve Katar ile swap anlaşmasının 15 milyar dolara yükseltildiğini belirtti. Anlaşma ile iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. Bilindiği gibi Katar ile geçtiğimiz sene swap anlaşması 5 milyar dolara yükseltilmişti. Haber akışı ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden açıklamalar geldi. Yetkililer; Katar ile yapılan anlaşmanın iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlayacağını, diğer swap anlaşmalarının da imzalandıkça kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. Haber akışı ile 6.76 seviyelerini test eden USDTRY paritesinde gözler bugün TCMB’de olacak. Para Politikası Kurulu toplanacak ve toplantı sonrasında TMCM faiz oranı kararını açıklayacak. Karar 14:00’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler bankanın 50 baz puanlık faiz indirimi yapabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde 6.82772 – 6.92496 – 7.00219 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.76068 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son zamanlarda koronavirüs hastalığına karşılık yapılan aşı çalışmalarına yönelik piyasalara düşen iyimser haber akışları, zaman zaman altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan Fed Başkanı Powell’ın uyarıları ve salgında ikinci dalga riskinin halen devam etmesi fiyatlarda dalgalanmalar yaşanmasına neden oluyor. Powell Salı günü Senato Bankacılı Komitesi’nde açıklama yapmış ve daha fazla mali desteğin gerekebileceği yönündeki duruşunu tekrarlamıştı. Fiyatlar hafta başında 1765 doları görmüş ve Ekim 2012 yılından beri en yüksek seviyelerini test etmişti. Diğer yandan ABD Başkanı Trump; Çin’e yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Trump; Çin tarafında bazılarının Çin dışında herkesi suçlayan açıklamalar yaptığını, dünya çapında yaşanan ölümlerin Çin’in beceriksizliği yüzünden olduğunu birilerinin söylemesi gerektiğini belirtti. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1763.88 – 1778.66 – 1793.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1737.79 – 1723.66 – 1710.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasında piyasalar dün Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de ham petrol stokları 4,983M azalış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 1.151M artacağı yönündeydi. Son zamanlarda ülkelerde koronavirüs yasaklarının kalkması ile küresel petrol taleplerinde ılımlı artış yaşanıyor. Diğer yandan OPEC ve koalisyonunun arz kısma anlaşması Mayıs ayında başladı ve böylelikle fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. ABD’den gelen ham petrol stokları da bu yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Brent petrolün Mayıs ayı performansına baktığımızda ay içerisinde yaklaşık olarak %40 oranında değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Diğer yandan koronavirüs aşısına yönelik gelecek olan haber akışları da fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.38 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 34.27 – 32.26 – 28.56 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Hafta içerisinde toparlanma hareketleri gerçekleştirmeye çalışan doğal gaz fiyatları tam olarak istenilen performansı gerçekleştiremiyor. Yeni haftaya 1.72 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve 1.89 seviyelerini test etmişti. Buralarda çok tutunamayan fiyatlar tekrar bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleştirdi. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artabilir. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.851 – 1.915 – 2.015 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.729 – 1.610 – 1.555 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Yeni hafta ile birlikte toparlanma hareketleri gerçekleştiren DAX endeksi Mayıs ayı içerisindeki en iyi seviyelerinde fiyatlamalarını gerçekleştirdi. Özellikle Almanya’nın koronavirüs salgınında genel olarak başarılı performans sergilemesi ve yeni normale geçişte uyum süreci endeks üzerinde baskının azalmasına neden oldu. Piyasalar gün içerisinde Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:30 ve 11:00’de açıklanacak. Veriler ile birlikte endekste hareketlenmeler artabilir. DAX endeksini teknik olarak incelediğimizde ise 11244.0 – 11484.9 – 11733.3 seviyeleri direnç noktaları olarak; 10979.9 – 10799.2 – 10686.7 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.