GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 15.197 artarak 2.162.775’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.816 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 257 kişi artarak 20.135’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.037.433.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Coronavirüs salgını, mutasyonların meydana getirdiği belirsizlikleriyle devam ediyor.
  • Erdoğan: Sermaye yatırımlarında gözle görünür bir artış yaşanıyor, Hazine'nin ihraç ettiği kağıtlara ve Borsamızda işlem gören kağıtlara büyük talep var.
  • Erdoğan: Akıllı telefon için küresel firmalar ülkemize geliyor.
  • Erdoğan: Çin'den sipariş verdiğimiz aşının ilk partilerinin yılbaşından önce ülkemize teslim edilmesini bekliyoruz, Almanya'dan da ocak ayı içerisinde aşı bekliyoruz.
  • ABD Temsilciler Meclisi, Donald Trump'ın veto ettiği 2021 savunma bütçe tasarısını, 3'te 2 çoğunluğun üzerinde yeniden onayladı.
  • ABD Temsilciler Meclisi, Covid-19 salgınına yönelik ekonomik destek paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımının 2.000 dolara çıkarılmasına ilişkin tasarıyı onayladı.
  • Rusya'da bilim insanları Kovid-19'u birkaç dakika içinde tespit edebilen cihaz geliştirdi.
  • Trump yönetimi, ABD'nin Çinli şirketlere yatırım yapmasını engellemeye yönelik talimatını sıkılaştırdı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2190 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi bir miktar toparlanma eğilimi çabasında. Yeni haftaya başlarken ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomik destek paketini imzaladığına yönelik gelen haber akışları takip edildi. Bilindiği gibi Trump; paketteki 600 dolarlık nakit para yardımının 2bin dolara çıkarılması gerektiğini belirtmişti fakat bu çağrı Temsilciler Meclisi’nde yanıt bulamadı. Buna rağmen Trump ekonomik destek paketini imzaladı. Bu haber akışı ile birlikte dolar endeksi üzerinde bir miktar baskı oluştu. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 18:00’da Amerika kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite bir miktar artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22750 – 1.23254 – 1.24152 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 1.22200 – 1.21524 – 1.20684 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türk Lirası 2020 yılının son haftasına yabancı paralar karşısında değer kazanımları yaşayarak başladı. Geçtiğimiz hafta TCMB beklentilerin üzerinde faiz artış yoluna gitmiş ve karar metninde güçlü bir sıkılaşma kararı verildiği belirtilmişti. Bu adım piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştı. Yeni haftaya 7.55 seviyelerinde başlangıç yapan parite aşağı yönlü hareketlenmeler sergiledi ve haftanın ilk işlem gününde 7.40 seviyelerini test etti. Böylelikle parite yaklaşık olarak son dört ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Gün içerisinde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Ekonomik Güven Endeksi verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. Amerika kanadında ise TSİ 18:00’da CB Tüketici Güveni verisi izlenecek. Son günlerde zayıf bir performans izleyen dolar endeksinin bu hafta nasıl bir seyir izleyeceği ise yakından takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.50840 – 7.60990 – 7.75415 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.40460 – 7.28000 – 7.18210 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılının son ayına 1777 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları yaşanan gelişmeler ile birlikte yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler sergiledi. Artık ayın ve yılın son haftasındayız ve altın fiyatları ayı ve yılı kazanç ile geçmeye yöneliyor. Piyasalar yeni haftaya; ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta imzalamadığı mali destek paketini imzaladığı haberi ile başladı. Bu haber akışı güvenli liman taleplerini artırdı ve altını bir miktar destekledi. Yeni günde ekonomik takvime baktığımızda TSİ 18:00’da Amerika kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisi dolar endeksinde volatiliteyi artırabilir. Zayıf bir performans sergileyen dolar endeksindeki volatilite ile birlikte altın fiyatlarında da hareketlilik artacaktır. Diğer yandan son zamanlarda geri planda olan ‘ticaret savaşları’ konusu zaman zaman gündeme geliyor. Son gelen verilere göre Çin’in faz1 ticaret anlaşmasında ABD’den almayı taahhüt ettiği malların neredeyse yarısını aldığını işaret etti. Bu konu ilerleyen günlerde tekrar gündeme gelebilir. Özellikle Joe Biden’ın 2021 yılında Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra alacağı tavır yakından izlenecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1900.08 – 1929.28 – 1963.43 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1855.69 – 1823.5 – 1800.31 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde özellikle İngiltere’de görülen ve tedirginliğe neden olan ‘mutasyona uğrayan Kovid19’ haber akışı ile birlikte petrol fiyatlarında da aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Fakat Aşı çalışmalarını yapan şirketlerden gelen ‘aşı virüsün mutasyonlu halinde de işe yarıyor’ tarzındaki haber akışları tedirginliği bir miktar azalttı. Bununla birlikte yeni haftaya başlarken Donald Trump’ın mali teşvik paketini imzaladığı yönündeki haber akışları piyasalarda iyimserliği artırdı. Artan iyimserlikler ise petrol fiyatlarını destekledi. Diğer yandan piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 52.45 – 53.88 – 55.48 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 49.78 – 48.36 – 46.86 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.