GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Trump’tan Suudi Arabistan’a Çağrı
Beyaz Saray kanadından gelen açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Kralı Selamn bin Abdulaziz bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Açıklamada; Trump’ın Suudi Arabistan’ın G20 liderliğinden övgü ile bahsettiği, bununla birlikte ABD’nin Suudi Arabistan’ın körfez ülkeleri ile aralarındaki sorunun çözümü için ülkeler ile müzakere yapmaya davet ettiği belirtildi. Açıklamada; Trump’ın ABD ile Suudi Arabistan’ın güçlü ortak oldukları kaydedildi.

 

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1839 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya 1.1845 seviyelerinde başlangıç yaptı. Bilindiği gibi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Amerika’dan gelen tarım dışı istihdam verisi takip edilmiş ve veri beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşmişti. ABD’de Ağustos ayında tarım dışı istihdam 1,371,000 ile beklentilerin hafif üzerinde artarken, işsizlik oranı ise %8.4’e düştü. Veri ile birlikte dolarda bir miktar toparlanma yaşanırken; EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantı Euro varlıkları için önemli konuların başında yer alıyor. Euro son zamanlarda güçlü bir performans sergilerken; Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin güçlü Euro ile ilgili açıklamaları takip ediliyor. Güçlü duran bir Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine ulaşmasını zora sokuyor. Piyasalar bu toplantı sonrasında faiz oranında bir değişiklik beklemiyor fakat yetkililerin güçlü euroya yanıt olarak güvercin bir tutum içerisinde olabileceğini bekliyor. Bu da Euro da bir miktar esneme hareketleri yaşatabilir. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19081 – 1.19648 – 1.20151 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.17778 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

USDTRY

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi yeni tarihi seviyelerini test etmişti. Geçtiğimiz hafta yurtiçinden gelen enflasyon verisinin ardından yükselişini hızlandıran parite 7.45 seviyelerini test ederek rekorunu tazeledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre Ağustos ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda %0.86; yıllık bazda ise %11.77 artmıştı. Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politikasını sıkılaştırıp ortalama fonlama maliyetlerini yukarı çekse de bu USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmelerin uzun vadeye yayılmasında yeterli olamıyor. Yine de merkez bankasının adımları yakından takip ediliyor. Bankanın bu ay ki toplantısı 24’ünde gerçekleşecek. Diğer yandan dolar küresel bazda tüm paralar karşısında toparlanma hareketleri sergiliyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri beklentilerin bir miktar üzerinde gelerek dolardaki toparlanmaya destek verdi. Yeni haftaya tarihi yüksek seviyesinin yakınlarında başlayan USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.45923 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise sırasıyla 7.36405 – 7.29482 – 7.20443 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılında gerçekleştirdiği kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşayan ons altın Ağustos ayında 2.075 seviyelerini test ederek tarihi yüksek seviyelerine ulaşmıştı. Bu seviyeden itibaren kar satışları ve bazı haber akışları ile birlikte kazançlarının bir kısmını geri veren altın Ağustos ayını 1.967 seviyelerinde kapattı. Piyasaların yakından takip ettiği konuların başında Kovid19 pandemisinin getirdiği belirsizlikler ve ABD ile Çin arasındaki gelişmeler yer alıyor. Geçtiğimiz sene ABD ile Çin arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşmasındaki yükümlülükler üzerinde tansiyon zaman zaman artıyor. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen verileri takip ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri beklentilerin bir miktar üzerinde geldi. Bu da doların küresel bazda toparlanmasına destek sağladı. Dolara destek sağlayan veri ile birlikte ons altında da aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bugün ABD’de İşçi Bayramı sebebiyle piyasalar tatil. Bu sebeple küresel bazda volatilite bir miktar durgun olabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1951.56 – 1989.57 – 2015.80 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1909.54 – 1881.32 – 1862.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi olan Saudi Aramco Ekim ayı petrol satışları için fiyatlarda indirime gitti. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısının Ekim ayı petrol satışları için fiyatlamayı düşürmesi küresel piyasalarda petrol talebinde belirsizlikler olabileceğine yönelik endişeleri beraberinde getirdi ve bu endişeler ile birlikte petrolde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Aramco Asya’ya olan ihracatını beklenenden fazla miktarda azalttı. ABD’li alıcılar için ise fiyatlamayı düşürdü. Ayrıca Aramco; Avrupa ve Akdeniz’e gidecek olan diğer ham petrollerde de fiyat indirimine gidecek. Yaşanan gelişmeler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu ve petrolde gevşeme hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından izliyor. Pandemi konusunda gelebilecek olumlu haber akışları ve ülkelerin ekonomilerinin düzeldiğine yönelik gelebilecek veriler petrol fiyatlarında toparlanma hareketleri yaşatabilir. Bu sebeple küresel gelişmelerde yakından takip ediliyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.11 – 44.52 – 46.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.71 – 41.21 – 39.86 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken doğal gaz fiyatları yaklaşık olarak son 7 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ederken, geçen hafta ABD’den gelen doğal gaz stokları verisini de izledi. Gelen veriye göre ABD’de doğal gaz stokları 35B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 34B gelebileceği yönündeydi. Yeni haftaya 2.57 seviyelerinde başlangıç yapan doğal faz fiyatları hafif dalgalı bir seyir izliyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.649 – 2.753 – 2.899 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.471 – 2.283 – 2.068 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.