GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Çin Ulusal Güvenlik Yasasını Onayladı

Çin hükümeti Hong Kong’ta uygulanması planlanan ve merkezi hükümeti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklayan Ulusal Güvenlik Yasası’nı onayladı. Hong Kong tarafında geçtiğimiz yıl 9 Haziran’da bir milyona yakın gösterici sokaklara dökülmüş ve suçluların Çin’e iadesi tasarısını protesto etmişti. Bu yasa Batı’dan ve Hong Kong’taki muhalefetten tepki görüyor. Bu sebeple ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin nasıl gelişeceği merakla takip edilecek.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen ekonomik güven endeksi verisini takip ettiler. Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan veriye göre Haziran ayında ekonomik güven endeksi 75.7 seviyesine yükseldi. Veri önceki ay 67.5 seviyesindeydi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 80 seviyelerinde olabileceği yönündeydi. Veri ile birlikte tam toparlanmanın bir miktar daha sürebileceği beklentileri oluştu. Ek olarak Almanya’dan gelen Tüfe verisi takip edildi. Veriye göre Almanya’da tüketici fiyat endeksi Haziran ayında %0.6 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Diğer yandan yeni hafta ile birlikte doların küresel performansına baktığımızda koronavirüs aşısına ilişkin umutlar ve Çin’de referans kurun beklenenden güçlü bir seviyede belirlenmesinin etkisi ile birlikte çoğu G-10 parası karşısında değer kayıpları yaşadı. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte euro varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Yeni hafta ile birlikte kademeli toparlanma hareketleri sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12867 – 1.13497 – 1.14226 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11897 – 1.11010 – 1.10284 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik güven endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre yurtiçinde Haziran ayında ekonomik güven endeksi %19.1 oranında arttı ve böylelikle 73.5 değerine yükseldi. Söz konusu veri Mayıs ayında 61.7 seviyesindeydi. Tüketici güven endeksine baktığımızda ise bir önceki aya kıyasla Haziran ayında %5.2 oranında arttığı görüldü. Uzun süredir 6.85 seviyeleri yakınlarında dar bir bantta fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Ticaret Açığı ekonomik verisini takip edecek. Gelen veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. Diğer yandan TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisi küresel bazda dolarda hareketliliği artıracaktır. Piyasalar TL kanadında swap görüşmeleri konusunda gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor. Bu konuda gelebilecek ufak haber akışları hareketliliği artırabilir. USDTRY paritesini yeni haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılı ile birlikte küresel bazda dünyanın üzerine kara bulut gibi gelen koronavirüs pandemisi sosyal ve ekonomik bazda ülkeleri derinden etkiledi. Bu etkiler ile birlikte altında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve 2020 yılında yaklaşık olarak %17’nin üzerinde değer kazanımları yaşadı. Her ne kadar geçtiğimiz haftalarda ülkelerin ekonomilerini yeniden açmaları ve virüsün yayılım hızındaki azalış ile altın fiyatlarında gevşemeler yaşansa da; son günlerde tekrar vaka sayılarında yaşanan artış ikinci dalga endişelerini derinleştirdi. Küresel bazda vaka sayısının 10 milyonu aşması ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler desteklendi ve fiyatlar son 8 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında gerçekleşmeye devam ediyor. Gün içerisinde piyasalar TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan tüketici güveni verisini takip edecek. Diğer yandan hafta içerisinde Perşembe günü yine ABD’den gelecek olan Haziran ayı istihdam raporu küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1779.00 – 1791.24 – 1809.67 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1766.36 – 1755.66 – 1744.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son günlerde koronavirüs pandemisinde vaka sayılarında yaşanan artış ve küresel bazda vaka sayılarının 10 milyonu geçmesi petrol fiyatlarında baskı oluşturmuş ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Küresel petrol taleplerinde dengenin bozulabileceği endişeleri fiyatları baskılamıştı. Yeni hafta ile birlikte bu baskılardan kurtulmaya çalışan fiyatlarda bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 40.37 seviyelerinde başlangıç yapan brent petrol fiyatlaarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve 42.00 seviyeleri test edildi. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Bununla beraber yarın Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisi izlenecek. Bölgeden gelecek veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.00 – 42.81 – 43.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.20 – 40.78 – 39.55 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğinde ise 39.83 – 40.42 – 41.20 seviyeleri direnç noktaları olarak; 39.25 – 38.53 – 37.24 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz hafta kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında 1.51 seviyeleri görülmüştü. Bu seviyeler ardından bir miktar toparlayan fiyatlar yeni hafta ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.56 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında dün yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve 1.75 seviyeleri test edildi. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından izliyor. Özellikle koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Diğer yandan doğal gaz piyasasında küresel bazda arz fazlalığı endişeleri zaman zaman gün yüzüne çıkıyor ve bu da fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Toparlanma hareketleri yaşayan Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.752 – 1.856 – 1.978 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.669 – 1.605 – 1.514 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.