GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

Donald Trump’ın Azil Oylaması Sonuçlandı

Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump, 6 Ocak’ta yaşanan Kongre Baskını sebebiyle azil istemi ile Senato Genel Kurulu’nda yargılanmaya başlanmıştı. Yargılama sürecinin beşinci gününde Donald Trump 100 kişilik Senato’da 57 Senatör’ün evet oyu vermesine karşılık aklandı. Trump’ın suçlu bulunabilmesi için 67 evet oyu gerekiyordu. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl yine Trump ‘Ukrayna Soruşturması’ konusunda azil istemi ile yargılanmıştı ve bu yargılama sonucunda da kendi partisinin oyları ile aklanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden ise; Trump’ın Senato’da aklansa bile bu suçu işlediğinin tartışma götürmeyecek kadar gerçek olduğunu belirtti.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesi haftayı 1.2118 seviyelerinde kapatmıştı. Parite böylelikle geçtiğimiz haftayı yüzde 0.65 seviyelerinde değer kazanımı ile kapattı. Özellikle ABD kanadında mali teşvik paketine yönelik beklentilerin artması dolar endeksinde baskı oluşturmuş ve endeks haftayı zayıf bir seyir ile geçirmişti. Diğer yandan İtalya kanadında yeni hükümeti kuran Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi; kabinesi ile birlikte yemin ederek göreve resmen başladı. Geçtiğimiz ay Conte’nin Başbakanlığı’nı yürüttüğü koalisyon bozulmuş ve İtalya’da kısa süreli siyasi kriz çıkmıştı. Böylelikle Mario Draghi’nin 67. Hükümeti kurması ile birlikte bu kriz son bulmuş oldu. Yeni haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise piyasalar Almanya kanadından gelecek olan büyüme verisini takip edecek. Veri gün içerisinde TSİ 10:00’da açıklanacak. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelecek olan bu veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. 13:00’da ise Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Tüm bunlar ışığında haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21783 – 1.22780 – 1.23558 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.20555 – 1.19610 – 1.18756 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son iki haftadır dolar karşısındaki güçlü duruşunu sürdüren Türk Lirası dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. TCMB kanadında sıkı duruşun uzun süre devam edileceğine yönelik geçtiğimiz haftalarda gelen açıklamalar TL kanadındaki güçlü duruşu desteklemişti. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Ağbal’ın fiyat istikrarına ilişkin bilgilendirmeler adına TEST ve TOBB’u ziyaretleri piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştı. Geçtiğimiz hafta tekrar 7.00 seviyelerini test eden USDTRY paritesi haftayı 7.03 seviyelerinde kapattı. Diğer yandan ABD ile S400 konusunda karşılıklı açıklamalar takip edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu konuda ABD’nin duruşunun değişmediğini açıkladı. Bu açıklama ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın; Türkiye’nin bu konuda kararını verdiğini ve bu sürecin sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Önümüzdeki günlerde bu konuda yaşanabilecek gelişmeler merakla yakından takip edilecek. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar 11:00’da yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri ile TL varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.10093 – 7.20769 – 7.32509 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.00747 – 6.90551 – 6.81155 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta ilk birkaç gün kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve ons altın 1855 seviyelerini test etmişti. Bu seviyelerden itibaren gevşeme hareketleri sergileyen altın, haftayı 1823 seviyelerinde kapattı ve böylelikle haftayı yüzde 0.45 seviyelerinde yukarda kapattı. Geçtiğimiz hafta ABD kanadında mali teşvik paketine yönelik beklentilerin artması altın fiyatlarını yukarı yönde desteklemişti. Fakat FED Başkanı Powell’ın ABD’nin istihdam piyasasının tam bir toparlanmadan halen çok uzakta olduğunu belirtmesi fiyatları baskıladı ve dengelenme sağlandı. Yeni haftanın ilk işlem günü ABD’de Başkanlık Günü nedeniyle piyasalar tatil. Bu sebeple volatilite gün içerisinde diğer günlere nazaran bir miktar az olabilir. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde ilk olarak 1830.72 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1854.31 ve 1875.45 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise ilk olarak 1815.98 seviyesi karşımıza destek noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1800.02 ve 1785.53 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son haftalarda petrol fiyatlarında yaşanan ralli geçtiğimiz haftada devam etti ve özellikle geçtiğimiz haftanın son işlem gününün akşam saatlerinde hız kazandı. Bu hız ile birlikte Brent petrol geçtiğimiz haftayı 62.68 seviyelerinde kapatırken 2020 Ocak ayından itibaren en iyi seviyelerde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini artıracağını taahhüt etmesi petrol fiyatlarındaki ralliyi desteklemişti. Bu hareketlenmeler ile birlikte petrol fiyatları son iki senenin en uzun kazanç serilerinden birini yaşıyor. Piyasaların yakından takip ettiği konulardan biri OPEC+’in Nisan ayından itibaren üretimi yeniden artırıp artırmayacağı konusu. Henüz bu konuda net açıklamalar yok ama zaman ilerledikçe bu konuda gelebilecek açıklamalar fiyatlar üzerindeki volatiliteye etki edecektir. Ek olarak ABD kanadında mali teşvik paketi konusundaki beklentilerin artması fiyatları destekleyen bir başka konnu olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.76 – 64.68 – 65.83 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 62.81 – 61.72 – 60.40 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.