GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 29.718 artarak 1.928.165’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 4.893 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 240 kişi artarak 17.121’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 1.691.113.
  • TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın dün düzenlediği toplantıyı değerlendiren JP Morgan, göreve geldikten sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkan Başkan Ağbal'ın "hayal kırıklığı" yaratmadığını bildirdi.
  • JP Morgan, 100-150 baz puan seviyesinde bir faiz artırımının TCMB'nin kredibilitesinin yeniden tesis edilmesi için yeterli olabileceğini, ancak TCMB'nin gelecek hafta faizi 200 baz puan artırmasını beklediklerini vurguladı.
  • FED, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı ve %0 – 0,25 hedef bandında bıraktı.
  • FED Başkanı Powell: Ekonomi için görünüm belirsiz, salgının nasıl geliştiğine bağlı.
  • Powell: Hedeflere ulaşana kadar destekleyici para politikası duruşumuzu devam ettireceğiz.
  • Powell: Salgın konusunda tıbbı alanda ilerleme sağlandıkça, ekonomik toparlanma iyileştikçe önümüzü daha iyi görebileceğiz.
  • Powell: Enflasyon konusunda dürüst olmak gerekli, global olarak ciddi bir dezenflasyonist baskı var.
  • Powell: Enflasyonun %2 hedefine ulaştığını ve üzerinde kaldığını görene kadar faiz artırımı yapmayacağız
  • FOMC: Aylık 80 milyar dolar tutarında Hazine kağıdı ve 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet alımını sürdürecek.

EURUSD

Euro bölgesinden gelen PMI verileri ve FOMC toplantısı takip edildi. Euro bölgesinden açıklanan IHS Markit bileşik PMI Kasım ayında 45.3 seviyesinden 49.8 seviyesine yükseldi. Böylelikle 6 ayın en düşük seviyesi olan 45.3 seviyesi güncellenmiş oldu. İmalat PMI endeksi ise 55.5 seviyesine yükseldi. Aralık ayında gelen veriler beklentilerin bir tık üzerinde gerçekleşse de daralmanın sürdüğü görülüyor. Akşam saatlerinde ise gözler ABD’ye çevrildi. Amerika Merkez Bankası (FED) TSİ 22:00’da faiz oranı kararını açıkladı. Beklentilere paralel olarak FED faiz oranında değişikliğe gitmedi. Kararda; aylık olarak 120 milyar dolarlık varlık alımının süreceği belirtildi. Ardından Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenledi. Powell; toparlanmanın genel olarak beklenenden hızlı olduğunu fakat son aylarda ekonomik toparlanmanın hızının yavaşladığını, enflasyonun bir süre daha yüzde 2’nin üzerinde seyretmesine izin verileceğini belirtti. Ek olarak Powell; mali politikaya ihtiyacaın çok fazla olduğunu, enflasyonun yüzde2’ye ulaştığını ve üzerinde kaldığını görene dek faizin artırılmayacağını açıkladı. EURUSD paritesi kazanımlarını korumaya devam ediyor. Gün içerisinde TSİ 13:00’da enflasyon verisi izlenecek. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde 1.22847 – 1.24056 – 1.25493 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.20695 – 1.19253 – 1.17993 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar dün TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 2021 Yılında Para ve Kur Politikası sunumunu takip etti. Ağbal açıklamalarında enflasyon ile kararlı mücadeleye vurgu yaptı. Ek olarak gerekmesi halinde 2021 yılında parasal duruşun sıkılaştırılabileceğini belirtti. Bununla birlikte Ağbal; bu tür toplantıların şeffaflık ve öngörülebilirliği artırdığını; 2021 yılında yol haritasını oluşturan bu politika çerçevesinin TCMB için çok önemli olduğunu belirtti. Ağbal’ın genel olarak açıklamalarında güçlü sıkılaşma vurgusu, hesap verilebilirlik mesajları ve enflasyon ile kararlı mücadele vurgusu dikkat çekiciydi. Bu sunum piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Naci Ağbal’ın sunumu ile USDTRY paritesi bir miktar gevşeyerek 7.75 seviyelerini test etti. Fakat daha sonra buralardan bir miktar toparlanma yaşandı. ABD kanadında ise FED takip edildi. Beklentilere paralel olarak FED faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ek olarak Fed, aylık 120 milyar dolarlık varlık alımını sürdüreceğini belirtti. Gün içerisinde TSİ 16:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verisi küresel bazda dolarda volatiliteyi artırabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.91928 – 8.04738 – 8.27269 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 7.74085 – 7.60144 – 7.50135 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

2020 yılının son ayının içerisindeyken ve iki hafta sonra 2020 yılına veda edecekken yılın kuşkusuz en akılda kalan ürünlerinden biri altındı. Yaşanan gelişmeler ile birlikte 2020 yılında güvenli liman talepleri artmış ve altın fiyatları rekor yükselişler gerçekleştirmişti. Son günlerde Kovid19 virüsüne karşı geliştirilen aşılar konusunda gelen haber akışları ve aşılamanın ülkelerde yavaş yavaş başlaması ile birlikte fiyatlar üzerinde baskı oluşuyor ve bu baskı bir miktar gevşeme hareketleri yaşanmasına neden oluyor. Fakat buna rağmen altın fiyatlarına 2020 yılının başından bu güne baktığımızda halen yaklaşık %25 değer kazanımı içerisinde olduğu görülüyor. Altında genel olarak piyasalar Kovid19 gelişmelerini, ABD’de mali teşvik paketini ve seçilmiş Başkan Joe Biden’ın başkanlığı geçiş sürecini takip ediyor. Dün akşam ise FED toplantısı izlendi. Toplantı sonrasında sürpriz bir karar çıkmadı ve faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmedi. Fed aylık 120 milyar dolarlık varlık alımına ise devam edeceğini belirtti. Hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen altında gün içerisinde 16:30’da ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma bşv. Ve inşaat izinleri verileri izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1898.22 – 1931.60 – 1972.44 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1849.90 – 1818.96 – 1764.50 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz haftalarda Kovid19 aşı gelişmeleri konusunda gelen haber akışları ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatları, içerisinde bulunduğumuz haftada da kazançlarını koruma eğiliminde. Yaşanan bu yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 10 ayın en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren petrol de piyasalar dün Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta stoklar 3,135M azalış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 1,937M azalış gösterebileceği yönündeydi. Her ne kadar aşı çalışmaları ile birlikte iyimser hava yaşansa da; küresel bazda artan Kovid19 vaka sayıları ve OPEC+’dan gelebilecek olan daha fazla üretim riski piyasaların radarındaki konuların başında yer alıyor. Salı günü yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte Mart ayından bu yana en iyi seviyelerini gören petrol fiyatlarında piyasalar OPEC grubunun dönem başkanı Attar’ın Salı günki açıklamalarını takip etmişti. Attar; petrol fiyatlarındaki pozitif sinyallere rağmen temkinli olunmasını gerektiğini, ham petrol üretiminin Nisan ayına kadar 2 milyon varil artıracağının garantisi olmadığını belirtti. Aralık ayının başında grup üretimin kademeli olarak söz konusu seviyelere çıkarılması konusunda uzlaşmıştı. Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde 52.50 – 53.90 – 55.30 seviyeleri direnç noktaları olarak; 49.11 – 46.67 – 42.79 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.