GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Eylül ayı toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gidilmediği belirtildi. Karar sonrasında Avrupa MB. Başkanı Lagarde bir basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısında Lagarde güçlü euro konusuna değindi. Lagarde; merkez bankasının euronun enflasyon üzerindeki etkisini dikkatli bir şekilde değerlendireceğini belirtti. Ek olarak Lagarde açıklamasında bankanın kur hedefinin bulunmadığının altını çizdi. Lagarde’ın açıklamaları ardından EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketler ile birlikte 1.19 seviyesinin üzerini gören paritede volatilite arttı. Euro’nun 2020 yılı performansına baktığımızda dolar karşısında %10’u gecik değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Güçlü bir euro AMB’nın enflasyon hedefine ulaşmasını yavaşlatıyor. Gün içerisine baktığımızda euro bölgesinde yoğun bir veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 09:00’da Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18550 – 1.19040 – 1.20104 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17577 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Haziran ayına ait iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye’de işsizlik oranı, Haziran ayında 2019 yılının Haziran ayına kıyasla 0.4 puan arttı ve %13.4’ yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 152 bin kişi azalarak 4 milyon 101 bin kişi olarak kayıt edildi. İşsizlik oranı Haziran ayında bir önceki aya göre ise 0.5 puan artış gerçekleştirdi. Diğer yandan USDTRY paritesinde dün kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Hafta içerisinde 7.49 seviyelerini gören parite aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 7.41 seviyelerini gördü. TRY’nin 2020 yılı performansına baktığımızda dolar karşısında yaklaşık olarak %20 civarlarında değer kaybı yaşadığı görülüyor. Diğer yandan TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni yayımladı. Buna göre merkez bankasının brüt döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 3.3 milyar dolar arttı ve 44.9 milyar dolara tırmandı. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan cari hesap verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.46737 ve 7.50000 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.41188 – 7.36072 – 7.29482 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Dolar kanadında son günlerde güçlü bir duruş dikkat çekerken; altın bu güçlü duruştan etkilenerek aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte hafta içerisinde 1906 seviyelerini test eden altın fiyatlarında, bu seviyelerden itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Koronavirüs pandemisi cephesine baktığımızda son günlerde artan vaka sayıları küresel risk iştahını azaltıyor. ABD Başkanı Donald Trump; Kovid19 nedeniyle ülke ekonomisinin bir daha durdurulmayacağı açıklamasında bulundu. Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki gerilimler zaman zaman derinleşirken, bu gerilimler güvenli liman taleplerini artırıyor. Artan bu talepler ile birlikte altına sığınma yaşanırken, fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşebiliyor. Diğer yandan küresel hisse senetlerindeki sıçrama piyasalar tarafından yakından takip ediliyor ve bu durum fiyatlar üzerinde zaman zaman baskı oluşturuyor. Gün içerisine baktığımızda piyasalar TSİ 15:30’da gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1956.84 – 1975.98 – 1991.04 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1928.73 – 1909.54 – 1881.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatları hafta içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirmeye çabaladı. Dün ABD’den gelen ham petrol stokları verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da ham petrol stokları 2.032M artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler stokların 1.335M azalabileceği yönündeydi. Gelen veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı ve baskı oluştu. Diğer yandan koronavirüs pandemisinde halen kontrolün ele geçirememesi ve vaka sayılarının küresel bazda artış gerçekleştirmesi küresel petrol taleplerine yönelik endişeleri artırıyor. Artan bu endişeler ise fiyatları baskılayan bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak baktığımızda Asya kanadında talebin azalması, Amerika kanadında otomobil kullanma sezonunun bitmesi ve OPEC+ koalisyonunun daha fazla üretim adımları petrol fiyatları üzerinde baskı unsurları olarak karşımıza çıkıyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.49 – 41.61 – 42.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.17 – 37.35 – 36.27 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çeken doğal gaz fiyatlarında Eylül ayı itibariyle dalgalı bir seyir izleniyor. Piyasalar dün Amerika kanadından gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta doğal gaz stokları 70B olarak artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentilerin bir miktar üzerinde yaşanan stok artışı ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Haftanın son işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 2.400 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.485 ve 2.601 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak test edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 2.283 seviyesi karşımıza destek noktası olarak çıkıyor. Bu destek noktasının geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.142 ve 2.064 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.