GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.862 artarak 2.392.963’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 749 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 164 kişi artarak 24.161’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.270.769.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık çalışanlarımızdan 830.000 kişi aşının ilk dozunu oldu" dedi.
  • JPMorgan, TCMB'nin yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini %17,0 seviyesinde tutmasını, faiz politikasında bir sonraki adımın faiz indirimi yönünde olmasını beklemeye devam ettiklerini vurguladı.
  • Çarşamba günü ABD Başkanlığı devir teslim töreni öncesi, ABD Kongre binası 'tehdit' gerekçesiyle giriş çıkışlara kapatıldı. Reuters'a konuşan bir kaynak, "dış tehdit" tespit edildiğini söyledi.
  • Donald Trump, Şengen bölgesi, İngiltere, İrlanda ve Brezilya'ya Covid-19'dan dolayı seyahat yasağını, 26 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırdı.
  • Euro Bölgesi Maliye bakanları, Covid'e karşı mali desteği sürdüreceklerini açıkladı.
  • Fitch, artan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebinin bu yılın ilk yarısında piyasadaki arz fazlasını azaltacağını açıkladı.
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Sosyal medya ağları dünyada hangi vergileri ödüyorlarsa burada da aynı vergileri ödemeleri için gayret göstereceğiz" dedi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2080 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi, haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izledi. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda piyasaların gözü yavaş yavaş Avrupa Merkez Bankası’na çevrilmiş durumda. Perşembe günü biraraya gelecek olan AMB Para Politikası Kurulu faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler bankanın faiz oranında bir değişiklik yapmayacağı yönünde. Fakat varlık alım programında bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı yakından takip edilecek. Karar ardından AMB Başkanı Lagarde açıklamalarda bulunacak. Bu sebeple özellikle Perşembe günü Euro varlıklarında volatilite bir miktar daha fazla olacaktır. Haftanın ikinci işlem gününe 1.2076 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar gün içerisinde Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW Ekonomik Hissiyat verilerini takip edecek. Veriler TSİ 13:00’da açıklanacak. Sabah saatlerinde ise Almanya’dan gelecek olan enflasyon verisi Euro varlıklarında volatiliteyi artırabilecek bir başka etken olarak karşımıza çıkabilir. Almanya’dan Tüfe 10:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21796 – 1.22505 – 1.23063 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.20563 – 1.20026 – 1.19275 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 7.43 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler görüldü. Bu hareketlenmeler ile birlikte dün sabah saatlerinde 7.54 seviyelerini test eden parite yeni günde haftaya başlangıç seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Dolar endeksi toparlanma hareketlerine ve kazançlarını korumaya devam ediyor diyebiliriz. Dolardaki bu hareketlenmelerden etkilenen USDTRY paritesinde de zaman zaman bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Diğer yandan gün içerisinde ABD kanadında Joe Biden’ın Hazine Bakanı olarak açıkladığı Janet Yellen’ın sunumu olacak. Yellen’ın bu sunumda dolar üzerine yaklaşımını açıklayacağı ve doların değerini piyasaların belirleneyeceğini, ABD’nin rekabet avantajı için doları zayıflatma planı olmayacağı açıklamalarını yapması bekleniyor. Bu sebeple bu açıklamalar ile birlikte dolar endeksinde volatilite bir miktar artabilir. TL kanadında ise Perşembe önemli bir gün. TCMB yetkilileri Perşembe biraraya gelecek ve faiz oranı kararı açıklanacak. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.55179 – 7.65717 – 7.74468 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.30629 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde dolar endeksinin toparlanma hareketleri sergilemesi ve dolar endeksinin kazançlarını koruma çabası altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Yeni günde piyasaların gündeminde ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı olarak açıkladığı Jennet Yellen’ın göreve başlama konuşması takip edilecek. Bu konuşmasında Yellen’ın dolara karşı bakış açısının ne olacağı incelenecek. Yellen’ın bu konuşmasında doların değerinin piyasanın belirleyeceği ve ABD’nin rekabet avantajı için doları zayıflatma planının olmayacağı yönünde açıklamalarda bulunması bekleniyor. Bu sebeple açıklamalar altın fiyatları üzerinde volatilitenin bir miktar artmasına neden olabilir. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda veri yoğun bir gün bizleri beklemiyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1856.20 – 1875.84 – 1900.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1816.90 – 1800.95 – 1775.80 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.