GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Kovid-19 Vakaları 2 Ay Önceki Zirve Seviyeyi Aştı

Uzun süredir küresel bazda dünyanın üzerinde kara bir bulut gibi duran koronavirüs pandemisiyle mücadele devam ediyor. Bununla birlikte son günlerde artan vaka sayıları ise ikinci dalga endişelerinin derinleşmesine neden oluyor. ABD’de yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayıları 2 ay önceki zirve seviyeyi aştı. Özellikle güney ve batı eyaletlerinde kaydedilen rakamlar endişelerin bir miktar artmasına neden oldu. ABD’de en yüksek günlük vaka sayısı 24 Nisan’da 36 bin 739 olarak görülmüş ve ardından aşağı yönlü seyir izlenmişti. Fakat 2 ay aradan sonra yeni vaka sayısı 38 bin 886 rakamı ile zirve seviyeleri gördü. Ülke genelinde 20’den fazla eyalette de vaka sayısının yükseldiği belirtildi.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası dün Euro bölgesinde dışında bulunan merkez bankalarına euro likiditesi sağlayacak yeni repo programı başlattığını açıkladı. Açıklamada; bankanın bu adımı Euro bölgesi dışındaki merkez bankalarının koronavirüs salgını nedeniyle likidite ihtiyacının karşılanması amacıyla tedbir amaçlı olarak sunduğu belirtildi. Bu programın ise önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar süreceği ve yeni programın Euro bölgesi dışındaki merkez bankalarına euro cinsinden borçlanma imkanı sağlayacağı açıklandı. Açıklama ile birlikte Euro varlıklarında volatilite arttı. Diğer yandan ABD kanadından gelen ekonomik veriler takip edildi. Gelen veriye göre Amerika 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak %5 oranında küçüldü. Yine ABD’den gelen işsizlik maaşı başvuruları ise 20 Haziran’da sona eren haftada 1.48 milyon azaldı. Fakat her ne kadar azalma yaşansa da işsizlik maaşı başvuruları yine 1 milyon sınırının üzerinde kalmaya devam etti. Beklentilerden bir miktar fazla gelen veri ile birlikte pandemi sonrasında toparlanmanın yavaş olduğu görüldü. Gün içerisinde piyasalar TSİ 10:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek. Hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.12803 – 1.13497 – 1.14226 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.11629 – 1.10994 – 1.10034 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın en önemli konularından biri TCMB’nin toplantısıydı ve dün bu toplantı gerçekleşti. Bu toplantı sonrasında piyasalardaki beklentiler bankanın 25 baz puan faiz indirim yoluna gidebileceği yönündeydi. Banka beklentilerin aksine faiz oranında değişikliğe gitmedi ve böylelikle politika faizini %8.25 oranında tuttu. TCMB 9 toplantı ardından ilk kez faiz oranında indirim yoluna gitmedi. Karar metninde ise; Mayıs ayından itibaren toparlanmanın başladığı, para politikasında temkinli duruşun sürmesi gerektiği belirtildi. Karar sonrasında USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketler ile 6.83 seviyeleri test edilse de bu seviyelerde uzun süre tutunma gerçekleşemedi. Küresel bazda risk iştahının azalması gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken; TL zaman zaman bu baskıları hissediyor. Uzun süredir dar bir bantta hareketler sergileyen USDTRY paritesi 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşıyor. Gün içerisinde yurtiçinden piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesi teknik olarak incelediğimizde 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında yaklaşık olarak son 7 yılın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişesi, Amerika’da seçimlere yönelik belirsizlikler ve düşük reel faizler altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Zaman zaman dalgalı bir seyir izleyen fiyatlarda küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından izleniyor. Dün Amerika’dan gelen veriler piyasalar tam olarak tatmin etmedi diyebiliriz. ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %5 küçüldü. Diğer yandan işsizlik maaşı başvuruları 1.48 milyona gerilese de beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Veriler ile birlikte altın fiyatlarında bir miktar toparlanma hareketleri görüldü. Gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. İlk olarak TSİ 15:30’da Kişisel Gelir/Kişisel Gider verileri izlenecek. Ardından TSİ 17:30’da ise Michigan Tüketici Beklentileri hareketliliği artıracaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1779.00 – 1791.24 – 1809.67 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1745.47 – 1731.94 – 1706.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Hafta içerisinde Amerika kanadından gelen ham petrol stoklarında beklentilerin üzerinde artış yaşanması ve küresel çapta koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerinin küresel petrol taleplerinde olumsuzluklar yaşanabileceğine yönelik beklentiler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. Bu baskı ile birlikte petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan Hindistan’da rafineri faaliyetleri şuana kadar halen 2019 yılının seviyelerinin oldukça altında kalmaya devam ediyor. Bu da Asya kanadında ekonomilerin hızlı toparlanmayı yakalayamayabileceği endişelerini oluşturuyor. Her ne kadar Çin hızlı toparlansa da diğer Asya ülkelerinin bu toparlanmaya hızlı ayak uyduramayacağı endişeleri piyasalardaki olumlu havanın bir miktar bozulmasına neden olabiliyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmeler sırasıyla 42.00 – 43.85 – 45.25 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.01 – 37.14 – 34.66 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğini incelediğimizde ise 39.63 – 40.42 – 41.55 seviyeleri direnç noktaları olarak; 38.53 – 37.24 – 35.88 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.67 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta doğal gaz stokları (milyar feetkup) 120B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentilerin üzerinde artan stok verisi sonrasında doğal gaz fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler devam etti. Küresel çapta koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri emtia fiyatları üzerinde baskı oluşmasına neden oldu. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.555 – 1.601 – 1.712 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.517 – 1.500 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.