GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Trump Teşvik Paketi Müzakerelerini Durdurma Talimatı Verdi

Amerika Başkanı Donald Trump sık sık kullandığı twitter üzerinden açıklamalarına devam ediyor. Akşam saatlerinde Trump; ekibine Kovid19 salgınının etkilediği ekonomi ile mücadele kapsamında hayata geçilmesi planlanan teşvik paketine yönelik müzakereleri durdurma talimatı verdiğini belirtti. Trump; Pelosi’nin Demokratlar’ın yönetimindeki eyaletleri kurtarmak için 2.4 trilyon dolar teşvik istediğini, bunun Kovid19 ile mücadele ile bir ilgisi olmadığını, buna rağmen 1.6 trilyon dolarlık ‘cömert’ bir teklif yaptıklarını fakat Pelosi’nin iyi niyetle pazarlık yapmadığını açıkladı. Son günlerde teşvik paketine yönelik iyimser hava artmış ve bu paketin onaylanabileceği beklentileri oluşmuştu. Trump’ın yaptığı bu açıklama ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artarken, ABD endekslerinde sert gevşemeler yaşandı.

EURUSD

Piyasalar dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip etti. Lagarde; koronavirüsü kontrol altına almaya yönelik tedbirlerin bölgenin ekonomik toparlanması için risk oluşturduğunu belirtti. Bununla birlikte Lagarde; hükümetlere, mali destek konusunda yakın zamanda desteği kesmemeleri konusunda görüşünü dile getirdi. Ek olarak Lagarde; ihtiyaç halinde merkez bankasının sahip olduğu tüm araçları kullanmaya hazır olduğunu ve euroda bu yıl görülen değer kazanımının ithalat maliyetlerini düşürerek enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmasının ardından, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin kur konusunda çok dikkatli olduklarını sözlerine ekledi. Diğer yandan AB Komisyonu, Batı Balkan ülkeleri için 9 milyar euroluk ekonomi ve yatırım paketine onay verdi. Paketin bölge ülkelerinin ekonomik kalkınmasına yardımcı olmasının amaçlandığı belirtildi. Gün içerisinde piyasalar TSİ 15:10’da AMB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarını ve TSİ 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantı tutanaklarının ayrıntıları inceleyecek. Diğer yandan akşam saatlerinde Trump’ın ekibine mali teşvik paketini görüşmelerini durdurmasının talimatını verdiği açıklaması volatiliteyi artırdı. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17686 – 1.18093 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17206 – 1.16922 – 1.16546 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde TCMB’nin verdiği sürpriz faiz artırımı sonrasında TL mevduatlarda altın ve döviz işlemlerinde faiz indirimi yapılması ‘normalleşme’ adımları olarak algılanmış ve paritede bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Fakat içerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen USDTRY paritesinde Ekim ayının yaklaşık en yüksek seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleşti. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmanın halen devam etmesi TL kanadında jeopolitik riskler oluşturuyor ve bu riskler TL varlıkları üzerinde zaman zaman baskılar oluşturuyor. Ek olarak piyasalara düşen haber akışlarına göre Türkiye’nin S-400 bataryalarını önümüzdeki hafta test edilebileceği belirtiliyor. Bu konu da ABD ile ilişkileri zedeleyebileceği endişelerini beraberinde getiriyor. Bu konu hakkında gelebilecek haber akışları yakından takip edilecek. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantı tutanaklarını takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.83067 ve 7.85768 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.72823 – 7.68446 – 7.62725 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde küresel bazda gündem oldukça yoğun. 2020 yılı başlarken oldukça hızlı başladı ve hızlı gündem 4. Çeyreğin başında da devam ediyor. Koronavirüs pandemisi halen ‘kontrol’ altına alınamamışken, geçtiğimiz hafta Cuma günü Trump’ın Kovid19’a yakalanması volatiliteyi oldukça artırmıştı. Yeni hafta ile birlikte iyimser hava oluştu ve Trump’ın taburcu olması sonrasında sakin seyir izlendi. Ardından dün akşam saatlerinde Trump sürekli kullandığı twitter üzerinden bir açıklama yaptı ve piyasalarda volatilite sert etkilendi. ABD Başkanı Trump; Kovid19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında tartışılan teşvik paketine yönelik müzakereleri durdurma talimatı verdiğini belirtti. Bu konuda piyasalar Trump’ın açıklaması öncesinde ‘olumlu’ beklentiler içerisindeydi. Açıklama ile birlikte volatilite artarken, altın fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketlenmelere destek sağladı. Önümüzde Kasım ayında ABD’de gerçekleşecek olan Başkanlık Seçimleri var. Bununla birlikte koronavirüs pandemisi küresel bazda devam ediyor. Gün içerisinde ise 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1887.57 – 1906.54 – 1918.88 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1872.71 – 1849.52 – 1821.89 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

İçerisinde bulunduğumuz haftaya piyasalar iyimser bir hava ile başlamıştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid19 tedavisi gördüğü hastaneden taburcu edilmesi sonrasında iyimserlik artmış ve bu petrol fiyatlarına pozitif yansımıştı. Ek olarak ABD’de mali teşviğe yönelik iyimser beklentiler fiyatlardaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyordu. Fakat akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump; ekibine Kovid19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında hayata geçilmesi planlanan teşvik paketine yönelik görüşmeleri durdurma talimatı verdiğini açıkladı. Bu haber akışı küresel piyasalarda hareketliliği artırırken, petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri yavaşlattı ve bir miktar gevşemeler yaşandı. Diğer yandan Norveç’te grev yaşanıyor ve bu grev nedeniyle bazı petrol sahalarında üretim olmuyor. Bu da küresel petrol üretimi artışını dengeliyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.95 – 43.78 – 44.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.16 – 39.92 – 38.86 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.