GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Koronavirüs Pandemisinde Son Durumu

Her gün yapılan açıklamalara göre son 24 saatte Türkiye’de 115 bin 794 kişite Kovid19 testi yapıldı. Yapılan testler arasında 7 bin 906 kişinin testi pozitif çıktı. 90 vatandaşımız ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. 7 bin 189 kişinin ise tedavisi veya karantina süresi sona erdi ve böylelikle iyileşen sayısı 2 milyon 489 bin 624 rakamına ulaştı. Sağlık bakanı Fahrettin Koca ise Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Koca; tedbirlerle ilgili vaka sayılarına göre artık yerinde karar dönemine geçileceğini, Kovid19’a karşı en güçlü silahım aşı ve doğru bilgi olduğunu belirtti.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte kademeli hafif yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesi bu hareketler ile yaklaşık olarak son iki buçuk haftanın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Fakat dün dolar endeksinde yaşanan toparlanma hareketlerinden etkilenen EURUSD paritesinde aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşandı ve parite haftaya başlangıç seviyesinin altlarında fiyatlamalar yaşadı. Bununla birlikte Almanya’dan gelen ZEW Ekonomik Hissiyatı verisini takip edildi. Gelen veriye göre söz konusu veri beklentilerin üzerinde 71.2 olarak gerçekleşti. Ek olarak piyasalar Euro bölgesinden gelen GSYİH verisini takip etti. Gelen veriye göre dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda GSYİH %0.6 daraldı. Piyasalardaki beklentiler ise %0.7 daralma yönündeydi. Yıllık bazda ise %5.0 daralma yaşandı. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 16:30’da gelecek olan ÜFE ve Perakende Satışlar verileri sonrasında TSİ 22:00’da FOMC Toplantı Tutanakları takip edilecek. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21142 – 1.21739 – 1.22224 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20555 – 1.19610 – 1.18887 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya başlarken TL’nin dolar karşısında güçlü duruşu devam etmiş ve parite kritik seviye olan 7.00’nın altına sarkmıştı. Bu sarkmalar ve gevşeme hareketleri ile birlikte parite haftanın ikinci işlem gününde 6.89 seviyelerini test etti. TCMB’nin geçtiğimiz haftalardaki sıkı duruşun uzun süre korunacağı açıklamaları ile birlikte dolar endeksinde ki zayıf seyir paritede aşağı yönlü hareketlenmeleri desteklemişti. Bu seviyeler ardından paritede dolar endeksinin de toparlanması ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve 7.00 seviyeleri tekrar görüldü. Piyasalar yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Şubat ayı toplantısını merakla bekliyor. Toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı, şahin duruşun ise sürebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri izleyecek. 16:30’da ÜFE ve Perakende Satışlar ile birlikte 22:00’da FOMC Toplantı tutanakları küresel bazda dolardaki volatiliteyi artıracaktır. USDTRY paritesini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak 7.02153 – 7.10093 – 7.20769 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.90551 – 6.81155 – 6.70742 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Haftaya 1824 seviyelerinde başlangıç yapan ons altında ilk günler dalgalı bir seyir izlendi. Dün de bu dalgalı seyir ile haftaya başlangıç seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren ons altında St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın enflasyon konusundaki açıklamaları ile birlikte sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bullard; Amerika’da ki enflasyonun bu yıl yükselebileceğini beklediğini açıklaması ile onsta sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanırken, dolar endeksinde toparlanmalar gerçekleşti. Bununla birlikte açıklamalar ile ABD 10 yıllık vadeli hazine tahvil faizlerinde de yükselmeler yaşandı. Faiz oranlarının yükselmesi ile birlikte faiz getirisi olmayan değerli metallerin cazibesi azaldı. Bu sert hareket ile birlikte 1800 seviyesinin altına sarkan ons altında piyasalar yeni günde ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar ve ÜFE verilerini takip edecek. Veriler TSİ 16:30’da açıklanacak. Akşam saatlerinde ise FOMC toplantı tutanakları yayımlanacak. Tutanaklar TSİ 22:00’da yayımlanacak ve FED’in son toplantısının ayrıntıları incelenecek. Haftanın üçüncü işlem günnünde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.02 – 1815.98 – 1830.72 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1785.53 – 1767.17 – 1748.94 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz haftalarda yaşanan ralli içerisinde bulunduğumuz haftada da kendisini göstermişti. Geçtiğimiz haftayı 59.71 seviyelerinde kapatan Brent petrol haftaya 59.97 seviyelerinde başlangıç yapmış ve 60.95 seviyelerini test etmişti. Bu hareketler ile birlikte fiyatlar 9 ayın en iyi seviyelerinde gerçekleşmişti. Amerika’da yaşanan soğuk hava dalgası ile birlikte Teksas’ta üretim sisteminin zarar görmesi ve elektrik kesintilerinin yaşanması 1 milyon varilden fazla petrol üretimini durdurdu. Yaşanan bu gelişme de petrolde ki ralliyi destekledi. Fakat bu ralli bir miktar hızını kesti ve fiyatlarda zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. ABD kanadında St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın enflasyonun 2021 yılında toparlanacağını beklediğini açıklaması dolar endeksinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına etki ederken, bu hareket petrol fiyatlarını bir miktar baskıladı. Piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Haftanın üçüncü işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.78 – 64.68 – 65.83 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 62.81 – 61.72 – 60.40 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.